Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F5J -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

Gradimo :-)
Moderators: belovic, dlaka

Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 1 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F5JMessage format
 
Bojan
Posted 7/4/2008 22:23 (#6560)
Subject: Gradimo :-)



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb

Već me dugo drži misao da složim nešto za F5J-400 ali nikako krenuti. U subotu rano ujutro, već negdje oko 11:30 (jeziga kad volim spavati) uzmem papir i flomić i skiciram neko spadalo. OK, znam, nacrtati i nije tako teško. Razmišljam da li bi ja to znao napraviti. Uzmite u obzir da dobrih 20+ godina nisam "modelario" (ako izuzmemo dvoranske čukce, ormare po kući, kuhinju/e, laminate, pločice, krevete, ... i sve ono što modelari rade kad ne modelare). Odluka pada - idem to napraviti pa kako ispalo da ispalo. Pogledam malo po Internetu i bazama što se nudi od profila i odaberem HN-979. U naredna 2 sata jezgra za centroplan izrezana i balzina letva uljepljena. Evo i par slika.





(skica.jpg)



(profil.jpg)



(40g.jpg)



Attachments
----------------
Attachments skica.jpg (46KB - 41 downloads)
Attachments profil.jpg (57KB - 41 downloads)
Attachments 40g.jpg (51KB - 45 downloads)

-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
Site Sponsormy ad code here...
Bojan
Posted 7/4/2008 22:37 (#6561 - in reply to #6560)
Subject: RE: Gradimo :-)



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb
Idemo dalje. Nakon ručka zovem Dlaku i dogovorimo da se nađemo u Zaprešiću u klubu jer me zanima puno toga. Nemam pojma o vakumiranju, laminiranju, folijama, treba li staklo pod 45 ili može i pod 90, itd,itd. Za divno čudo tamo je i Bombek, pa dolazi i Leki. Uglavnom, saznao sam ono što me zanima, dobio par savjeta, popio kavicu s ekipom (usput saznao da je Buki postao tata - čestitam još jednom) i otišao doma. U nedjelju iza ručka na tavan i idem probati složiti centroplan. Priprema materijala, miješanje smole, sve u vreću i u negative od stiropora i pustim kompresor da radi. Valja reći da kompresor nema ništa od automatike, ni manometra ni vakum sklopke, ništa samo kompresor. Leki mi je dao zgodan savjet, izbušiš rupicu ili više njih u cijev van vreće i zatvaranjem reguliraš tlak - zgodno, korisno i radi! Ionako je to samo prvi pokušaj i bio sam spreman sve baciti u smeće ako ne bude valjalo.



(priprema.jpg)



(u_vakumu.jpg)



Attachments
----------------
Attachments priprema.jpg (58KB - 46 downloads)
Attachments u_vakumu.jpg (71KB - 45 downloads)

-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
Bojan
Posted 7/4/2008 22:55 (#6562 - in reply to #6560)
Subject: RE: Gradimo :-)



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb

Danas popodne (ponedjeljak) nakon posla idem vidjeti što se skuhalo. Treba reći da su korištene obične plastićne vreće za zelje i nisu mazane nikakvim odvajačem. Veli Bombek da se neće zalijepiti. idemo vidjeti. Raskupusam sve oko vreće i bez problema skinem vreću s krila. Bravo Bombek! Iako je preporuka, nisu korištene nikakve folije nego samo vreća. Namjeravao sam staviti i gore i dolje 28g staklo, ali su me agovorili da stavim 50g. Bit će malo teže ali i čvršće.

Sirov centroplan odmah iz vreće je težak 96g i to je više nego sam očekivao. Kad se obreže sva višak težina je 87g, a nakon obrade napadne neće biti baš puno lakše. Možda je 50g staklo gore i dolje uz dosta karbona na vrhu i dnu remenjače, kao i roving na napadnoj ipak malo previše. Uške će biti malo nježnije jer bi cijelo krilo na ovaj način bilo teško možda i preko 170g.

Čvrstoća mi se čini i više nego dovoljna, a površina nije loša iako nije potpuno glatka. Gornji roving na remanjači se malo osijeti i možda ga je ipak malo previše ali me to ne zabrinjava previše. Evo par slika, a nastavak slijedi narednih dana.





