Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Modelarska komisija -> Prijedlozi za raspravu na MK -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

»Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...
Moderators: dlaka

Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Modelarska komisija -> Prijedlozi za raspravu na MKMessage format
 
Džonline
Posted 27/1/2010 11:14 (#17578)
Subject: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...



Veteran

100252525
Location: Fort Huachuca
MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE

2802

Na temelju članka 146. Zakona o zračnom prometu (»Narodne novine«, broj 69/09), ministar mora, prometa i infrastrukture uz suglasnost ministra obrane, donosi

PRAVILNIK

O LETENJU ZRAKOPLOVA

......
Članak 29.

(1) Zrakoplovni modeli pokretani motorom s unutarnjim sagorijevanjem smiju letjeti na udaljenosti manjoj od 1,5 km od stambenih područja samo uz odobrenje Agencije. Odobrenje je potrebno i za zrakoplovne modele svih vrsta, koji lete na udaljenosti manjoj od 1,5 km od granica aerodroma. Zrakoplovni modeli svih vrsta smiju letjeti na aerodromima samo u skladu s uputama operatora aerodroma.

(2) Letenje zrakoplovnih modela na raketni pogon i daljinski upravljanih ili neupravljanih letećih objekata s vlastitim pogonom, smije se obavljati samo uz odobrenje Agencije. Odobrenje se može izdati stručno osposobljenim osobama za svaki pojedini slučaj ili kao opće odobrenje.

(3) Odobrenje iz stavka 2. ovoga članka nije potrebno za:

1. lansiranje signalnih raketa, koje se koriste u slučajevima spašavanja osoba i/ili stvari,

2. ispaljivanje pirotehničkih objekata, kod kojih goriva masa (pogonsko i efektivno punjenje) iznosi 20 g ili manje, ako pritom sigurnost zračnog prometa nije očito ugrožena, s izuzetkom ispaljivanja pirotehničkih objekata na udaljenosti manjoj od 1,5 km od granica aerodroma tijekom radnog vremena aerodroma,

3. letenje zrakoplovnih modela i letećih objekata na raketni pogon, kod kojih masa pogonskog goriva iznosi 20 g ili manje.

(4) Zahtjev za izdavanje odobrenja iz stavka 2. ovoga članka, mora sadržavati:

1. broj planiranih letova,

2. opis zrakoplovnog modela ili letećeg objekta s podacima o masi, uzletnoj masi i snazi motora ili pogonskog goriva,

3. vrstu upravljanja,

4. mjesto letenja i područje slijetanja/prizemljenja,

5. vrijeme početka letenja i trajanje,

6. očekivan vrhunac leta u slučaju letećih objekata,

7. dokaz o osiguranju operatora od odgovornosti za štete nanesene trećim osobama.

(5) Za letenje zrakoplovnih modela ukupne mase manje od 5 kg koji nisu na raketni pogon, odobrenje Agencije nije potrebno.

(6) Letenje hrvatskih vojnih zrakoplovnih modela i drugih daljinski upravljanih i neupravljanih letećih objekata uređuje se posebnim propisom.

Posebno korištenje kontroliranog zračnog prostora

Članak 30.

(1) Prilikom posebnog korištenja kontroliranog zračnog prostora, od pružatelja usluga u zračnoj plovidbi se prethodno mora pribaviti odobrenje za:

1. skokove padobranima i izbacivanje predmeta padobranima,

2. letenje zrakoplovnih modela i drugih daljinski upravljanih ili neupravljanih letećih objekata s vlastitim pogonom,

3. letenje slobodnih balona bez posade ukupne mase kupole balona i balasta veće od 0,5 kg, kao i za letenje uvezanih slobodnih balona bez posade, te grupno letenje slobodnih balona bez posade, te za

4. letenje mikrolakih aviona, parajedrilica i ovjesnih jedrilica.

(2) Za pribavljanje odobrenja pružatelja usluga u zračnoj plovidbi odgovoran je:

1. pilot zrakoplova ili ovlašteni voditelj, odnosno organizator planiranog djelovanja, u slučaju iz stavka 1. točka 1. i 4. ovoga članka,

2. rukovatelj zrakoplovnog modela ili drugog letećeg objekta ili ovlašteni voditelj, odnosno organizator planiranog djelovanja, u slučaju iz stavka 1. točka 2. ovoga članka,

3. rukovatelj balona za letenje slobodnih balona bez posade, a organizator za letenje uvezanih slobodnih balona bez posade i grupnog letenja balona bez posade u slučaju iz stavka 1. točka 3. ovoga članka.

(3) Uvjete za izdavanje odobrenja iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje pružatelj usluga u zračnoj plovidbi



Kako će se provoditi : 7. dokaz o osiguranju operatora od odgovornosti za štete nanesene trećim osobama??????


Edited by Džonline 27/1/2010 11:16
Top of the page Bottom of the page
Site Sponsormy ad code here...
Leki
Posted 27/1/2010 12:31 (#17579 - in reply to #17578)
Subject: RE: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić

(5) Za letenje zrakoplovnih modela ukupne mase manje od 5 kg koji nisu na raketni pogon, odobrenje Agencije nije potrebno.

Ako ne treba odobrenje agencije, onda valjda ne treba ispunjavati uvijete za izdavanje odobrenja.... ili ti ak ti odobrenjene treba  jer si ispod 5 kg možeš raditi što i kako želiš??? kvaka 22??

Napominjem nisam pravnik, samo sam Zagorec u krvi



Edited by Leki 27/1/2010 12:32

-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
Dražen
Posted 27/1/2010 13:53 (#17580 - in reply to #17579)
Subject: Re: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...



Expert

10001001001002525
Location: Jarun / ZG

mislim da je najbitniji ovaj dio ili barem nama tako odgovara...

