Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F5J -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

da li je netko isprobao LiFePo4 batke
Moderators: belovic, dlaka

Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F5JMessage format
 
Denis
Posted 29/3/2010 13:09 (#18396)
Subject: da li je netko isprobao LiFePo4 batke



Regular

252525
Location: Varaždin
evo moje pitanje je kao što naslov kaže....

naručio sam 2 ćelije za probu, pa da vidim u praksi....

znam da je napon manji od LIPO baterija, ali im je struja koju mogu dati osjetno veća...

ista stvar je kad usporedimo 7 ćelija nimh baterija i 2 ćelije lipo, lipice sa osjetno manjim naponom odrade puno bolji posao...

zbog tog razloga došla mi je želja da isprobam LiFePo4 baterije 1100mAh, napon na početku je manji, ali.....
pad napona koji se događa pod full opterećenjem izjednačava radni napon pod full opterećenjem između LiPo i LIFePo4 baterija
ne samo da izjednačava, nego kroz dulji period rada motora ispada da LiFePo4 imaju veći napon....

to je sad neka teorija koju sam iskopao na netu , a praksa bude pokazala rezultate, mjeril budem detaljno struju i napon na baterijama
i usporedio ih sa LiPo pa javim rezultate


A123 LiFePo4 baterije proizvodi Enerland koji također proizvodi i Polyquest lipo batke, tako da kvaliteta nije upitna
jedna ćelija u HK-u 1100mAh dođe 7,95$, znaći 16$ par za f5j....
prednost im je što se mogu puniti sa 5A i biti pune za 15 minuta, a kod nadopunjavanja potrošenog za f5j turnus pune su za samo par minuta,
pa ih nije niti potrebno vaditi iz modela



a ako netko ima iskustva u praksi, nek slobodno kaže svoje dojmove i zadovolji moju znatiželju


Top of the page Bottom of the page
Site Sponsormy ad code here...
Bojan
Posted 29/3/2010 16:01 (#18399 - in reply to #18396)
Subject: RE: da li je netko isprobao LiFePo4 batke



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb

Denis - ... prednost im je što se mogu puniti sa 5A i biti pune za 15 minuta, a kod nadopunjavanja potrošenog za f5j turnus pune su za samo par minuta, pa ih nije niti potrebno vaditi iz modela a ako netko ima iskustva u praksi, nek slobodno kaže svoje dojmove i zadovolji moju znatiželju

Treba obratiti pažnju na odredbe pravilnika koje kažu:

"pogonske baterije moraju biti sastavljene iz NiCd, NiMH, maksimalno 7 članaka ili Li-Ion, Li-Po maksimalno 2 članka"

Dakle, želimo li navedene baterije koristiti na natjecanju onda to moramo dodati u pravilnik. Možda FiFePo možemo tretirati kao podgrupu Li-Po baterija ali za to treba postići dogovor i to uključiti u pravilnik jer ćemo u suprotnom imati problema s dežurnim pravnicima.


-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 29/3/2010 17:16 (#18400 - in reply to #18396)
Subject: RE: da li je netko isprobao LiFePo4 batke



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Prema wikipediji i još nekim izvorima LiFePO4 jesu podvrsta LiIon baterijskih članaka, pa ne vidim razloga zašto bi bile u suprotnosti sa Pravilnikom F5J-N.
Svojevremeno sam razmatrao njihovu upotrebu, no niži radni napon bio bi upotrebljiv samo na Speed 400 4,8V motoru koji je u suprotnosti sa pravilnikom, pa ne dolazi u obzir.
Helikopteraši iz moga kluba vozili su ih i pokazali su mi da 'nemaju druk' kao dobre LiPO.
Osim toga, nalakši 2S članak bio bi teži od cca 80 grama, a sa tom težinom bi rađe uzeo lipo sa 1500 i više mAh.
Činjenica da ih možeš napunit za 15 min, tj,5C strujom nije više prednost od kada su se pojavile G3 LiPO koje isto koriste neke elemente nanotehnologije uz vidljiv pad unutrašnjeg otpora, napon koji nam odgovara i potpunu sigurnost na zapaljenje u slučaju mehaničke destrukcije, a ja sam ih i probao puniti sa 5C bez problema.
Zbog navedenog, odustao sam od ideje da upotrijebim LiFePO4, a i čini mi se Denis, da kada pročitamo tvoj report, isto nećemo imati razloga za prelazak na LiFe.
Damir
-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
Denis
Posted 29/3/2010 22:01 (#18402 - in reply to #18399)
Subject: RE: da li je netko isprobao LiFePo4 batke



Regular

252525
Location: Varaždin
Bojan - 29/3/2010 16:01

Denis - ... prednost im je što se mogu puniti sa 5A i biti pune za 15 minuta, a kod nadopunjavanja potrošenog za f5j turnus pune su za samo par minuta, pa ih nije niti potrebno vaditi iz modela a ako netko ima iskustva u praksi, nek slobodno kaže svoje dojmove i zadovolji moju znatiželju

Treba obratiti pažnju na odredbe pravilnika koje kažu:

"pogonske baterije moraju biti sastavljene iz NiCd, NiMH, maksimalno 7 članaka ili Li-Ion, Li-Po maksimalno 2 članka"

Dakle, želimo li navedene baterije koristiti na natjecanju onda to moramo dodati u pravilnik. Možda FiFePo možemo tretirati kao podgrupu Li-Po baterija ali za to treba postići dogovor i to uključiti u pravilnik jer ćemo u suprotnom imati problema s dežurnim pravnicima.



ne piše u pravilniku Li-xx baterije?

no nije bitno, ako nije dozvoljeno....
uzeo sam za probu, da zadovoljim znatiželju i vidim u praksi,
ako me razočaraju, batke budu našle primjenu na shockflyeru
Top of the page Bottom of the page
Denis
Posted 8/5/2010 14:48 (#18805 - in reply to #18396)
Subject: RE: da li je netko isprobao LiFePo4 batke



Regular

252525
Location: Varaždin
evo, usporedio sam Lipo i Lifepo4 na f5j modelu....

nisam mjerio visinu penjanja logerom, jer sam mjerenje obavio samo na zemlji....
ali vidljiva je superiornost Lipo batki....
ispada da je Lipo 800mAh, kineski jeftilen nakon 40 sekundi pražnjenja na speed400 motoru sa elisom 6x3 bolji nego Lifepo4 (1100mAh A123 od Enerlanda) koji je potpuno pun....

evo grafa mjerenja, rad motora je bio točno 40 sekundi, a na grafu su izraženi amperi i wati u vremenu....

tako da savjet ne bacajte novce na Lifepo4 batke za takmičenje



(Lipo.jpg)



(Lifepo4.jpg)



Attachments
----------------
Attachments Lipo.jpg (191KB - 360 downloads)
Attachments Lifepo4.jpg (161KB - 321 downloads)
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software