Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F5J -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

1. sisački elektro kup
Moderators: belovic, dlaka

Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 3 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F5JMessage format
 
NIkola Lehkec
Posted 19/5/2008 21:02 (#7385 - in reply to #7172)
Subject: Re: 1. sisački elektro kup



Veteran

1002525
Location: Čakovec
Same pohvale na organizaciji!!!
Ja sam takodjer dobio sitnu volju za tu kategoriju (još nisam potpuno siguran), možda se odlučim napravit svoj model i tekmat...
Btw. ovu tekmu sam letio sa tuđim modelom kojeg sam dobio 6 sati prije polaska u SK, prviput sam ga letio na tekmi... Ima puno razlike između modela sa eleronima i modela bez elerona...
Tako da sam jako zadovoljan sa svojim 4. mjestom...

Pozdrav!
-----
Zvezda
Top of the page Bottom of the page
belovic
Posted 20/5/2008 07:22 (#7401 - in reply to #7382)
Subject: Re: 1. sisački elektro kup



Extreme Veteran

50025
Location: Međimurje
fly - 19/5/2008 20:53

Dubravko, kad si već spomenuo jeftine brusshlesse iz HobbyCity-ja, mislim da bi bilo fenomenalno kad bismo imali F5J-400/75W kao slovenci, jer mislim da bi to bilo još jeftinije no što je sad, a i konkurencija bi bila veća i time bi bile i tekme zanimljivije


Sine, i tata bi... ali za sveopću dobrobit modelarstva neće ići... barem ne još neko vrijeme i o tome uopće nećemo diskutirati, vidjeli smo kuda to vodi kod naših susjeda i umjesto napredka, upropastili su si "malu" F5J kategoriju...


E, da ne zaboravim iskreno čestitati pobjednicima!
-----
Što je to EPOXY smola?

EPOXY smola je materija koja s vremenom zamjeni svu balzu na modelu.
Top of the page Bottom of the page
Marinko
Posted 20/5/2008 08:30 (#7403 - in reply to #7172)
Subject: RE: 1. sisački elektro kup



Veteran

100
Location: Koprivnica

Pohvale organizatoru i naravno čestitke pobjednicima a posebno mi je drago što je ova kategorija u ekspanziji pogotovo što ima sve više juniora.

Što se tiće nekih promjena oko pravilnika, mislim da bi još neko vrijeme trebalo ostati kako je i sad, jer bi začas došli do astronomskih cijena modela (neki bi mjenjali motore, neki bi da se mogu dodati kočnice pa eleroni, itd.) i došli bi do toga da onaj ko ima više novaca ima vrlo velike šanse za bolje rezultate a ovako smo svi u startu barem približno isti. Jako dobar primjer nam je vrlo blizu i svi smo vidjeli kud je otišla ta kategorija kod naših susjeda Slovenaca.

Pozdrav

Marinko

 

Top of the page Bottom of the page
Bombek
Posted 20/5/2008 09:10 (#7404 - in reply to #7403)
Subject: Re: 1. sisački elektro kup



Veteran

1002525
Location: Zaprešić
Pohvale organizatoru na dobro obavljenom poslu. Čestitke pobjednicima i svima koji su sudjelovali.

Ovo je moja prva F5J tekma i veoma sam zadovoljan tom kategorijom koliko je jednostavna a koliko pruža zbave. Što se tiće pravilnika tokom sezone ga nemožemo mijenjati. Ja bi osobno volio da se promijeni sustav natjecanja a ne modeli.
Htio bi da se 1 min penjanja pod motorom može skratiti po želji pilota a ostatak vremena koje je riskirao može imati duži let od drugih, ionako modeli pod 1 min motora idu jako jako visoko a bilo bi i taktiziranja.

POzzz
-----
I kamen leti kad ga baciš.

