Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F5J -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

Poll Anketa: F5J-N pravilnik
Moderators: belovic, dlaka

Jump to page : 1 2 3 4 5
Now viewing page 4 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F5JMessage format
 
Anketa: F5J-N pravilnik
OptionResults
Bez promjene postojećeg Pravilnika5 Votes - [17.86%]
Vrijeme rada motora 45 sekundi , fiksno, nakon toga 10 min radno vrijeme15 Votes - [53.57%]
Vrijeme rada motora do 45 sekundi, variabilno (odbija se od 10 min radnog )6 Votes - [21.43%]
10 min radno vrijeme, motor variabilno prema izboru2 Votes - [7.14%]
Nekakva drugačija opcija...0 Votes - [0%]

Omi
Posted 8/12/2009 16:08 (#17091 - in reply to #17098)
Subject: Re: Gradimo opet



Elite Veteran

5001001001002525
Location: Karlovac

Ako već ima deset tekmi,može se u suradnji s organizatorima dogovorit da neke budu na 45 sekundi.


-----
__________________
Veseli i zdravi bili
Top of the page Bottom of the page
Denis
Posted 8/12/2009 20:58 (#17093 - in reply to #17098)
Subject: RE: Gradimo opet



Regular

252525
Location: Varaždin
kategorija ostaje ista, bez obzira dal je rad motora 30, 40, 50 ili 60sekundi.....

i svi argumenti o smanjenju rada motora, koji su izrečeni, mislim da 100% drže vodu.....

mislim da bi visina oko 150m bila sasvim dovoljna za f5j....
naravno svi ne mogu jednako popesti, niti je to cilj
takmičenje se sastoji od izrade modela, podešavanja modela, i naravno takmičenja sa modelom ....
tak da mislim da nije u interesu da svi počnemo sa iste visine

cijela ova rasprava bi trebala imati svrhu smanjenja visina koje se postžu na penjanju..... kaj ne mjenja ovu kategoriju



još stojim iza onog.... da promijenjivo vrijeme rada motora po meni nije pametno uvesti, jer to na neki način mjenja kategoriju


f5j je trenutno najbrojnije okupljanje u HR, stvari idu pozitivno, nek tak idu i dalje....

lakše se pojedincima prilagoditi ovoj kategoriji, nego svakome od nas siliti svoje promjene u kategoriju,
na kraju budemo došli do zaključka da ne postoji kategorija koja bude svima po volji.... i promjenama nema kraja

Top of the page Bottom of the page
mifi
Posted 8/12/2009 23:15 (#17094 - in reply to #17098)
Subject: Re: Gradimo opet



Member

25
Location: VG

Pa gledajte, ja sam stvarno "analfabeta" za takmicenje, ali, ne bi li bilo dobro da rad motora ostane 60 sec. max. Tko zeli neka ga ugasi nakon 5 sekundi, ako mu je to dosta. S time bi opet u ravnopravan polozaj stavili onoga tko zna letjeti ( i visina mu nije presudna) i onoga kome to bas ne ide od ruke, pa mu je visina vazan faktor da ostane max. u zraku. Eto , razmisljam " na glas".

LP, Mifi

Top of the page Bottom of the page
Denis
Posted 9/12/2009 00:44 (#17095 - in reply to #17098)
Subject: Re: Gradimo opet



Regular

252525
Location: Varaždin
mifi - 8/12/2009 23:15

Pa gledajte, ja sam stvarno "analfabeta" za takmicenje, ali, ne bi li bilo dobro da rad motora ostane 60 sec. max. Tko zeli neka ga ugasi nakon 5 sekundi, ako mu je to dosta. S time bi opet u ravnopravan polozaj stavili onoga tko zna letjeti ( i visina mu nije presudna) i onoga kome to bas ne ide od ruke, pa mu je visina vazan faktor da ostane max. u zraku. Eto , razmisljam " na glas".

