Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F5J -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

brushless u f5j-n?
Moderators: belovic, dlaka

Jump to page : 1 2
Now viewing page 2 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F5JMessage format
 
Denis
Posted 12/12/2009 16:18 (#17154 - in reply to #17120)
Subject: RE: brushless u f5j-n?



Regular

252525
Location: Varaždin
ali......

zar ne postoje Lipo čelije različite kvalitete i različite struje pražnjenja....

znači onaj ko ima para bi recimo uzel polyquest koji može prazniti sa 50C, a onaj ko špara ili je početnik, pa si nemože priuštiti skupo, uzel bi neki jeftilen kineski za 5$ koji prazni sa max 20C recimo.....


oba 2 baterije recimo da su u dozvoljenoj masi, i oba dvije su recimo uzmimo primjer istog kapaciteta.....

znači dolazi do odstupanja 250% u mogučnosti korištenja struje pri penjanu.....


ja sam predložil regler ko ideju, tj. sviđa mi se kak je to Bombek zamislil.... limitiranje struje na bilo koji način

regler, uzmimo bilo kojeg proizvođača može izdržati 10A, o čemu ne ovisi cijena reglera, i odstupanja su mnogo manja.....

POD UVJETOM!!! da se naravno uzme u obzir poštenje svih takmičara, da ne misle rastavljat regler i dodavat ili mjenjat čipove.... jednostavna kontrola je provjera reglera, dal je orginal....

a to je trenutno i sad na tekmama..... uzima se u obzir da takmičari ne koriste 4,8V motor, nego 6V kolko je pravilnikom propisano......




onaj Bombekov prijedlog o osiguraču mi se dopada......

u principu, ako bi se "uveo" osigurač, moglo bi se mješati speed400 sa brushlesom....
jer 10A na 2Lipo čelije je max. 80W (uzevši u obzir da niko ne misli ići preko 9,5A radi rezerve.....



osigurač bi se moglo staviti na 1 žicu kod speed 400, i na samo 1 žicu na brushlesu...
na brushlesu, dok se prekine 1 žica, javlja se neugodan zvuk, motor ne radi kak spada, zaletava se, ali nema nikakve ostale štete..... u stvari gubiš motor, ako prelaziš 10A

postoje različiti osigurači, to je istina, ali.....
zato bi bilo najjednistavnije da organizator tekme osigura osigurače za sve takmičare.... tak da svi takmičari imaju iste uvjete kod pregaranja osigurača....
samo bi bilo potrebno "uvesti" iste konektore na jednoj žici između reglera i motora, a mislim da bi to bil najmanji trošak....... totalno zanemariv.....



ovo bi bilo zanimljivo isprobati sa sadašnjim pravilnikom, tj. isprobati na speed400 na jednoj tekmi možda.....
samo bi svaki takmičar trebal na 1 žicu staviti konektor, koji bi odgovaral osiguraču koji nabavlja organizator tekme....

jer čak i sad kolko god svi bili isti u setupovima, postoje velika odstupanja u penjanju, naravno to ovisi večinom o razlikama u masi modela(ja svojeg uvijek imam oko 400g) tak da nije ni za očekivati da postižemo svi jednake visine.....
ali s time bi se eliminirala razlika u potrošnji struje, koja može ići od 9-9,5A kolko je normalno sa sadašnjim pravilnikom, do nekih 14A kolko se može postići ako se petlja po motoru

u svakom slučaju po meni zanimljivo.....
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 12/12/2009 17:55 (#17155 - in reply to #17120)
Subject: RE: brushless u f5j-n?



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Ok, pals, vidim da je svako iznio svoje mišljenje i da je rasprava kvalitetna i argumentirana.
Ja sam se priklonio tom famoznom rješenju iz F1Q, po sitemu 'ćemu izmišljati, kada već postoji funkcionalno rješenje'.

Za recimo 1,2,3 ili n godina MK će možda raspravljati o uvođenju brushless-a, pa što ispadne. Vjerojatno će do tada biti i dostupna rješenja drugih koji tekmaju F5, pa će odluka biti lakša.

Damir
-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1 2
Now viewing page 2 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software