Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F1A,B,C,H -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

F1D
Moderators: Leki

Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 2 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F1A,B,C,HMessage format
 
Tarik
Posted 19/5/2008 11:01 (#7363 - in reply to #7349)
Subject: RE: F1D



Extreme Veteran

10010010010025
Location: Visoko - Nisko
Diogen - 19/5/2008 10:13

Nekada smo 'ganjali' sobare (one do 35 cm koji se presvlače 'trafo' papirom) i bilo nas je skoro stotinu na onom Kupu 'Modre Laste'.
Mislim da se Dražen toga dobro sjeća ..
Danas se u dvoranama u RH 'ganjaju sobni čukci' F1N. Njihova izrada je jednostavna, ali za bolji rezultat treba biti majstor i dobro ih reglirati.
Reglaža sobara je isto zahtjevna, ali i izrada je znatno teža nego li F1n: elisa, gumeni motor, kompenzacija momenta kod okretanja elise... neusporedivo više detalja nego li kod 'čukca'.
@Zovko zaista ne znam koji bi od današnjih juniora zagrizao u tu klasu, mislim da današnji juniori nemaju to strpljenje, iako ti je ideja jako dobra !

F1D ili 'veliki sobari' - to nije klasa za majstore, to je za velemajstore!

@Tarik: 'Rc je dječja igračka': Ne znam što si htio time izraziti. Ako si mislio na one komplete koji se prodaju po dućanima sa igračkama -da, igračke su. Ako si mislio na RC kategorije koje se voze u RH i drugdje po nekom pravilniku, onda RC kategorije niti u kojem slućaju nisu igračke. Skupe su, vrlo su 'techy', reglaža i podešavanje ne podrazumijeva samo aerodinamiku, a mogu biti i vrlo OPASNE, pogotovo one 'igračke' koje su teške 1 kg i više.
Trenutačno kod nas nekoliko juniora vozi RC kategorije, jedan ima samo 11 godina (sljedeći po starosti ima 14) i da bi mogao nastupati (dakle upravljati modelom i takmičiti se) mora imati uz sebe jednog priučenog 'mehaničara' da provjerava sve što se tiče 'struje' :elektronike, elektromehanike, elektrokemije (akumulatori). To ne umanjuje vrijednost tih momčića, samo naznačavam da ozbiljnost 'igračke' kojom upravljaju zahtijeva nadzor odrasle osobe.
Pozz,
Diogen



DA mislio sam na one igracke iz prodavnica,, kojih ima svako 2. djete u Visokom ........................
-----

Top of the page Bottom of the page
sony
Posted 19/5/2008 13:15 (#7367 - in reply to #7323)
Subject: Re: F1D



Expert

10001001001002525
Location: Mostar
Image024.jpg (24KB - 11 downloads)
Image023.jpg (25KB - 7 downloads)
Image019.jpg (24KB - 7 downloads)
Image025.jpg (23KB - 7 downloads)
Image027.jpg (25KB - 8 downloads)
Image020.jpg (26KB - 7 downloads)
Image089.jpg (15KB - 6 downloads
----------Evo opet ja kazem da je to moje mišljenje i neznam odkud ti ta "serijska proizvodnja " na um pade .. i koji su to klubovi kaji mazu oci BH djeci..
Kako otkud mi pada ??? pa ti si tu temu postavio na ovaj forum,,sa mnoštvom slika !!!
---------Ja koliko znam djece u A1 na nekom BH prosjecnom takmičenju Bude 10-15 takmicara a na tekmi u sobnim modelima bude 50-60
Opet nemože biti istina !!!!!! Tariče ,,jer prošle godine na DP u livnu samo iz Bihaća bilo je 10-ak djece (3 ekipe )e sad + ostali !!!
F1D jest kategorija za majstore ali ne i D1 gdje u BiH ima samo 1-2 natjecanja, i zašto onda imamo samo jednog kandidata za reprezentaciju
a u F1abc opča navala za mjesto i jedva se čeka Wch-Ech- W-cup itd
Dobro je to da se s djecom radi, svejedno koja kategorija,, ali zašto svake godine sve više i više dolaze do izražaja ove ""jeftinije ""
i to samo za djecu !! I što to iz Visokog nema nijedan kandidat za D1-F1D reprezentaciju BiH ??
,,,, Ovo gore su slike sa teme Seriska proizvodnja ,,,u Visokom ,,koju si postavio !!