(vadimo_van.jpg)



(centroplan_sirovo.jpg)



(96.jpg)



(gotov_centroplan.jpg)



(ravno.jpg)



Attachments
----------------
Attachments vadimo_van.jpg (52KB - 46 downloads)
Attachments centroplan_sirovo.jpg (48KB - 37 downloads)
Attachments 96.jpg (46KB - 39 downloads)
Attachments gotov_centroplan.jpg (44KB - 36 downloads)
Attachments ravno.jpg (50KB - 44 downloads)

-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
belovic
Posted 8/4/2008 00:26 (#6563 - in reply to #6560)
Subject: Re: Gradimo :-)



Extreme Veteran

50025
Location: Međimurje
Lijepo, lijepo... i vidis da nije tesko ;-) Nadam se, da se vidimo na kojoj tekmi.
Samo za savjet, ja sam prošle sezone radio krila od stiropora, gore-dolje 27gr. staklo, remenjaca balza 3mm i gore-dolje po jedan roving... Na kraju svega 130-140grama, a cvrstoca i previse za F5J-N.
Jedino sto sam si morao napravit vrece za krila jer staklo od 27gr. jest osjetljivo na svaki malo manje njezni dodir. Upravo iz tog razloga ove sezone ipak ide plank od balze, jer jednostavno zelim da krilo traje malo dulje, vrijeme u radioni naime postalo je previse dragocjeno ;-)
-----
Što je to EPOXY smola?

EPOXY smola je materija koja s vremenom zamjeni svu balzu na modelu.
Top of the page Bottom of the page
belovic
Posted 8/4/2008 00:28 (#6564 - in reply to #6560)
Subject: Re: Gradimo :-)



Extreme Veteran

50025
Location: Međimurje
e da jos nesto, u ove najmanje uskice nema potrebe stavljat remenjace, vec samo po jedan rowing...
-----
Što je to EPOXY smola?

EPOXY smola je materija koja s vremenom zamjeni svu balzu na modelu.
Top of the page Bottom of the page
buki
Posted 8/4/2008 07:55 (#6567 - in reply to #6564)
Subject: Re: Gradimo :-)



Extreme Veteran

5002525
Location: Zaprešić
Najbolje kaj si izabro je profil, nečeš biti razočaran.
Top of the page Bottom of the page
buki
Posted 8/4/2008 09:09 (#6570 - in reply to #6567)
Subject: Re: Gradimo :-)



Extreme Veteran

5002525
Location: Zaprešić
Gledam slike i sve super, a daj mi reci kak buš učvrstio krila tam di idu šerafi?
Top of the page Bottom of the page
Bojan
Posted 8/4/2008 09:38 (#6571 - in reply to #6570)
Subject: Re: Gradimo :-)



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb

buki - 8/4/2008 09:09 Gledam slike i sve super, a daj mi reci kak buš učvrstio krila tam di idu šerafi?

Pa kao što si sam rekao - šerafima   Vjerojatno si mislio pitati kako učvrstiti taj dio gdje dođu dosjedi? Neću raditi ništa posebno nego samo oko tih mjesta iglom ušpricati malo smole i uljepiti dosjed ili uzeti vijke sa zaobljenim glavama. Ovako mi izgleda dovoljno čvrsto. Na slikama se ne vidi ali oko centra su dva sloja stakla.


-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
Bombek
Posted 8/4/2008 09:59 (#6572 - in reply to #6571)
Subject: Re: Gradimo :-)



Veteran

1002525
Location: Zaprešić
Ovo super izgleda, ali sta nebi za ramenjaču bilo dasta samo tvrda balza ipak model nema puno naprezanja. Osim ako ciljas točku na sljetanju s visine 5 metara
-----
I kamen leti kad ga baciš.

F1A, F5J
Top of the page Bottom of the page
agolubic
Posted 8/4/2008 10:31 (#6574 - in reply to #6560)
Subject: RE: Gradimo :-)



Extreme Veteran

100100100100
Location: Koprivnica
Gdje si pilio jezgru? Kolko naplačuju?
-----
Andy G
Kum
Top of the page Bottom of the page
Bojan
Posted 8/4/2008 11:08 (#6575 - in reply to #6572)
Subject: Re: Gradimo :-)



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb

Bombek - 8/4/2008 09:59 Ovo super izgleda, ali sta nebi za ramenjaču bilo dasta samo tvrda balza ipak model nema puno naprezanja. Osim ako ciljas točku na sljetanju s visine 5 metara

Možda, ustvari vjerojatno je dosta ako ide 50g staklo jer Beli kaže da je i s 27g dovoljno za F5J. Prije dosta godina sam upoznao jednog "molera" koji svaki put kad negdje zaje... onda kaže - tu staviš sliku. Tako ću i ja reći - ovo će biti krilo za vjetar

Obzirom da mi slijetanje sa 100 na sat nije nepoznato onda je možda i dobro imati i malo rovinga 

agolubic - 8/4/2008 10:31 Gdje si pilio jezgru? Kolko naplačuju?

Na svom tavanu. Nisam si ništa naplatio.


