Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Aeromodelarstvo - razno -> Slobodna rasprava o aeromodelarskim temama -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

HHO i HZS
Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Aeromodelarstvo - razno -> Slobodna rasprava o aeromodelarskim temamaMessage format
 
huco
Posted 22/9/2008 20:27 (#10235)
Subject: HHO i HZS


Veteran

1002525
Prdlaze mozda korisniju temu nego ono u sto se pretvorila "regularnost natjecanja".
Treba zatraziti od HZS da zrakoplovno modelarstvo registira/prijavi kod Hrvatskog olompijskog odbora ,jer nepostoji razlog zasto smo mi izostavljeni.
Takodjer bi se trebala zavrsiti dugogodisnja prica s Osiguranjem do pocetka slijedece sezone.
Pozdrav Huco
Top of the page Bottom of the page
Site Sponsormy ad code here...
Dražen
Posted 23/9/2008 17:20 (#10263 - in reply to #10235)
Subject: RE: HHO i HZS



Expert

10001001001002525
Location: Jarun / ZG
huco - 22/9/2008 20:27

Treba zatraziti od HZS da zrakoplovno modelarstvo registira/prijavi kod Hrvatskog olompijskog odbora ,jer nepostoji razlog zasto smo mi izostavljeni.




apsolutno treba HZS gnjaviti s time svake godine, pa za 10 godina možda i bude... svi mi smatramo da razlog ne postoji, no pitanje je što ONI misle o tome...

u ovom trenutku poglavica HHO-a je g. mateša koji je na tu funkciju i došao upravo iz zrakoplovnog saveza; no dobra volja očigledno ne postoji na nekoj bitnoj instanci... osim toga , kad si jednom izbačen iz odabranog društva, teško se je vratiti natrag, jer modelarstvo je negdje do 1992. bilo u sustavu sporta, no nekom je očigledno tu smetalo...

nedavno sam pogledao izvještaje HHO-a i vidio tamo "sportske ribiće", pa čak i planinare (!?!)... naime, puno sam se puta pentrao po brdima, no nikad sa štopericom... planinarstvo je po svemu čista rekreacija, a nema ni međunarodnih prvenstava, pravilnika niti ičega što bi mirisalo na sportsku aktivnost, pa ipak...

uz to u sustavu praćenja u HHO-u su neki novi sportovi, npr. vodeni skuteri (neznam točnu definiciju) gdje u RH postoji jedan ili dva kluba, a bave se time manje od 10 ljudi, iz razumljivih razloga - no očigledno su nekome bitni...

-----
.
fala q_cu i Zaprešić ima Svjetskog Prvaka...
.
Top of the page Bottom of the page
banjac
Posted 23/9/2008 19:00 (#10267 - in reply to #10235)
Subject: Re: HHO i HZS