Edited by sony 19/5/2008 13:18

-----

Top of the page Bottom of the page
sony
Posted 19/5/2008 13:25 (#7368 - in reply to #7323)
Subject: Re: F1D



Expert

10001001001002525
Location: Mostar
-------------DA mislio sam na one igracke iz prodavnica,, kojih ima svako 2. djete u Visokom ........................
Otkud ti baš ti modeli padoše sad napamet,,,ako se uopče mogu modelima nazvat !!!
Uostalom ,da me neko pogrešno ne shvati ,te bi prodavnice ja tako slatko doslovno minirao !!
A tu djecu iz Visokog ako Vi neznate ili nečete dovedi u Mostar,,rado čemo im dati da lete i obučiti sve u vezi RC-a ,,a i ostalih kat..

-----

Top of the page Bottom of the page
dlaka
Posted 19/5/2008 14:38 (#7371 - in reply to #7325)
Subject: Re: F1D



Expert

20001001001002525
Location: Zaprešić
Dražen - 17/5/2008 22:33

nisu čukci, nego gumenjaci - sobni modeli na pogon gumom. F1D je "velika" FAI kategorija, raspona 65 cm, presvučena mikrofilmom, a za juniore i ostale amatere postojala je kategorija sa malo jednostavnijom izradom., presvučena trafo papirom, raspona d 35 cm. takva klasa sada postoji i u FAI-u, samo je raspon malo veći....
http://www.youtube.com/watch?v=QoEi0MYHE1U&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rAUy953qUSM

od susjednih zemalja, danas se to još leti u bosni i srbiji, a prošle godine je i beogradu bilo evropsko ili tako nešto. i dečki u visokom su pričali o serijskoj izradi kompleta za sobare...






Ispravak netočnih navoda:

Kategorija F1D, sobni modeli na pogon gumom:

Characteristics of Indoor Model Aircraft F1D
Maximum wingspan of the monoplane model aircraft .... 550 mm
Maximum chord of the lifting surfaces ......................... 200 mm
Maximum tail span .....................................................450 mm
Minimum weight without rubber motor ......................... 1,2 g,
Maximum weight of the lubricated rubber motor ......... ..0,6 g.

U hrvata zadnja natjecanja su održana u S. Brodu prije nekih 10-ak godina i to u kategorijama D-1 (max raspon krila 350mm, puni trup, puna elisa, bez zatega i presvlaka sve osim mikrofilma) i F1D-Beginner koja se danas zove danas F1M ( max raspon krila 460 mm, isključivo jednokrilci, presvlaka sve osim mikrofilma, minimalne mase 3 grama i max gume 1,5 gr.) 80-ih godina smo imali i dosta masovni Kup, a tekme su se održavale u Ljubljani, Ormožu, Velikoj Gorici, Karlovcu i Zaprešiću. Za presvlake smo koristili tanke vrečice za voće i povrće i vrlo tanke mylar folije. Trafo papir je već onda bio daleka prošlost. Najmasovnije natjecanje tada je sigurno bio "Kup Modre laste", natjecalo se s modelima "Lasta" Tomislava Pruknera (koji je pripremao komplete materijala), a natjecali su se članovi zagrebačkih CTOM-a (Centar za tehnički odgoj mladih) tadašnje zagrebačke Narodne tehnike.
Nedugo je bio pokušaj vračanja "sobara" od strane AK Brod, ali sa nekim njihovim lokalnima kategorijama, ali nije zaživio dalje od lokalnog nivoa.
Po mom mišljenju, največa zapreka za masovno bavljenje "sobarima" je guma, tj rezanje gume na potrebne dimenzije i trajanje samog natjecanja (prosječni let 10 minuta x broj turnusa x broj natjecatelja = ????.

Zbog svega toga mi se čini da je F1N kategorija puno prikladnija. Ali ako sakupimo kritičnu masu, drage volje ću podržati i priključiti se "sobarima".

Kad uhvatim malo vremena, stavit ću na forum nekoliko fotki modela, alata, motalica rezalica ...




