Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Modelarska komisija -> Prijedlozi za raspravu na MK -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

Koji uvjeti
Moderators: dlaka

Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Modelarska komisija -> Prijedlozi za raspravu na MKMessage format
 
Barba Miro
Posted 16/5/2008 09:44 (#7304)
Subject: Koji uvjeti


Regular

2525

Pozdrav svim modelarima !

Neki dan u Postojni odrađeno natjecanje u F3A kategoriji .Bilo je ljepo . Bilo je i nekolicina natjecatelja iz Hrvatske . Očito akrobatsko letenje ima sve više poklonika na našim prostorima . Sada pomalo dolazim na ono zbog čega se javljam . Ove kalendarske 2008 godine najavljeno nekoliko natjecanja F3A u Hrvatskoj . Zanima me koji su uvjeti da F3A zaživi punim plućima i postane službena kategorija . Dali modelarski pravilnik govori išta o tome ? Dali to ovisi o ukupnom broju provedenih natjecanja u nekom vremenskom periodu . Možda o ukupnom broju modelara koji su se natjecali u F3A ili nečemu drugom .

Barba Miro

P.S. Nešto me žulja da sam već pokretao tu temu . Ako je tome tako molim administratora da mi ne zamjeri i da briše post
Top of the page Bottom of the page
Site Sponsormy ad code here...
igoruav
Posted 14/6/2008 23:40 (#8017 - in reply to #7304)
Subject: RE: Koji uvjeti



Veteran

100100
Location: Zagreb
Nije nikakav problem sta postavljas to pitanje.
Naravno da razmisljamo o tome da sa pokrene F3A kao zvanicna kategorija, ali prije toga se moramo nesta dogovoriti svi mi koji mislimo letiti F3A, a ne da MK nametne svoje rijesenje.
Kao prvo ovo sta se sada leti nije zvanicna F3A kategorija, jer u njoj su ograniceni modeli na 2x2 metra, masa do 5kg i ogranicena buka.
Takvi modeli su malo tehnolosko cudo koji lete izuzetno mirno, precizno i imaju resurse podersene na to da odlete program i gotovo niti malo vise, naravno sve to prati i visoka cijena.
FAI pravilnik za F3A skinite na http://www.fai.org/aeromodelling/documents/sc4.
Sve to znatno komplicira stvari, ne samo sto se tice modela, nego i sudaca koji moraju biti skolovani za to da primjete nedostatke u letenju, narocito kada su razlike izuzetno male.
Zbog svega toga su u SlO napravili otvorenu kategoriju u kojoj nema ogranicenja za modele, ne inzistira se na skolovanim sucima, nego je natijecanje koncipirano kao druzenje.
Kod njih se je jako rastegnuo sto se posvecenog vremena svemu tom jedan covijek Igor Makovec http://mai2sky.stran.net/ koji ima stranicu koju ureduje i na kojoj je objavio pravilnik za tu njihovu otvorenu kategoriju, tu je i alat za kreiranje F3A programa i sve sto tamo mozete vidjeti.
Sada je na nama da se dogovorimo oko toga sta zelimo od te kategorije. u koliko idemo na pravu F3A kategoriju moci cemo sudjelovati na medunarodnim natjecanjima. U koliko idemo u 3D letenje onda su modeli jako skupi. Po meni obije te solucije su za krenuti jako skupe i nedostupne, a narocito je lose to sto su time odbojne klincima, a i klubovima koji zele ubaciti klince u akrobacko letenje.
Mislim da je ovo kako su krenuli kolege u Slo ispravan put da se poveca broj ljudi koji lete, a sa odabirom programa po tezini ce se prilagoditi svojim mogucnostima i mogucnostima modela.
Kasnije kada se vidi za sta su ljudi zainteresirani onda se moze odluciti kamo dalje.
U Slo ne proglasavaju ukupnog pobijednika i nemaju drzavno prvenstvo, na nama je za odluciti da li to zelimo i naravno u koliko to zelimo treba odluciti sistem bodovanja i vjerovatno jos neke stvari.
Sto se tice nas iz MAK Tresnjevke mogu reci da mislimo se svemu tome ozbiljnije posvetiti sljedece godine, kada cemo pokusati odrzati drzavno prvenstvo i proglasiti drzavnog prvaka, povecati cemo znato broj nasih klinaca koji ce sudjelovati na akro natjecanjima, napraviti nas neki program i jos toga sto nam padne na pamet.
Mislim da ove godine trebamo jos uciti od Slovenaca jer su ispred nas jako po organizaciji, volji, znanju, letenju i da ne bi trebali vec ove godine komplicirati sa pravilnicima, ali se mozemo poceti dogovarati nakon sezone kako bi usli spremniji u sljedecu sezonu sa eventualno nekim nasim pravilnikom, programom i slicno.
Zelim reci Barba Miro, jos smo mladi i moramo malo ucit, a ne komplicirati kategoriju kako nam se ne bi zgadila radi hrpe papira, treba letiti i letiti, a papire spremati preko zime.
To je naravno moje misljenje kao jednog od clanova MK i letaca F3A.