-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
h.kreso
Posted 8/4/2008 11:41 (#6576 - in reply to #6560)
Subject: Re: Gradimo :-)



Extreme Veteran

500252525
Location: Varaždin
Ono što može biti nezgodno je kad zadnju minutu skužiš da si na 350 m i moraš sletjeti a nemaš nikakve kočnice. Tako da ak nije čvrsto može doči do flatera
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 8/4/2008 12:02 (#6578 - in reply to #6571)
Subject: Re: Gradimo :-)



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Bojan - 8/4/2008 09:38
Pa kao što si sam rekao - šerafima Vjerojatno si mislio pitati kako učvrstiti taj dio gdje dođu dosjedi? Neću raditi ništa posebno nego samo oko tih mjesta iglom ušpricati malo smole i uljepiti dosjed ili uzeti vijke sa zaobljenim glavama. Ovako mi izgleda dovoljno čvrsto. Na slikama se ne vidi ali oko centra su dva sloja stakla.



Izvrsno izgleda, vjerojatno će te prvom prilikom o detaljima gnjaviti Joža...

Usput dosjed šarafa u krilu mi radimo kao na slici u prilogu posta. Mislim da je tada nosivi šaraf tako učvrščen da možeš gađati točku i sa više od 5 metara
Kvaka je u tome da se sila udarca prenese na čim veču površinu polimerne mase. Tada je stres 'po jedinici površine' manji broj i spoj šaraf-krilo preživljava žešće udarce.
Nekoliko napomena: pločica špera 1mm je izbušena kao sito da bude lakša i da PU ljepilo koje vezivanjem malo ekspandira zapuni te rupice: za ubacivanje te pločice u krilo dovoljno je izrezati utor skalpelom ; utor ne treba biti previše precizan jer nepravilnosti će ispuniti PU ljepilo ekspandiranjem. Za vrijeme vezivanja PU ljepila krilo izvana pročvrstiti čvrstom trakom da ekspandiranje ne deformira oblik.

Nedavno smo jedan 'stiroporac' skucali u zemlju i spoj krila sa trupom pretvorio se je u kašu. Nakon ovakve intervencije i ugradnje pločice i balsa-bloka model 'živi' i dalje..
LP,Diogen



(hvatiste.JPG)



Attachments
----------------
Attachments hvatiste.JPG (24KB - 38 downloads)

-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
Bojan
Posted 9/4/2008 00:19 (#6593 - in reply to #6560)
Subject: RE: Gradimo :-)



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb
Gradnja ide dalje. Večeras su izrezane i uške 1 i uške 2. U veće je uljepljena balza 5mm kao i u centroplan, s tim što je sada gore ostavljen nešto veći utor za karbon, a dolje je ravno sa stiroporom jer će dolje biti bez karbona. Svaka je teška oko 12g - 13g a vidjet ćemo koliko će dobiti nakon stakljenja. Male uške su zajedno 7g. Za večeras dosta, a ako sutra bude vremena ide u vreču. Usput, nabavio sam nekakve folije koja se koristi za korice kod uveza pa ćemo sutra probati s tim. Površina bi ipak trebala biti nešto bolja nego bez njih. Evo i par slika.



(rezanje.jpg)



(uske.jpg)



(utor.jpg)



(uska-12g.jpg)



(uske-male-7g.jpg)



Attachments
----------------
Attachments rezanje.jpg (92KB - 44 downloads)
Attachments uske.jpg (57KB - 38 downloads)
Attachments utor.jpg (60KB - 41 downloads)
Attachments uska-12g.jpg (55KB - 42 downloads)
Attachments uske-male-7g.jpg (48KB - 38 downloads)

-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
DHorvatic
Posted 9/4/2008 13:07 (#6600 - in reply to #6567)
Subject: Re: Gradimo :-)



Member

25
Location: Ludbreg
buki - 8/4/2008 07:55

Najbolje kaj si izabro je profil, nečeš biti razočaran.



Velis 979 nikad nije razocarao Nije u cukcima, ja bio prezadovoljan profilom, nadam se da nece ni u f5j.
Za profil je dobar izbor nesto tanje ( znaci do 8% ) i zakrivljenost do 2,4% , model penje uzasno brzo a planiranje nesto malo losije , ali zadovoljavajuce.
Mi radili sa nekim AG-om, i dobro se pokazalo, jedina drasticna razlika je da nece u uske krugove ko SD, mada ima minusa na krilima i dosta veliki lom na krilu.
Meni je bio prvi izbor 979D, ista debljina, malo vec zakrivljenost ali jos uvijek nije zazivjela. Ima vremena....

pozz
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 1 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software