-----
rdjavom ku*cu i dlaka smeta
Top of the page Bottom of the page
Tarik
Posted 19/5/2008 20:11 (#7379 - in reply to #7368)
Subject: Re: F1D



Extreme Veteran

10010010010025
Location: Visoko - Nisko
sony - 19/5/2008 13:25

-------------DA mislio sam na one igracke iz prodavnica,, kojih ima svako 2. djete u Visokom ........................
Otkud ti baš ti modeli padoše sad napamet,,,ako se uopče mogu modelima nazvat !!!
Uostalom ,da me neko pogrešno ne shvati ,te bi prodavnice ja tako slatko doslovno minirao !!
A tu djecu iz Visokog ako Vi neznate ili nečete dovedi u Mostar,,rado čemo im dati da lete i obučiti sve u vezi RC-a ,,a i ostalih kat..


E dragi sony to i jeste problem RC modela ta djeca koja ih posjeduju nece na tekme misle da su svu pamet pokupili.... eto to je glavni problem
-----

Top of the page Bottom of the page
sony
Posted 19/5/2008 22:14 (#7390 - in reply to #7379)
Subject: Re: F1D



Expert

10001001001002525
Location: Mostar
Tarik - 19/5/2008 20:11

sony - 19/5/2008 13:25




E dragi sony to i jeste problem RC modela ta djeca koja ih posjeduju nece na tekme misle da su svu pamet pokupili.... eto to je glavni problem


Ma odlično,,daj ti probaj nagovorit kojeg da dodje u klub, pa ga malo obučite dajte mu neku pravu stanicu i jedrilicu nek malo "lete " !! Mada znam da Vi u Visokom ne upražnjavate baš pa skoro nikako RC modele za razliku od FF !!
Možda si ti i nesvjesno napisao nešto što ne- stoji:: da "netreba" forsirati RC i da je D1 za juniore BiH najrazvijenija kategorija !!Nebi ja da opterečujem ovaj forum i cjenjeni publikum pa da stavim spiskove modelara juniora (sada več neki seniori ) i njihovih rezultata u F1H i A1 u zadnjih 10-15g
Opet ,šta ko voli stvar je ukusa,,interesa i mogučnosti !! Da ta djeca što (ne) lete Kineske zajebancije i seriski proizvedene D1, da imaju tvoje mogučnosti , vjerovatno bi sad bili na nekoj jačoj tekmi po Evropi sa RC-om ili F1
Evo i ja penzjonerski guram F1A , nekad davno F1C, U -control i td a 1960g,,, prvo sam ugledo doktora ,pa mamu,
pa RC model,, pa mi tako ostalo dužno poštovanje prema svim modelarskim klasama i kategorijama !
-----

Top of the page Bottom of the page
Tica
Posted 20/5/2008 08:26 (#7402 - in reply to #7390)
Subject: Re: F1D



Extreme Veteran

10010010025
Location: SFRJ
A onda Ranku......
I od tada vidiš sve.A bre žena te prosvetlila.
Top of the page Bottom of the page
darijo
Posted 20/5/2008 11:04 (#7406 - in reply to #7402)
Subject: Re: F1D



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
Tica - 20/5/2008 08:26

A onda Ranku......
I od tada vidiš sve.A bre žena te prosvetlila.

Ma nema šanse, znam ga dobro, samo ga visoki napon može prosvjetliti
Top of the page Bottom of the page
Dražen
Posted 20/5/2008 13:50 (#7410 - in reply to #7406)
Subject: Re: F1D



Expert

10001001001002525
Location: Jarun / ZG

možda je ranka svemu kriva... možda je ona izolator između sonje i visokog napona...






-----
.
fala q_cu i Zaprešić ima Svjetskog Prvaka...
.
Top of the page Bottom of the page
darijo
Posted 20/5/2008 21:23 (#7432 - in reply to #7410)
Subject: Re: F1D



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
Dražen - 20/5/2008 13:50


možda je ranka svemu kriva... možda je ona izolator između sonje i visokog napona...






Draž, kad počinješ raditi modele.
Daj da te jednom vidimo sa modelom u ruci, naravno tvojim ne Igorovim
Top of the page Bottom of the page
Igor
Posted 21/5/2008 00:03 (#7460 - in reply to #7432)
Subject: Re: F1D



Expert

1000100100100252525
Location: Rijeka
darijo - 20/5/2008 21:23

Dražen - 20/5/2008 13:50


možda je ranka svemu kriva... možda je ona izolator između sonje i visokog napona...