F1A, F5J
Top of the page Bottom of the page
Marinko
Posted 20/5/2008 14:37 (#7412 - in reply to #7172)
Subject: RE: 1. sisački elektro kup



Veteran

100
Location: Koprivnica

Nisam mislio da se mijenja sustav natjecanja pogotovo ne tjekom sezone već sam mislio na modele, a o Igorovom prijedlogu bi se dalo raspravljati a tokođer i o sustavu bodovanja za Kup, naravno za iduću sezonu a o kojem je bilo dosta rasprave na kraju prošle sezone.

Predlažem da se otvori nova tema s prijedlozima za F5J-N kategoriju naravno ako ima zainteresiranih.

Pozdrav

Marinko.



Edited by Marinko 20/5/2008 14:40
Top of the page Bottom of the page
belovic
Posted 20/5/2008 15:15 (#7413 - in reply to #7412)
Subject: Re: 1. sisački elektro kup



Extreme Veteran

50025
Location: Međimurje
Dečki, opet malo da vas prekinem...
Nitko ne pomišlja na obrnutu situaciju, koju donosi da vrijeme rada motora ulazi u vrijeme trajanja? Dodjite na koju tekmu u SLO u kojoj voze po tom sustavu i vidjet ćete, da je to korak unatrag a ne unaprijed. Što se dogadja? Rijetko tko isključuje motor ranije i uglavnom motori rade i više od minute, te tako sigurno svi voze na abnormalno velikim visinama i nema niti J od pravog jedrenja... Bodovi, koji se gube u letu zbog nešto dužeg rada motora, minimalni su i sve se svodi na slijetanje. Zanimljiva situacija se desila u Varaždinu na tekmi kad sam u 1. letu Fly Off-a letio ca. minutu i pol dulje od Mimija ali sletio van 15, a Mimi 0-1 i odnio je čistog soma (ovo navodim samo kao primjer koliko vrijedi sekunda leta, da me nebi netko krivo shvatio...)

Isto tako pomislite što bi to donjelo početnicima? Npr. rad motora 90 sek i gledanje točkice 10 minuta i što bi time dobili? Neki od majstora isključivali bi npr. na 40 sek. i tako nemamo više svi jednake uvjete što je čar ove kategorije. Nije mi jasno kad nam je zasada svima tako lijepo i bajno, zašto imate potrebu stalno nešto mjenjati? Svakodnevno čitam na forumu (i mogu nabrojiti barem 7-8 postova) o idejama što bi i kako bi, svatko bi nešto, jedan više baterija, drugi brushlese, treci kočnice, četvrti elerone, peti vrijeme motora. Pa to je kao ove naše seoske nogometne lige, u kojima se svake sezone mjenjaju propozicije i pravi se cirkus od rekreacije.

Još jednom i posljednji puta:
Dokle kod sam ja kao "povjerenik" ove kategorije NE dolazi u obzir nikakvo mjenjanje pravila! Jedino ako bi se svi složili, da se skrati rad motora na 50 ili čak 40 sekundi ali otom potom iduće zime. Zasada uživajte, pravite modele i letite po usvojenim pravilima za F5J-N kategoriju!

Druga priča je sustav bodovanja za Kup, koji svakako treba "prečekirati".

modelarski pozdrav, Ivica
-----
Što je to EPOXY smola?

EPOXY smola je materija koja s vremenom zamjeni svu balzu na modelu.
Top of the page Bottom of the page
Bojan
Posted 20/5/2008 15:48 (#7414 - in reply to #7338)
Subject: RE: REZULTATI- 1. sisački elektro kup



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb

tepi - 18/5/2008 22:18 Fly-Off 

1 | Francic; Miljenko  2 | Francic; Nikola  3 | Bombek; Igor -----

Čestitam najboljima, a posebno Bombeku koji se na prvoj tekmi odlično snašao i Dudi koji je, nadam se, prepoznao koliko je dobra ova kategorija


-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
NIkola Lehkec
Posted 20/5/2008 16:39 (#7415 - in reply to #7172)
Subject: Re: 1. sisački elektro kup



Veteran

1002525
Location: Čakovec
Slažem se sa Belijem; ovo je kategorija koja bi trebala privlačit mlade modelare, pogledajte koliko mladih leti F3J ili F3K kategoriju u kojima "svi" imaju kvalitetne i skupe model, ja mislim da se malo koji model domače izrade može mjerit sa modelom iz kalupa (što se tiče težine, tvrdoče, površine... a nakraju i samog planiranja.)
Ja sam ovu kategoriju svatio kao "početniču" jer svaki modelar može sam izradit konkurentan F5J model, a ni elektronika nije skupa...