Veteran

100100
Dragi svi (ma koliko nas ima)

to što modelarstvo nije sport nije neka novina, a tako je čak i u visoko razvijenim zemljama (osobno sam bio član modelaskih klubova u Njemačkoj i Švicarskoj i naslušao sam se žalopjki).
To što modelarstvo nije sport nije kriv niti savez nit olimpijski odbor naše zemlje niti one dvije prije spomenute. Znate tko je kriv? Mi svi ma koliko nas ima. Mi smo krivi jer nismo uspjeli osmisliti našu aktivnost na taj način da savez i olimpijski odbor shvati o čemu se radi i koja je dobrobit za društvu (ne pisanjem elaborata već našim radom). Nemamo marketinških sposobnosti, nemamo društveni značaj, nitko nas ne raspoznaje kao neki faktor u zajednici. Dražene spominješ planinare i kažeš da si puno puta penjao po brdima bez štoperice ali ti je vjerovatno promaklo da isti okupljaju nekoliko tisuća ljudi koji su registrirani i koji uredno plačaju članarinu i koji imaju svoj časopis i koji imaju nekoliko komisija koje se bave sportskim aktivnostima (slobodno penjanje, orjentacijsko trčanje) za koje organiziraju natjecanja od ranga županije do ranga svjetskih kupova i koje isto tako pohode. Isti imaju i komisiju za ekspedicije - popeti se iznad 3000m nemože se onaj tko ne živi, radi i terenira kao sportaš. Imaju ti oni u sebi i Gorsku službu spašavanja - to ti je bila jedna grupa ljudi (i ja sa njima) koja je pred desetak godina bila ekvivalent nama modelarima - nešto smo volili i bavili smo se time (pretežno smo mislii da smo velike face) - kupovali smo sami opremu, pljuvali sve oko sebe jer nas nitko ne prepoznaje, podjebavali jedan drugoga i prodavali pamet međusobno, uglavnom što bi ja rekao seljačka radna zadruga - SRZ. I onda se pojavi jedan čovjek koji je posjeo sve zajedno i rekao "dosta" - ovo je program, ovo je plan, svi smo u istom brodu, jel idemo tako. I gdje su danas - top rescue organizacija u malo širim razmjerima, imaju opremu koji drugi mogu sanjati, pobjedili su čak i one koji su imali druge (privatne) interese, rade stalno, to se vidi i društvo ih je prepoznalo. Imaju nekoliko profesionalaca a sve ostalo dragovoljci. Možeš reći da nema veze sa proglašenjem nečega sportom, ali priča potvrđuje onu staru - RIBA SMRDI OD GLAVE ALI ČISTI SE OD REPA - Dok mi mislimo da je glava kriva zašto mi nismo proglašeni sportom i dok smo mi repovi takvi kakvi jesmo - modelarstvo neće biti sport. I na kraju najprovokacija - a zašto mi tražimo da budemo priznati kao sport? Da bi imali još jednu sisu za kune i da tako umanjimo osobne troškove naših osobnih interesa - ja ne vidim ništa drugo što će se dogoditi kada nas proglase sportašima. A možda se može bolje i na zadovoljstvo svih na neki drugi način i to bez da nas proglase sportašima - razmislite.
Banjac
Top of the page Bottom of the page
zlulic
Posted 23/9/2008 23:26 (#10276 - in reply to #10267)
Subject: Re: HHO i HZS


Veteran

1001002525
Location: Zagreb, Hr
banjac - 23/9/2008 19:00
Da bi imali još jednu sisu za kune i da tako umanjimo osobne troškove naših osobnih interesa - ja ne vidim ništa drugo što će se dogoditi kada nas proglase sportašima.


Ovo paralela sa sisom za dodatne kune mi se svidjela pa samo kratko.
Glavni razlog zašto se glavi ne mijenja postojeće stanje je vrlo jednostavan i lako razumljiv. Ukoliko postaneš sport više nisi tehnička kultura nego sport, a Zajednica tehničke kulture je jedan od značajnijih financijera aktivnosti HZS i to posebno kroz programe rada s mladima i slične aktivnosti (gdje je modelarstvo daleko najjače). Pa upravo iz tog razloga se sportski kalendar HZS-a, u stvarnosti zove „sportsko-tehnički kalendar HZS-a“.

Ako si sport onda HOO ima obavezu pomagati odlazak na Svjetska prvenstva i Olimpijske igre koliko je to u mogućnosti. S druge strane lako se može dogoditi da za pojedine sportove ponekad i ne bude u mogućnosti. Za razliku od te neizvjesnosti ipak treba reći da je u zadnje vrijeme HZS tu ulogu preuzeo na sebe i uglavnom to korektno odrađuje.

BTW, pred jedno dvije-tri godine je aeromodelarstvo u Njemačkoj priznato kao sport. Ima kratki članak na početku Aufwind-a u djelu vijesti iz DeAC. (Nadam se da ne griješim, ali nemam vremena to sad tražiti i scanirati.)

Mislim da je Nenadovo pitanje izvrsno postavljeno – tj. kakva promijene se očekuju ako bi se aeromodelarstvo priznalo kao sport.

Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 24/9/2008 00:40 (#10280 - in reply to #10276)
Subject: Re: HHO i HZS



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić

Ne bi se složio s tobom Lula. Ovaj dio sise ne bi komentirao jer ruku na srce svi bi rado sisali i sisamo konstantno.

Po HR zakonu o sportu mi jesmo sport.

Po FAI-u mi smo sport. Odnosno:

FAI Air Sports Commissions:

FAI je član Općeg udruženja međunarodnih športskih saveza (AGFIS-GAISF). Odnosno: The International Federations (IFs) are international non-governmental organisations recognised by the International Olympic Committee (IOC) as administering one or more sports at world level. The national federations administering those sports are affiliated to them. While conserving their independence and autonomy in the administration of their sports, International Sports Federations seeking IOC recognition must ensure that their statutes, practice and activities conform with the Olympic Charter. Odnosno po MOO mi spadamo u AIR SPORTS za koji striktno stoji "recognised sport".

Tko je ikada probao recimo FF ili samo bio na jednoj tekmi zakljucio je da smo sport (prvenstveno da smo luđaci mazohisti)

Koliko je meni poznato HZTK nema po statutu obavezu financirati nastupe reprezentacije (tako je meni u HZTK rečeno prije par godina) Također gledajući popis saveza koji su članovi HZTK nalaziš i kajakaše koji su ujedno i olimpijski sport. Ne vidim nikakve probleme da pojedini sport bude djelom tehničke kulture.

Prije par godina meni je rečeno u HOO da oni u članstvo primaju saveze, u nasem slucaju problem je da kod primanja HZS u HOO aviomodelarstvo nije navedeno. Sve je to malo nejasno, ali znam da je savez u više navrata pokušavao to ispraviti.

Svojedobno sam imao status vrhunskog sportaša II kategorije HOO, točnije ovjereni papir na kojem je pisalo avimodelar.

 



Edited by Leki 24/9/2008 01:02

-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
zlulic
Posted 24/9/2008 14:46 (#10285 - in reply to #10280)
Subject: Re: HHO i HZS


Veteran

1001002525
Location: Zagreb, Hr
Leki - 24/9/2008 00:40

Ne bi se složio s tobom Lula. 


Ne znam s kojim dijelom.
Ja sam samo napisao zašto nema interesa da se aeromodelarstvo pogura u sport. Barem je meni tako rečeno i u par navarata objašnjavano.
Želio sam istaknuti da to nije pitanje da li je ili nije sport, nego je to vaganje od kog bu se više dobilo - ništa više, ni manje.


Čisto deklarativno: Da aeromodelarstvo nije sport nisam nikad napisao, niti mislim da ga sportom ne treba proglasiti.

Top of the page Bottom of the page
Bojan
Posted 24/9/2008 16:27 (#10287 - in reply to #10285)
Subject: Re: HHO i HZS



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb

Lula je dobrim dijelom u pravu, kao i Leki. U dosta zemalja modelarstvo se smatra sportom kao što je to bilo i kod nas do prije xy godina. Kod nas je situacija takva da se neke aktivnosti modelara financiraju iz HZS-a, koji je ipak ponešto bliži HZTK nego HOO pa je i financiranje lakše gurati kroz taj kanal. Te aktivnosti ne bi bile ništa bolje pokrivene kad bi se unutar HOO modelarstvo tretiralo kao sport pa tu i ne vidim neku svrhu guranja i promjene statusa na bolje, baš naprotiv, mislim da bi išlo na lošije i čini mi se da je Banjac to dobro prepoznao.

Ono što bi dobili statusom je mogućnost da dio vrhunskih modelara dobije određeni status unutar HOO a time i neke od mogućnosti direktnog financiranja kao što su stipendije vrhuskim sportašima, povlastice pri upisima u škole, (u prošlosti - drugačiji status unutar JNA i tome slično).

Razgovarao sam par puta o tome s Vajdom koji je, kako sam dobio informaciju, prije 2-3 godine ponovio zahtjev ali izgleda da nije prošlo.


