Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Aeromodelarstvo - razno -> Slobodna rasprava o aeromodelarskim temama -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

Quo Vadis FF ?
Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Aeromodelarstvo - razno -> Slobodna rasprava o aeromodelarskim temamaMessage format
 
Diogen
Posted 7/6/2009 10:23 (#14660)
Subject: Quo Vadis FF ?



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
U subotu 6.6. trebao je biti održan 33. Kup Međimurja F1H. Odlukom organizatora, zbog 'malog interesa i prognoze lošeg vremena'
natjecanje se nije održalo. Pogledom na listu prijavljenih, nalazim ih samo 4 od kojih, je mislim samo jedan junior!

Pogledom na statistiku F1H takmićenja u zadnjih nekoliko godina vidljiv je drastičan pad interesa: od nekoliko desetaka
učesnika na takmićenju, recimo 50 na DP 2007, pa sve do ove situacije kada takmićenje zapravo nema smisla održati.

Da li je ovo posljedica sveopće krize u društvu ili je kriza zapravo u modelarstvu kao aktivnosti?

U vrijeme kada sam ja bio junuior, na livadu su nas iskrcavali autobusima i
bio si sretan da ti netko nije polomio model tokom transporta, pa do ove današnje situacije prošlo je podosta godina, i ćini mi
se da je cijelo vrijeme od zenita recimo krajem 70-tih prisutan malen pad interesa, no u zadnjim godinama je evidentan kao - zastoj.

Da li F1H i FF općenito idu 'u povijest'? Ako prihvatimo da je F1H temeljna kategorija koja će junira privući modelarstvu,
naučiti ga kako izraditi, reglirati, startati jednu FF jedrilicu zaključak bi bio da je sa time gotovo.
Nisam siguran da danas postoji neki aktivni F1,A,B,C (Q?) senior koji se 'u svoje vrijeme' nije bavio 'malim juniorskim'
F1h, odnosno kolokvijalno ajedinicama?
Sa druge strane današnje vrhunske modele za FF u stanju je izraditi svega nekoliko vrhunskih modelara, a dobar dio ih
kupuje od 'manufakturnih' graditelja pretežno sa 'istoka'.
Znači da postoji jaz između onoga što bi trebali usvojiti juniori-početnici baveći se sa F1h i onoga što u krajnjem
slućaju mogu postići u FF, a to je kupnja gotovih modela, dakle konzumerizam, tržište. Ispada da ovaj jaz nije samo generacijiski,
već pomalo posljedica aktuelne civilizacije koja ne prepoznaje neku aktivnost korisnom , ako nije povezana sa formiranjem nekog tržišta.

Posljedica toga je da se danas modelarstvo započinje (i uglavnom završava) sa onim 'Tata kupi mi avion na daljinski', no neću se
ovdje baviti RC-om, on je pak posebna prića neznanja, trgovanja (osim kod rijetkih, naravno) i drugih nebuloza.

Sa druge strane, protuuteg realitetu ove situacije trebao bi biti rad sa juniorima u klubovima, i to
baš na F1h: izrada popularnog 'Drvenjaka' (F1H model Nimbus) uzela je prije par godina maha kod nas u MAKT,
bilo je ponešto novih juniora, neki su se i zadržali. Ovu aktivnost vodio je Marin, pomagao mu Igor, a
povremeno i ja, Dlaka je rekao da 'imamo kvantitetu, ne i kvalitetu'. No dobro, ovo je više šala, imamo
i kvalitetnih i nekvalitetnih nastupa, ali ono što se dogodilo je : 'hrvat hrvatu oprosti sve osim - uspjeha'.
Pojavili su se neki 'Majstori' koji su se našli uvrijeđenima jer je Marin okupio klince, radio sa njima,
vozio ih svojim kombijem, plaćao im hektolitre sokova, organizirao im radionice, tećajeve, modelarske
kampove a da za to nije dobio niti 'hvala'. Ali je zato dobio je na jednom (propalom) forumu epitet 'debil' !
Taj nevjerojatni post sam saćuvao na način da je moguće pokrenuti i 'postupak', ako bi to uopće imalo smisla, jer
izgovor za to je bilo 'nešto sasvim drugo', naravno ! Poznata crnogorska poslovica veli: '
Ako nemaš dušmana, onda će ti ga majka roditi', može se i ovdje primijeniti, jer 'majstori' koji su
našli shodno kritizirati čovjeka koji je u MAKT-u najviše napravio su iz istog tog MAKT-a!

Ne znam kako je u drugim klubovima, no nebi me začudilo da ima slićnih situacija.

Posljedice su vidljive.
Nadam se da nisam u pravu.

PS. ovim postom nisam htio bilo koga osobno prozvati ili kritizirati, ovo je dakle moje vidjenje nastale situacije.

Damir



-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
Site Sponsormy ad code here...

Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software