Jest da imam samo jednu tekmu iza sebe u toj kategoriji, ali ja nebi mjenjao pravilnik...
Pozdrav!
-----
Zvezda
Top of the page Bottom of the page
Dubravko
Posted 20/5/2008 17:13 (#7417 - in reply to #7172)
Subject: RE: 1. sisački elektro kup



Veteran

10025
Location: Zagreb
Složeni su kompletni i detaljni rezultati pa si možete pogladati kako je tko točno letio:
http://www.aeromodelarstvo.net/RezultatiF3.asp?NatID=269&Kategorija...

a tu je i poredak za Kup:
http://www.aeromodelarstvo.net/poredak_f5j_2008.asp

A sad samo malo na temu o promjenama/ne promjenama pravilnika:

Ivica, nemaš se potrebe bojati. Kao što si i sam rekao, ovako kako je za sada - uglavnom se svima sviđa. Znači nema žurbe s nikakvim promjenama. Moj komentar za brushlesse je više bio komentar jeftinoće u Hobby-ju i žalost što kod njih ne mogu nabaviti brushed motore, a ne namjera mijenjanja pravilnika. Mislim da bi bilo malo bez veze da se nakon prve odvožene tekme (i to s tuđim modelom) odmah smatram pozvanim prosipati pamet i govorit kako i što treba mijenjati.

S druge strane, isto tako mislim da nema smisla sprječavati svaku raspravu o eventualnim promjenama u nekoj bližoj ili daljoj budućnosti. Tako i tako se nikakve promjene ne mogu na silu sprovesti, a vjerujem da je uvijek dobro i pametno poslušati argumentirana razmišljanja drugih. Ako se s njima ti ili netko drugi ne slaže uvijek može iznijeti protuargumente.

U svakom slučaju, ako će biti daljnjih rasprava o promjenama pravilnika, svakako bi trebalo otvoriti posebnu temu.
-----
Dubravko
Top of the page Bottom of the page
h.kreso
Posted 20/5/2008 19:32 (#7421 - in reply to #7172)
Subject: Re: 1. sisački elektro kup



Extreme Veteran

500252525
Location: Varaždin
Pozdrav svima,

eto, uhvatih i ja sekundu vremena pa da pohvalim organizaciju, imali su od koga učiti . Ono što je jako praktično a ja nisam imao vremena pripremiti je svakako razglas. To treba biti dio svake tekme. Vidi se na sisačkom primjeru da se to da izvesti relativno jeftino i efikasno. Mala zamjerka na travu, i premali prostor za slijetanje. No kako svi ovisimo o tuđim terenima, oprašta se.

Za promjenu pravila i jesam i nisam. Ali treba još malo pričekati, za sada je dobro. Ono što bi možda po meni trebalo jesu kočnice, čisto iz praktičnih razloga, jer svi dolazimo sa velikom brzinom i stradavaju nam motori zbog toga jer udare jako u zemlju.