Draž, kad počinješ raditi modele.
Daj da te jednom vidimo sa modelom u ruci, naravno tvojim ne Igorovim
Daj ne spominji još se nisam oporavio od šoka s Krke
Top of the page Bottom of the page
elmin-KERKO
Posted 26/5/2008 14:39 (#7607 - in reply to #7323)
Subject: Re: F1D



Elite Veteran

500100100100
Location: BiH -Visoko-Ljetovik 27.
Sony,znas li ko je pravio RC za film "DOBRO USTIMANI MRTVACI" ????
-----
SVIJET VOLI POBJEDNIKE!!!

BiH F-076
First planning,second altitude !!!

Sto vise treniras, treba ti manje srece !!

E K
Top of the page Bottom of the page
sony
Posted 28/5/2008 12:07 (#7653 - in reply to #7607)
Subject: Re: F1D



Expert

10001001001002525
Location: Mostar
elmin-KERKO - 26/5/2008 14:39

Sony,znas li ko je pravio RC za film "DOBRO USTIMANI MRTVACI" ????

Ma kakvi !! A znas li ko je pravio rc za ,,za ,,, Bitka na Sutjesci ??

http://www.aeromodelarstvo.net/Forum/forums/thread-view.asp?tid=114...
Vidi pri dnu !!
-----

Top of the page Bottom of the page
bobanmodelar
Posted 22/12/2011 08:27 (#24400 - in reply to #7390)
Subject: Re: F1D


Regular

2525
Pre svega zeleo bih da pozdravim sve modelare koji su na ovom forumu,i one koji ga samo prate.Ovo je moj prvi mejl,jer sam se tek pre neki dan registrovao.Mnogi mladji modelari me ne poznaju,ali stariji me se sigurno secaju.I bas sam se ukljucio u ovu temu,jer su sobni modeli moja velika ljubav.Nazalost i u Srbiji je ta kategorija malo zastupljena,pa sam i ja nekih 20 godina bio odvojen od nje,iz prostog razloga jer nije bilo konkurencije.
Ljubav prema sobarima mi je usadio velikan naseg modelarsva VILIM KMOCH.Znao je nocima da mi pise pisma kako sta treba uraditi,i svaki novi materijal mi je odmah slao.Sezdesetih godina na zimskom raspustu,savez je drzao kurs SOBARA u Vrscu,a predavaci su bili RANCIN i naravno KMOCH.Na tom kursu je bio i moj drug,koji me se sigurno i ne seca MATE LAPENDA iz Sarajeva.Bas sam se obradovao kad sam ga posle toliko godina video na fotkama sa takmicenja u sobarima u Sarajevu.
Moram malo da repliciram mom drugu Dlaki u vezi samog takmicenja sobara.Deca treba da se bave i kategorijom F1N ,ali i sobnim modelima D1,zato sto sobni model ti pruza veca uzivanja u letu,jer mnogo duze leti.Takmicenje traje u turnusima po sat ili sat i po u zavisnosti od broja takmicara,tako da takmicenje traje najduze 8 sati.U vazduhu mogu da budu i po 10 modela i to zavisi od broja sudija i velicine dvorane.
Mnogo mi je zao sto je ova kategorija utihnula u celoj bivsoj JUGI,a ovo je kategorija u modelarstvu koja kako je znao KMOCH da kaze,"KOLIKO ZNANJA I TRUDA ULOZIS U MODEL,TOLIKO TI ON VRACA" nema srece nema termike.
Kategorija F1D je posebna prica za sebe.Njome se bave vrsni modelari koji zbog svojih godina ne mogu vise da trce po livadama,a u rukama i u glavi imaju svo o modelarstvu.I JA SAM VEC TU NEGDE.

Zelja mi je da se u nekoj dvorani skupimo svi mi koji smo se nekada bavili ovom karegorijom, ili se sada bavimo,pa neka to budu modeli papirnjaci kategorije D1 i da nekako animiramo decu da se bave ovom kategorijom.

pozdrav od BOBANA iz Kragujevca
Top of the page Bottom of the page
martin
Posted 22/12/2011 12:15 (#24403 - in reply to #24400)
Subject: Re: F1D



Veteran

1001002525
Location: Srem, Vojvodina, Srbija
Ima ljudi koji podržavaju klasične sobare, bar su tako pričali 2008 kada je ova tema pokrenuta. Pa hajde neka se uključe ponovo i da se dogovorimo šta će to i gde da se leti i da svi to podrže. Bitno je imati jasan razvojni program u svakoj zemlji pojedinačno, a tek ovako regionalno da ne pričam.
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 2 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software