Edited by igoruav 14/6/2008 23:45

-----
Igor
Top of the page Bottom of the page
igoruav
Posted 14/6/2008 23:44 (#8018 - in reply to #8017)
Subject: RE: Koji uvjeti



Veteran

100100
Location: Zagreb
Mislim da MK ne treba jos o tome raspravljati dok se mi ne dogovorimo sta zelimo, ali mogli bi nam samo odgovoriti da li je potrebno da kategorija bude sluzbena FAI kako bi se bodovala za modelara godine ili ne.

Edited by igoruav 14/6/2008 23:51

-----
Igor
Top of the page Bottom of the page
Barba Miro
Posted 15/6/2008 20:49 (#8025 - in reply to #7304)
Subject: RE: Koji uvjeti


Regular

2525

Dobra Vam veče momci !

Igore , pažljivo sam pročitao tvoje pojašnjenje u vezi F3A . Hvala lipa na trudu . U potpunosti se slažem sa tvojim razmišljanjima . Mislim da ako krenemo tim načinom imamo velike šanse privući što više modelara u tu atrktivnu disciplinu R/C letenja . Posebno i zbog toga da možemo privući klinci sa relativno malim umjećem letenja i sa skromnim modelima .
Kada sam upotrebio izraz "državno pervenstvo " pod tim sam mislio da datumi naših F3A natjecanja ne budu polulegalni susreti nego da uđu u službeni kalendar modelarskog udruženja pri Zrakoplovnom Savezu Hrvatske . Mislim da za početak ne tribamo pratiti visoki međunarodni standarti nego pravilnik prilagoditi našim uvjetima i mogućnostima . Samo predlažem da pojam F3A kategorije triba pomalo nametnuti da se na njega naviknu oni koji će odlučivati o njegovom službenom priznanju . U potpunosti podržavam tvoju sugestiju da pokrenemo širu raspravu i da profiliramo svoje stavove i realne mogućnosti .
Barba Miro .
P.S. I dalje me zanima dali postoje u ZSH ili modelarskom udruženju decidirano naznačeni uvjeti o usvajanju nove modelarske discipline , gdje se to može saznati ili pročitati .
Top of the page Bottom of the page
h.kreso
Posted 15/6/2008 22:37 (#8030 - in reply to #7304)
Subject: Re: Koji uvjeti



Extreme Veteran

500252525
Location: Varaždin
Pozdrav,

F5JN ima sufiks N što znači da je Nacionalna klasa, to jest prilagođena je našim uvijetima, i kao takva imali smo jednu sezonu pokaznu, napravili pravila prilagođena nama, i ove godine se krenulo sa Kup natjecanjima a biti će i državno. Sve tekme su se prijavile i stavile u službeni natjecateljski kalendar.

Ne vidim razlog da i F3A ne slijedi ovo naše iskustvo
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software