Čestitke pobjednicima
Top of the page Bottom of the page
Ivuk
Posted 20/5/2008 22:58 (#7453 - in reply to #7172)
Subject: Re: 1. sisački elektro kup



Member


Location: Sisak
Lijepi pozdrav svima...prvi put..

evo malo čitam što tko ima za reći, i evo tek imam dvije tekme za sobom i čini mi se negdje oko 25 letova uopće...ali mogu zaključiti da je normalno da ima raznih ideja i prijedloga, jer tako i treba biti , inače ni ova klasa nebi nastala, ali isto tako treba jako dobro odvagnuti jesu li promjene zaista toliko potrebne, s obzirom na ovako veliku i sve veću popularnost i interes, posebice nas mlađih i neiskusnih

moje mišljenje je, evo da ne muljam, da sve u vezi MODELA ostane isto, s bodovanjem baš i nisam još upoznat....par argumenata za ovo o modelima, naime mi smo se bacili na ovu klasu jer je vrlo jednostavna i relativno pristupačna posebice za početnike, i napravljeni su prvi modeli i poletjeli su i svi zadovoljni i sretni, ali moramo dalje da bismo postali konkurentni i na tekmama pa se već kuju planovi o novim modelima...

e sad...ovo je dosta nova klasa i sigurno se još ljudi planira aktivirati a možda su i već u pripremama pa bi neko mijenjanje i korigiranje pravila odbilo potencijalne novake ili ih barem usporilo u približavanju najboljima tj. promjenama bi moguće došlo do zadržavanja i usporavanja konkurencije iza sebe...nadam se da to nije cilj jer ako su svi zadovoljni i ako dolazi dvadesetak natjecatelja na tekmu onda je postignut cilj za kojim se išlo pri osnivanju klase, zar ne?? sad treba stisnut zube i tekmat se ljudi....

....a štete na modelu radi što boljeg rezultata....nije li to rizik natjecanja i želja za brže, više, jače.... eto samo toliko

pozdrav iz siska, nadam se da sam i nešto pametno rekao u svemu ovome
Top of the page Bottom of the page
Daniel
Posted 21/5/2008 11:09 (#7480 - in reply to #7453)
Subject: Re: 1. sisački elektro kup



Veteran

1002525
Location: Čakovec
Lijepo smo se proveli u Sisku, hvala organizatorima. Put također nije bilo teško pronaći, zahvaljujući preciznom naputku u ovom forumu. Svojim letovima sam onako, osrednje zadovoljan. Još uvijek me srce boli pikati model na točku, ali očigledno ne ide drugačije. Čestitke najboljima.
Što se tiče promjene pravila, mislim da mnogima još niti ova naša pravila nisu do kraja jasna. Tu mislim na situacije kod ponavljanja leta, na situacije ponovnog paljenja motora u 1. letu i nakon toga slijetanja i ponavljanja.
Mala sugestija za buduća natjecanja, prije svakog natjecanja bi bilo potrebno točno definirati sigurnosni koridor, kojeg je zabranjeno nisko preletjeti. U Sisku se dogodilo da se taj koridor promijenio za vrijeme natjecanja, a da ta činjenica nije bila javno obznanjena.
Isto tako bi trebalo ukratko, prije natjecanja, potsjetiti natjecatelje i suce kada se dobivaju kazneni bodovi i kada se za let dobiva 0. Pretpostavlja se da svi to znaju, ali često na tekmama dolazi do različitih mišljenja vezanih uz neke specifične slučajeve.
Po mojem mišljenju pravila neka ostanu kakva jesu, neka nam još malo svima skupa sjednu.
Do slijedeće tekme, pozdrav iz Čakovca
Top of the page Bottom of the page
Mimi
Posted 21/5/2008 12:21 (#7483 - in reply to #7172)
Subject: RE: 1. sisački elektro kup