LP, Mifi





ja sam baš svojim postovima htel objasniti da to nije dobro.....

jer..... uvođenjem rada motora po želji s ograničenjem recimo 60 sekundi.... pogoduje se samo "iskusnima" koji budu najčešće to koristili...... dok manje iskusni budu "zakinuti" i išli budu na cijelih 60 sekundi večinom i samim time nemaju koristi od toga....


zbog čega se onda ne bi uveo rad motora po želji bez ograničenja, koji bi pogodovao "neiskusnima", jer bi oni koji slabije jedre rađe penjali 90 sekundi ili više, i time osigurali jedrenje do kraja radnog vremena, imali manji zaostatak, čak možda i dobili koju rundu ako neko riskira na malim visinama.....
jer takva opcija ne odgovara "iskusnima"


ponavljam se, možda ne izgleda tako, ali drastične su to promjene, i kak god uzmemo vrijeme rada motora po želji ne može zadvoljit sve, pa zato bolje niti ne pokušavati....


f5j je savršen točno kakav je, baš zbog svoje jednostavnosti.... samo da se svi slože oko nekog razumnog fiksnog vremena rada motora i to je to.....
Top of the page Bottom of the page
Džonline
Posted 9/12/2009 01:56 (#17096 - in reply to #17098)
Subject: Re: Gradimo opet



Veteran

100252525
Location: Fort Huachuca
Slažem se s Denisom, i drugima koji razmišljaju kao on. F5jN treba ostati "jednostavana" kategorija (najmanje slijedeću seznu). Samo da se smanji rad motora (ak je onaj Digenov diagram ok) na 40 sek. A u finalima da se skrati rad motora na 25 sek a da max ostane isti 10 min. (ona faza leta, trening vida i yoga vrata, kada se model samo drži na velikoj visini bez ikavog letenja nema smisla.)
Tko voli strateške igre s brzim startom nek dođe u F3j kod majstora Arijana i njemu sličnih jebxxl majki.





Edited by Džonline 9/12/2009 01:57
Top of the page Bottom of the page
zvonimir
Posted 9/12/2009 02:15 (#17097 - in reply to #17098)
Subject: Re: Gradimo opet



Member


Pravila su ista za sve glede modela, odnosno njegove mase, vrste i jačine motora, baterije, elise, pa na taj način svatko si može po želji načiniti model večeg ili manjeg raspona, oblika i dubine profila, broja sekcija i geometrije krila. Znači tu se razvija pravo modelarstvo, a ne pilotstvo. U večini drugih kategorija se usavršava umijeće letenja kupljenim modelima gdje pojednici ne znaju niti pokrpati što razbiju, a kamoli izraditi model i s njim se natjecati. Želite li i dalje poticati samogradnju kvalitetnijih modela nemojte sada uvoditi jače motore ili sl., več jednostavno ostanite pri postoječim pravilima. A što se tiče vremena rada motora pri startu, neka si svaki natjecatelj odredi koliko mu je dovoljno penjanja, ali neka se penje unutar radnog vremena, tko želi više, gubi dragocijene sekunde radnog vremena, kao i kod kategorije F3J. I tamo svi skračuju startove ovisno o jačini termike ili drugih uvjeta prilikom starta ostavljajući si više vremena unutar određenog radnog vremena kako bi si na taj način produžili let i povečali bodove. Neka modelari usavršavaju sva svoja umijeća, kako izrade tako i letenja sa modelom i na kraju neka pobijedi najbolji. Ako je majstor i penje samo 10-ak sekundi uvjeren da će nači dovoljno termike i popeti neka riskira, tko jednom isključi motor to je to, nema povratka, kao i kod jotičara, kad se otkačio, nema povratka na sajlu. Siguran sam da je to najbolji način daljnjeg razvoja te kategorije, a ne promijene unutar setup-a odnosno pogonske grupe. Ljudi do viđenja na livadi i pozdrav iz Broda.
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 9/12/2009 10:20 (#17098)
Subject: Anketa: F5J-N pravilnik



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Kako se je zadnjih dana razvila zanimljiva diskusija , predlažem da vidimo mišljenja u ovoj anketi.

Bojan, možda bi bilo dobro prebaciti postove diskusije ovdje, jer je tema 'gradimo opet' ipak o gradnji modela!


