Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Aeromodelarstvo - razno -> OT -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

NIkad više "plamene zore"....album Željezara
Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Aeromodelarstvo - razno -> OTMessage format
 
zzechner
Posted 13/2/2009 00:33 (#12901)
Subject: NIkad više "plamene zore"....album Željezara



Elite Veteran

1000
Location: Sisak, Hrvatska

Ovo je totalni OT, no "vrag me tjero da pretjeram"; pa sam objavio na ovom forumu.

Neki dan sam poslom usao u krug Željezare Sisak. Sumorno jutro i jos sumorniji dojam koji su pojačale uspomene na mladost od prije 20 godina. Tada sam ulazio preko Glavne porte s jos tisucama ljudi i - prvo sto bi ugledali jest izlijevanje sirovog zeljeza iz tadasnjih visokih peci (od porte ne vise od 200 m), svakoj jutra u 6:45 - 6:50h. Oblaci dima i prasine, pištanje sigurnosnih ventila, sirene kranova i lokomotiva koje su dovozile vagone s rudom, a izvlacile vlakove gotovih cijevi... 

Tamo nisu radili mlakonje, čak su i ženske kranovođe postale muškobanjaste... Npr. od biroa do čeličane je bilo cca 1,5 - 2 km, a tko je tamo otisao kakvom obvezom u biro se vratio ostavljajuci čađav trag koji se nije mogao otresao cijelim putem...Penjanje po kranskim stazama ili spustanje "u podzemlje" radi pregleda temelja strojeva ili peći, ili spleta raznih cjevurina (od toplovoda, plinovoda, tehničkih plinova, komprimiranog zraka, "zračne pošte"....) uvijek je bila "avantura".

Dok smo bili klinci pricali su nam kako stranci dolaze snimati filmove u tadasnjim pogonima. Nije niti cudo, vecina je dovezena UNRRA-im vlakovima poslije WW2 i ovdje su podignute hale, montirane peći i vučne klupe koje su negdje bile otpisane za staro željezo. Danas je toliko ružno, da se na ostacima gomila starog željeza ne snimaju niti filmovi strave i užasa.

Vladaju pustoš i zlokobna tišina.


-----
Lic. No CRO F-053 / FAI 70026
Top of the page Bottom of the page
Site Sponsormy ad code here...
Damjan
Posted 13/2/2009 00:44 (#12903 - in reply to #12901)
Subject: RE: NIkad više "plamene zore"....album Željezara



Extreme Veteran

50025
Location: Novo mesto
Prijatelju.....
Kad procitah tvoj post, ja sam ustanovio,da ti nisi bio mlad prije 20 godina, kako si napomenuo, nego si bio mlad prije 179 godina.....I jos to uslovno.....
Imam i ja ovakvih razmisljanja.....ali.....povucem F1A sa najmodernijim ukrajinskim krilima, spick..m trup od 920 € , i odmah sam bolje volje.....i ne razmisljam, gdje cu potrosit sledecih 800 €, koje sam mogao imat za MAX MEN, da me nije jedan prevario.................................................
-----
Damjan,
Aeroklub KRKA
Top of the page Bottom of the page
darijo
Posted 13/2/2009 19:35 (#12908 - in reply to #12903)
Subject: Re: NIkad više "plamene zore"....album Željezara



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
E samo kad se sjetim koliko sam u željezarskim pogonima u Zenici preko studentskog radio i digai love. Tako sam kupio i prvi Rossi. Istina je samo rečena u vicu:
Pita učiteljica Muju u školi što je prije bilo kokoš ili jaje, a Mujo razmišlja i kaže : ma prije bilo svega.
Top of the page Bottom of the page
zzechner
Posted 13/2/2009 20:32 (#12909 - in reply to #12903)
Subject: RE: NIkad više "plamene zore"....album Željezara



Elite Veteran

1000
Location: Sisak, Hrvatska

Damjan - 13/2/2009 00:44 Prijatelju..... Kad procitah tvoj post, ja sam ustanovio,da ti nisi bio mlad prije 20 godina, kako si napomenuo, nego si bio mlad prije 179 godina.....I jos to uslovno..... Imam i ja ovakvih razmisljanja.....ali.....povucem F1A sa najmodernijim ukrajinskim krilima, spick..m trup od 920 € , i odmah sam bolje volje.....i ne razmisljam, gdje cu potrosit sledecih 800 €, koje sam mogao imat za MAX MEN, da me nije jedan prevario.................................................

