Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Aeromodelarstvo - razno -> Modelarske aktivnosti -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

Sportaš godine HZS-a u aeromodelarstvu
Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 4 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Aeromodelarstvo - razno -> Modelarske aktivnostiMessage format
 
Diogen
Posted 10/12/2007 09:54 (#3940 - in reply to #3434)
Subject: RE: Sportaš godine HZS-a u aeromodelarstvu



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Iako sam 'povratnik u modelarstvo', dakle gotovo početnik, dozvoliti ću sebi
post i u ovom nizu.

Prvo, koncepcija da se plasman na nekom takmićenju boduje prema broju učesnika sadrži u sebi
koliko dobrog (pobjednik je pokazao da je bolji od većeg broja učesnika) koliko i lošeg
(pobjednik je možda isti, ali je njegov rezultat obezvrijeđen jer neki nisu mogli/htjeli nastupati)

Drugo, koncepcija da se juniorski rezultat množi koeficijentom 0,7 ili bilo kojim drugim
je samo stvar dogovora odnosno pravilnika, jer nitko nije izračunao korelaciju (regresijske pravce)
između seniorskih i juniorskih rezultata. Nema dakle nikakve racionalne osnove za neki točno
utvrđeni koeficijent.
Nadalje, razdvajanje seniorskih i juniorskih rezultata unutar istog takmićenja je opet
samo stvar pravilnika-dogovora i svaki koncept će opet imati protivnike i pobornike,
kako kome više odgovara. Modeli sa kojima nastupaju seniori i juniori na istom takmićenju moraju
udovoljavati Pravilniku i to samo po sebi briše neke razlike.
Problem je mali broj juniora na nekim takmićenjima (F3x, F1A..).
U drugim disciplinama ili sportovima nakon neke životne dobi junior može nastupati ravnopravno u seniorskom
takmićenju. To bi kod nas praktički značilo da u momentu prijave nekog juniora bude jasno naznačeno
da na tom takmičenju nastupa kao senior i za seniorski plasman i bodove.

Treća stvar koja se provlaći u ovom nizu je način bodovanja takmićenja obzirom na
značaj (državna ili međunarodna, europska, itd..). Npr. da li ima smisla bodovati
svako takmićenje za KH ili samo davati bodove za konačni plasman (sada se to zovu dodatni bodovi),
jer kod KH imaš pravo na kiks ili izostanak sa tekme, dok je kod DP imaš jednu tekmu i kaj bude!
Kako uspostaviti odnos bodovanja obzirom na međunarodni značaj takmićenja je opet jedna
aproksimacija jer nema vidljivog i jednoznačno određenog omjera. To je stvar dogovora i pravilnika
i uvijek bi se netko mogao osjećati zakinut. Može se uzeti i primjer kreiranja ATP liste u tenisu,
jer tamo su veće razlike među pojedinim turnirima, a posebno se boduje ako dvije godine zaredom
osvojiš isto takmićenje (tzv. obrana naslova). Uvođenje ovakvog sistema u naše modelarstvo bi izazvalo
još veću gužvu i nezadovoljstvo.

Četvrto, sto sudjeluješ u više kategorija, veće su šanse za sakupljanje bodova u konačnom poretku
sportaša godine. Modelarstvo je dakle multidisciplinarno i opet je teško ili nepravedno utvrđivati neki
bodovni omjer među pojedinim kategorijama.

Na kraju, kao što je Dražen rekao da treba vremena za promjenu Pravilnika, a Leki zahtjevao konkretne prijedloge,
upravo sam htio ovim postom pokazati da je sve to samo stvar dogovora, a ne uvođenja nekih omjera koji su
unaprijed pravedni i statistički utemeljeni. Takvi ne postoje.

Ako sam nekoga uvrijedio ovim postom, ispričavam se, nije mi bila namjera, usput svim kolegama modelarima iskrene čestitke
prigodom nadolazećih blagdana i vidimo se dogodine na tekmama.

Diogen

-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
Dražen
Posted 10/12/2007 10:30 (#3941 - in reply to #3938)
Subject: RE: Sportaš godine HZS-a u aeromodelarstvu



Expert

10001001001002525
Location: Jarun / ZG
huco - 10/12/2007 08:51

Oprostite ali sa Vama se ne vrijedi dalje prepisivati.


nema problema.

kao što vi smatrate da bi pravilnik za juniore mogao biti bolji (sa izmjenama) tako i ja smatram isto. problem je jedino u tome što nam se gledišta razlikuju. no, zato i postoji rasprava. nemora se radi toga niko nać uvrijeđen.

ja ću svoje izmjene pravilnika podastrijeti kroz neko vrijeme. one će se temeljiti na prijedlozima koje sam spomenuo u gornjim postovima, a sadržavat će i objašnjenja, kao i neke izračune, odnosno razlike u istima.
neke će od tih izmjena vama odgovarati, a neke baš i neće... neke izmjene će biti podređene klincima koji u trenutnoj situaciji nemogu doć do izražaja. i oni imaju pravo na svoju promociju, kao i vi na svoju. zašto im ne pružiti šansu?

da je arijan osvojio prvo mjesto na EC, a pravilnik mu onemogućio da postane sportaš godine i ja osobno bi se založio za promjene koje bi mu to omogućile, jer bi to smatrao jedino ispravnim...
međutim, ni ta mogućnost još nije iskljućena, jer život je pred njim. ovo mu je samo podstrek da zapne i bude još bolji...


-----
.
fala q_cu i Zaprešić ima Svjetskog Prvaka...
.
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 4 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software