Damir
-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
Site Sponsormy ad code here...
Denis
Posted 9/12/2009 12:11 (#17099 - in reply to #17098)
Subject: RE: Anketa: F5J-N pravilnik



Regular

252525
Location: Varaždin
evo mene opet

možda se prevše ponavljam, ali..... pun sam argumenata


anketa je možda dobar pokazatelj onoga što ljudi žele, ali mislim da u ovom slučaju anketa nije potrebna....
kakav god rezultat, on ne mjenja ništa, a pogotovo kad bude mala razlika u glasovima....


po mojim prijašnjim postovima, možda se naslučuje kamo bi išao moj glas.... no, varate se.....
moj glas bi išao totalno suprotno od očekivanja, zbog čega niti ne mislim glasovati....

nije bitno kakve ja promjene želim u f5j, niti je bitno kakve promjene želi bilo koji drugi pojedinac, koji se takmičio ili se planira takmičiti.....

f5j-n je kao kategorija formiran i uveden u HR prije par godina, svi znamo tko je zaslužan, i hvala na tome...
koncepcija f5j-n je očito pogođena, o čemu govori broj takmičara koji raste


sve ove propovjedi, sa kojima sam sam sebi već dosadan, trebale bi imati jednu jedinu svrhu:

f5j-n je prerasao sve naše želje i prohtjeve, postao je najbrojnija nacionalna rc kategorija
zato ne vidim smisao u iznošenju osobnih prohtjeva u kategoriju, koja ne može sve želje svima nama ostvariti
i još uvijek postojati....

KAD TO SVI PRIHVATIMO KaO ČINJENICU, PRESTAJE DALJNJE NAVLAČENJE!!!




ili..... imamo drugu varijantu.....

ajmo nastavit iznosit ideje i želje o promjenama u f5j-n, pa da vidimo kolko je potrebno da se zasere kategorija

jako brzo bude došlo do spika......
JA SE NE ŽELIM TEKMAT AKO SE NE UVEDE OVO....
JA SE NE ŽELIM TEKMAT JER SE UVELO OVO.....

na kraju nema pobjednika, rezultat se jasno vidi u zemljama oko nas, koje muku muče sa f5j nacionalkom
na nama je dal budemo učili na tuđim greškama ili ...............

Top of the page Bottom of the page
Bojan
Posted 9/12/2009 18:17 (#17105 - in reply to #17098)
Subject: Re: Gradimo opet



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb

Denis - 9/12/2009 00:44
mifi - 8/12/2009 23:15

..., ali, ne bi li bilo dobro da rad motora ostane 60 sec. max. Tko zeli neka ga ugasi nakon 5 sekundi, ako mu je to dosta. S time bi opet u ravnopravan polozaj stavili onoga tko zna letjeti ( i visina mu nije presudna) i onoga kome to bas ne ide od ruke, pa mu je visina vazan faktor da ostane max. u zraku. Eto , razmisljam " na glas".

ja sam baš svojim postovima htel objasniti da to nije dobro..... jer..... uvođenjem rada motora po želji s ograničenjem recimo 60 sekundi.... pogoduje se samo "iskusnima" koji budu najčešće to koristili...... dok manje iskusni budu "zakinuti" i išli budu na cijelih 60 sekundi večinom i samim time nemaju koristi od toga....

Slažem se s Denisom da to nije dobro ali iz potpuno drugog razloga. Naime, mislim da bi "neiskusnima" to više pomoglo nego iskusnima. Oni "iskusni" koji žele na vrh tablice reskirat će s kraćim radom motora i možda popu..., a neiskusni će i dalje penjati 60 sek i završiti kao točkica. Izgubit će možda 20-30 sek odnosno 50-60 bodova zbog dužeg penjanja i to je to. S malo sreće imat će 950 bodova u svakom startu pod uvjetom da dobro sleti i na kraju "nezasluženo" završiti pri vrhu poretka. Na kraju opet imamo natjecanje u penjanju umjesto jedrenju. Mislim da je osnovni cilj "natjerati" pilote na termičko letenje a to možemo jedino tako da ograničimo krajnju visinu odnosno vrijeme rada motora. 