(3) Odobrenje iz stavka 2. ovoga članka nije potrebno za:
1. ...
2. ...
3. letenje zrakoplovnih modela i letećih objekata na raketni pogon, kod kojih masa pogonskog goriva iznosi 20 g ili manje.

-----
.
fala q_cu i Zaprešić ima Svjetskog Prvaka...
.
Top of the page Bottom of the page
Džonline
Posted 27/1/2010 14:57 (#17582 - in reply to #17578)
Subject: Re: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...



Veteran

100252525
Location: Fort Huachuca
A što ako se leti na sportskim aerodromima u Zagrebu, Osijeku, Čakovcu itd. (Čl 29 stavak 1.) Lijepo piše za sve modele treba odobrenje Agencije. Kako to ishoditi? Je li to opće odobrenje ili za sve ponaosob.
Mislim da baš i nije sve tako trivijalno. A da i je netko bi trebao zatražiti pisano očitovanje Ministarstva jer ako se nešto desi onda će taj događaj sigurno utjecati na tumačenje.
Možda bi svi klubovi koji lete na svojim sportskim aerodromima trebali zatražiti očitovanje zajedno.

pozz
mk



Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 27/1/2010 15:43 (#17583 - in reply to #17582)
Subject: Re: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić

Džonline - 27/1/2010 14:57 A što ako se leti na sportskim aerodromima u Zagrebu, Osijeku, Čakovcu itd. (Čl 29 stavak 1.) Lijepo piše za sve modele treba odobrenje Agencije. Kako to ishoditi? Je li to opće odobrenje ili za sve ponaosob. Mislim da baš i nije sve tako trivijalno. A da i je netko bi trebao zatražiti pisano očitovanje Ministarstva jer ako se nešto desi onda će taj događaj sigurno utjecati na tumačenje. Možda bi svi klubovi koji lete na svojim sportskim aerodromima trebali zatražiti očitovanje zajedno. pozz mk

 Dobar pravnik (samouk) bi reko točka 5 pobija sve ostale odredbe - naredbe o odobrenju Agencije...barem kaj se nas ispod 5 kila dotikavlje.

Ali dio pod 1. i dalje stoji jer se ne spominje odobrenje agencije već uputa operatera aeodroma. LM operater je gazda....

Zrakoplovni modeli svih vrsta smiju letjeti na aerodromima samo u skladu s uputama operatora aerodroma.



Edited by Leki 27/1/2010 15:48

-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
zlulic
Posted 27/1/2010 17:03 (#17584 - in reply to #17578)
Subject: Re: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...


Veteran

1001002525
Location: Zagreb, Hr
Pa nazavt ćemo Kamila u Agenciju i tražiti tumačenje. Jedino je to izvrgavanje riziku da se stvari zakompliciraju.
Top of the page Bottom of the page
huco
Posted 27/1/2010 18:38 (#17585 - in reply to #17583)
Subject: Re: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...


Veteran

1002525
Leki u pravi si za zrakoplovne modele ispod 5kg odobrenje nije potrebno, ali se u letenju treba pridrzavati ostalih odredbi, a na aerodromima se ponasati po odredbama operatera

Edited by huco 27/1/2010 18:40
Top of the page Bottom of the page
Džonline
Posted 28/1/2010 09:10 (#17591 - in reply to #17584)
Subject: Re: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...



Veteran

100252525
Location: Fort Huachuca
zlulic - 27/1/2010 17:03

Pa nazavt ćemo Kamila u Agenciju i tražiti tumačenje. Jedino je to izvrgavanje riziku da se stvari zakompliciraju.


I ja sam na ovom tragu razmišljanja. Ako se u kontaktu može nazreti pozitivan odgovor za modelare onda to treba i pisanim putem tražiti ako ne onda treba promjeniti strategiju.
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 28/1/2010 09:11 (#17592 - in reply to #17578)
Subject: Re: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Ovaj članak 29. kao da je pisao netko iz 'Mirnovec Pirotehnike'......inače stavak (2) i (5) nomotehnički su u kontradikciji. prvo '..daljinski upravljanih ili neupravljanih letećih objekata s vlastitim pogonom' trebaju dozvolu, a kasnije ne treba ako 'zrakoplovnih modela ukupne mase manje od 5 kg koji nisu na raketni pogon'.
Ukratko 'Mirnovec' ili 'Orion' do 5 kg i sa manje od 20 gr goriva...

Damir
-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
Dražen
Posted 28/1/2010 13:28 (#17597 - in reply to #17592)
Subject: Re: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...



Expert

10001001001002525
Location: Jarun / ZG

zakonodavac je vjerojatno tražio mišljenje struke, a iz struke je meritorno mišljenje dao netko ko za modelare zna samo da postoje, da nisu opasni i nema ih puno pa nije ni bitno uključiti mozak...





-----
.
fala q_cu i Zaprešić ima Svjetskog Prvaka...
.
Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 28/1/2010 13:43 (#17599 - in reply to #17597)
Subject: Re: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić

A kak bi to trebalo uključiti mozak...

ja ne vidim u ovom pravilniku ništa što bi za nas trebalo biti zabrinjavajuče, kak se meni čini sve je ostalo po starom bar kaj se nas modelara natjecatelja i drugih do 5kg dotikavlje.


-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
Bobo
Posted 28/1/2010 17:23 (#17603 - in reply to #17599)
Subject: Re: »Narodne novine«, broj 69/09) PRAVILNIK ...



Extreme Veteran

100100100100252525
Location: Arnhem-Nederland
Otprilike ovako pocinje svaki ZAKON ,u drzavama koje imaju uredjenu zrakoplovnu aktivnost.SVAKA UPOREBA ZRACNOG PROSTORA JE ZABRANJENA,ALI...
-----
Efteling

Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software