Hm, dobro da si me upozorio.  Vrijeme u stvari tako zuri da nisam niti primijetio koliko ga je vec proletilo No, upravo zato covjek ima prijatelje

Danas sam mislio o tomu da li si vec u Americi, no tebe je "prizemljilo", pa sad vidim da nisi otputovao. Iskreno mi je zao radi toga. Jos zalim za prvim MM prije 4-5 na koji si zvao Darija i mene. Tad sam propustio misleci bit ce jos prilika. A svake godine sve ih je manje



Edited by zzechner 13/2/2009 20:33

-----
Lic. No CRO F-053 / FAI 70026
Top of the page Bottom of the page
zzechner
Posted 13/2/2009 20:55 (#12915 - in reply to #12908)
Subject: Re: NIkad više "plamene zore"....album Željezara



Elite Veteran

1000
Location: Sisak, Hrvatska

darijo - 13/2/2009 19:35 E samo kad se sjetim koliko sam u željezarskim pogonima u Zenici preko studentskog radio i digai love. Tako sam kupio i prvi Rossi. Istina je samo rečena u vicu: Pita učiteljica Muju u školi što je prije bilo kokoš ili jaje, a Mujo razmišlja i kaže : ma prije bilo svega.

Da, da...cuveni remonti... Pec se "ohladi" na 60 - 70 st. C, a onda "mladi Tarzani" ulete s tackama i pajserima i odvaljuju oblogu od vatrostalne opeke. Znoj lije...misici se napinju...  I mastas o tomu kako ces u Trstu kupiti prvi "scientific calculator" - naravno Texas Instruments, TI 30 ili TI 52 

To prije "kad je bilo..." bilo je i vremena da uzivas u "svemu" .... Dobro je to Damjan primijetio. Jucer sam bio na jednom simpoziju (sve ono - krema, catering, itd...) na svom faksu, a ja: 1) pobjegnem s tri sata predavanja - sto nisam radio dok sam bio student.... 2) da bi se sklonio u knjiznicu (!), otvorio laptop i zurno nesto dovrsavao na jednom projektu - a nikad nisam ucio u knjiznici ni dok sam bio student....  

Ma sve je to krivo samo zato vise nema "kultne Stare ciglane" za trgnut Badel prije ispita i kultni "Match ball"-a Bore Jovanovica u koji se poslije ispita islo na kavu sa slagom...Iako, uspijem ponekad jos negdje naći takvih mjesta, npr.

 

 





(P1010022.JPG)



Attachments
----------------
Attachments P1010022.JPG (52KB - 5 downloads)

-----
Lic. No CRO F-053 / FAI 70026
Top of the page Bottom of the page
zzechner
Posted 13/2/2009 23:18 (#12918 - in reply to #12903)
Subject: RE: NIkad više "plamene zore"....album Željezara



Elite Veteran

1000
Location: Sisak, Hrvatska

Damjan - 13/2/2009 00:44 Prijatelju..... Kad procitah tvoj post, ja sam ustanovio,da ti nisi bio mlad prije 20 godina, kako si napomenuo, nego si bio mlad prije 179 godina.....I jos to uslovno..... Imam i ja ovakvih razmisljanja.....ali.....povucem F1A sa najmodernijim ukrajinskim krilima, spick..m trup od 920 € , i odmah sam bolje volje.....i ne razmisljam, gdje cu potrosit sledecih 800 €, koje sam mogao imat za MAX MEN, da me nije jedan prevario.................................................

I kao u pjesmi, na kraju:  "rizling sve poravna", ups - cviček !!!


-----
Lic. No CRO F-053 / FAI 70026
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software