-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
dlaka
Posted 9/12/2009 18:54 (#17106 - in reply to #17105)
Subject: Re: Gradimo opet



Expert

20001001001002525
Location: Zaprešić

Bojan - 9/12/2009 18:17

Slažem se s Denisom da to nije dobro ali iz potpuno drugog razloga. Naime, mislim da bi "neiskusnima" to više pomoglo nego iskusnima. Oni "iskusni" koji žele na vrh tablice reskirat će s kraćim radom motora i možda popu..., a neiskusni će i dalje penjati 60 sek i završiti kao točkica. Izgubit će možda 20-30 sek odnosno 50-60 bodova zbog dužeg penjanja i to je to. S malo sreće imat će 950 bodova u svakom startu pod uvjetom da dobro sleti i na kraju "nezasluženo" završiti pri vrhu poretka. Na kraju opet imamo natjecanje u penjanju umjesto jedrenju. Mislim da je osnovni cilj "natjerati" pilote na termičko letenje a to možemo jedino tako da ograničimo krajnju visinu odnosno vrijeme rada motora. 

Potpisujem, i konkretno predlažem:

40 sekundi rada motora + 600 sekundi max trajanje leta

 


-----
rdjavom ku*cu i dlaka smeta
Top of the page Bottom of the page
Denis
Posted 9/12/2009 20:03 (#17107 - in reply to #17106)
Subject: Re: Gradimo opet



Regular

252525
Location: Varaždin
dlaka - 9/12/2009 18:54

Potpisujem, i konkretno predlažem:

40 sekundi rada motora + 600 sekundi max trajanje leta

 




podržavam!!!



Top of the page Bottom of the page
belovic
Posted 9/12/2009 23:57 (#17114 - in reply to #17098)
Subject: Re: Anketa: F5J-N pravilnik



Extreme Veteran

50025
Location: Međimurje
Ja sam jos uvijek za 45 sekundi rada motora + 600 sekundi max. trajanja leta, jer mi se cini kako zbog takmicara koji losije penju, tako i zbog eventualno losijih vremenskih uvjeta ovako drasticno smanjivanje vremena rada motora odmah za 20 sekundi moglo bi dovesti do deprimirajucih situacija i mozda preteskog zadatka uhvatiti termicki balon pogotovo za neiskusnije modelare a "nacionalna" kategorija zamisljena je za "siroke mase"...
-----
Što je to EPOXY smola?

EPOXY smola je materija koja s vremenom zamjeni svu balzu na modelu.
Top of the page Bottom of the page
Bombek
Posted 10/12/2009 08:31 (#17117 - in reply to #17107)
Subject: Re: Gradimo opet



Veteran

1002525
Location: Zaprešić
Denis - 9/12/2009 20:03

dlaka - 9/12/2009 18:54

Potpisujem, i konkretno predlažem:

40 sekundi rada motora + 600 sekundi max trajanje leta

 




podržavam!!!







PODRŽAVAM !!

Dali 40 sek ili 45, ja bih rađe 40 ali kako je Beli napisao ima nekih koji još nepenju u nebesa možda im 5 sekundi nešto znaći.



-----
I kamen leti kad ga baciš.

F1A, F5J
Top of the page Bottom of the page
Džonline
Posted 11/12/2009 02:13 (#17135 - in reply to #17098)
Subject: Re: Anketa: F5J-N pravilnik



Veteran

100252525
Location: Fort Huachuca
40 sekundi rada motora + 600 sekundi trajanje leta

U Finalu skraćivanje rada motora na 30 sek i radno vrijeme 10 min (600 sek)

Edited by Džonline 11/12/2009 02:15
Top of the page Bottom of the page
belovic
Posted 11/12/2009 06:36 (#17136 - in reply to #17135)
Subject: Re: Anketa: F5J-N pravilnik



Extreme Veteran

50025
Location: Međimurje

U Finalu skraćivanje rada motora na 30 sek i radno vrijeme 10 min (600 sek)


pogotovo ako se leti finale pred kraj dana kao na 99% natjecanja
-----
Što je to EPOXY smola?

EPOXY smola je materija koja s vremenom zamjeni svu balzu na modelu.
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1 2 3 4 5
Now viewing page 4 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software