Extreme Veteran

100100100252525
Location: Ludbreg
Kao jedan od pokretača, mislim da F5J-N ide u dobrom smjeru i ispunjava sve
ono što smo zamislili. Gotovo na svakom natjecanju pojavi se neko novi, a najdraže
mi je da raste i broj juniora. Nakon svakog natjecanja gotovo svi "novi" jedinstveni
su tome da im se sviđa i da će se i dalje time baviti. To mi daje za pravo da se svim
silama borim protiv bilo kakve promjene pravilnika u "letačkom" djelu. Primijetio sam
da na natjecanjima ima i nekih specifičnih slučajeva koje bi trebali još prodiskutirati
i ugraditi u pravilnik (koridor obzirom na raspoloživi teren, namjerno uključivanje
motora zbog spašavanje modela i (ne)mogućnost ponavljanja, uključivanje motora
zbog smetnji ...)
Što se tiče obračuna, vjerujem da možda ima i boljih rješenja od ovog koji trenutno koristimo.
Način obračuna je preuzet iz F3J koji se već dosta dugo tamo koristi i koliko ja znam od
strane natjecatelja u toj kategoriji nije bilo žalbi. S obzirom na način natjecanja koja je
gotovo identična F3J smatrali smo logično da se i način obračuna preuzme od njih. Na
kraju prošle sezone o tome smo raspravljali, ali bilo je puno različitih prijedloga i na kraju
se nismo ništa konkretno dogovorili.
Predlažem da zbog toga osnujemo neku "radnu grupu" od 3-4 člana ili ovlastiti povjerenika koji
bi ovakve stvari rješavali i predložili, na osnovi prijedloga aktivnih natjecatelja, Mod. komisiji promjenu ili
dopunu pravilnika. Mislim da bi na takav način puno jednostavnije došli do konkretnijih promjena
na bolje jer samo diskutiranjem u forumu nismo ništa konkretno napravili, a i mišljenja su različita.

Isto tako nemam ništa protiv da ukoliko postoji "kritična masa" natjecatelja koji bi rado
koristili modele sa brusshles motorima, kočnicama, flapsevima, baterije većeg nazivnog
napona ... da se uvede i F5J unlimted.

-----
Pozdrav
Mimi
Top of the page Bottom of the page
Denis
Posted 21/5/2008 12:48 (#7486 - in reply to #7172)
Subject: RE: 1. sisački elektro kup



Regular

252525
Location: Varaždin
Pozdrav, konačno sam se registriral....

Super tekma, svaka pohvala Sisku, lijepo sam se proveo, samo da je bilo manje komaraca, ili da su bili barem manji

prije par godina, moram priznati da nisam bil baš preveliki obožavatelj jedrilica, u rečenici u kojoj sam ih spominjal nije bilo baš previše lijepih riječi, spore, dosadne...
sa ovom kategorijom sam zavolio jedrilice i jedrenje, i drago mi je što to postaje najbrojnija RC kategorija u HR.

Na tekmi u Varaždinu nismo imali razglas, proradili bumo na tome do sljedeće godine, u Sisku je bil razglas, ali mislim....

trebalo bi snimiti 10 min+ 1 min rada motora, na CD, MP3, ili...
sa detaljnim odbrojavanjima i upozorenjima svaku minutu koja je to minuta leta, pred kraj možda i gušće, a obavezno zadnjih 20-30 sekundi.
po meni to je jedini nedostatak na tekmama trenutno, jer kad sam u toku sa vremenom, mogu bolje kalkulirati

ako razglas još ne postoji, kao kod nas u VŽ, trebal bi dobar sudac, koji ne špara glasnice

mislim da u ovoj kategoriji nema potrebe za nikakvim promjenama, bar ne za sad...
pogotovo sam protiv uvođenja kočnica, ovak je bolje i zanimljivije, a možda se slomi i koji trup


jako mi je žal kaj sad nema nikakva tekma do sredine 8 mjececa

pozdrav, Denis
Top of the page Bottom of the page
Daniel
Posted 21/5/2008 13:02 (#7487 - in reply to #7486)
Subject: Re: 1. sisački elektro kup



Veteran

1002525
Location: Čakovec
Za sve kojima je žal kaj nema nikakve tekme kod nas uskoro mogu se okušati na F5J Euro cupu u Sloveniji, u Moravskim Toplicama 31. 05. i 1. 06. 2008. Evo linka za prijave. http://eurocup.mk-ftic.net/
Za sad nas je troje iz lijepe naše. Inače naši modeli su konkurentni njihovima, tako da rezultati prije svega zavise od nas samih i našeg letenja.
Pozdrav, Danijel
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 3 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software