-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 24/9/2008 17:31 (#10289 - in reply to #10287)
Subject: Re: HHO i HZS



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić

ne znam, ali imam filing da su u HOO riječi AIR SPORTS preveli u Zrakoplovstvo. A aeromodelarstvo spada u Air sports. Po meni ne stoji da aeromodelarstvo nije priznato kao sport već mi jednostavno spadamo u grupu zrakoplovstvo. Još jednom napominjem da su meni u HOO rekli da oni ne primaju u članstvo sportove već saveze.

Da se ne ponavljam, i dalje ne vidim problem da određeni sport bude dio teh. kulture odn HZTK.

Ne ulazim u to što bi neko dobio ili izgubio već onak diskusije radi moje je mišljenje da je aviomodelarstvo već priznato kao sport u HOO unutar grane sporta zrakoplovstvo. To mi se cini nekak logički. Na kraju krajeva meni je na dokumentu HOO pisalo da sam modelar.


-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
huco
Posted 24/9/2008 19:22 (#10290 - in reply to #10289)
Subject: Re: HHO i HZS


Veteran

1002525
Mod. nije priznato od HOO jer iz
NOMENKLATURA ŠPORTOVA I ŠPORTSKIH GRANA
http://www.hoo.hr/downloads/nomenklatura%20sportova18.4.08.pdf

Navedeno je :
110 Zrakoplovstvo - Hrvatski zrakoplovni savez ;
motorno letenje
,jedriličarstvo
padobranstvo
paragliding
zmajarstvo
balonarstvo


Nema modelara jer nismo prijaviti i kako se finaciraju ostale grane iz HZS a prijavite su HOO?
Top of the page Bottom of the page
Dražen
Posted 25/9/2008 08:19 (#10296 - in reply to #10290)
Subject: Re: HHO i HZS



Expert

10001001001002525
Location: Jarun / ZG

nekako mi se čini da je prije godinu dana u HOO bilo samo 5 zračnih disciplina... rekao bih da nije bilo balonarstva, jel ušlo u međuvremenu???







-----
.
fala q_cu i Zaprešić ima Svjetskog Prvaka...
.
Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 25/9/2008 11:06 (#10303 - in reply to #10290)
Subject: Re: HHO i HZS



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić

huco - 24/9/2008 19:22 Mod. nije priznato od HOO jer iz NOMENKLATURA ŠPORTOVA I ŠPORTSKIH GRANA http://www.hoo.hr/downloads/nomenklatura%20sportova18.4.08.pdf Navedeno je : 110 Zrakoplovstvo - Hrvatski zrakoplovni savez ; motorno letenje ,jedriličarstvo padobranstvo paragliding zmajarstvo balonarstvo Nema modelara jer nismo prijaviti i kako se finaciraju ostale grane iz HZS a prijavite su HOO?

znao sam da sam nekaj fulal. Da šteta na nismo prijavljeni. Ne vidim nikakve prepreke da se to učini. Možda da se navede kao sportko aeromodelrstvo? Jer ako smo kao grana HZTK koja je aktivna i ako smo u FAI-u kao navedeni u sport ne vidim "pravnog" problema.



Edited by Leki 25/9/2008 11:08

-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
roby
Posted 25/9/2008 19:04 (#10324 - in reply to #10303)
Subject: Re: HHO i HZS



Extreme Veteran

50025
Location: Banja Luka
Recite mi da li je kod vas u gradovima ustanovljena sportska mirovina za evropske,svjetske i olimpijske prvake kao sto je takav slucaj kod nas u BiH.Mada je kod nas napravljena diskriminacija jer aeromodelarstvo nije olimpijski sport pa tako mozes biti kao sto je moj stari cak prvi Banjalucki prvak Evrope pa nema nikakvo pravo da podnese zahtjev za sport.mirovinu,a davalo se i sakom i kapom sportistima koji su osvajali ekipno olimpijsko zlato a nisu odigrali ni minutu na Olimp.igrama.
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software