Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Modelarska komisija -> Prijedlozi za raspravu na MK -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

Bodovanje za Kup Hrvatske
Moderators: dlaka

Jump to page : < 1 2 3 4 5 6 ... >
Now viewing page 1 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Modelarska komisija -> Prijedlozi za raspravu na MKMessage format
 
Dubravko
Posted 22/1/2008 19:20 (#4733)
Subject: Bodovanje za Kup Hrvatske



Veteran

10025
Location: Zagreb

Bojan i ja smo malo razmišljali i razgovarali o tome kako promijeniti, odnosno poboljšati način bodovanja za Kup Hrvatske u pojedinim kategorijama. Pokušali smo sintetizirati dosadašnju praksu, rasprave i prijedloge i ponuditi rješenje koje bi moglo biti prihvatljivo za sve kategorije. Znam da slijedi dosta teksta, ali ...

Bodovanje bi trebalo zadovoljiti dva osnovna uvjeta:

1. Pravedna raspodjela bodova (i na svakom pojedinom natjecanju i u ukupnom zbroju svih natjecanja koja se boduju za pojedini Kup)
2. Svi natjecatelji osvajaju bodove

Cilj je da na kraju sezone dobijemo objektivno rangiranje svi sudionika kupa u svakoj pojedinoj kategoriji, kako onih u samom vrhu, tako i onih u donjem dijelu tablice.

Što bi sve pri tome trebalo biti zadovoljeno:

- pobjednik Kupa treba biti natjecatelj koji je tokom sezone ostvarivao najbolje rezultate (a ne onaj koji je nastupio na najvećem broju natjecanja)
- najbolji je onaj tko je ostvarivao najbolje plasmane na pojedinim natjecanjma (kvalifikacije u pojedinim kategorijama ne bi trebalo uzimati u obzir)
- 1. i 3. mjesto trebaju vrijediti više od dva druga (i tako dalje)
- vrijednost pobjede, odnosno plasmana na samom vrhu poretka na domaćim natjecanjima zapravo ne ovisi direktno o broju natjecatelja (svakako ovisi o broju najboljih natjecatelja, ali uključivanje takvog kriterija bi jako zakompliciralo stvari), pa bi svaka pobjeda trebala vrijediti isto
- zadnje mjesto bi također uvijek trebalo vrijediti isto
- radi poticanja i motivacije svih natjecatelja i dobivanja njihovog realnog poretka u kupu idealno bi bilo kada bi bodove dobivali svi natjecatelji
- poželjno je da razlike u bodovima između natjecatelja na vrhu i dnu poretka ne budu prevelike (ovo nije presudno za sam poredak, ali ljepše i pravednije izgleda)
- bilo bi idealno kada bismo imali jedan jednostavan i jedinstven pravilnik koji bi vrijedio za sve natjecateljske kategorije

Kakvi su dosadašnji pravilnici:

1.) F1

- bodove dobija 10 prvolasiranih natjecatelja po slijedećem rasporedu:

F1 bodovanje

2.) F3J i F3J-N

- bodove dobijaju svi natjecatelji, za 1. mjesto 50 bodova, a za posljednje 1, bodovi su raspoređeni po slijedećoj formuli:

Bodovanje F3J F3J-N

U excel datoteci "Bodovanje za Kup Hrvatske (F3J).xls" možete vidjeti tablični prikaz bodovanja po tom pravilniku.

3.) F3K

- bodove dobijaju svi natjecatelji, bodovi za prvo mjesto ovise o broju natjecatelja, zadnji uvijek dobija jedan, a računa se po slijedećoj formuli:

Bodovanje F3K

Svaki od navedenih pravilnika ima neku manu:

- neki ne ispunjavaju zahtjev za pravednom raspodjelom
- neki ne dijele bodove svima
- imamo 3 različita pravilnika

U tablici unutar word dokumenta "Dosadasnja bodovanja.doc", navedeni su uočeni plusevi i minusevi dosadašnjih pravilnika.


Dlakin i Kmochov (skijaški) prijedlog -> link na temu

Znam da je dosta ljudi reklo da im se sviđa, ali ja mislim da ima jednu veliku manu – vrijedi za končan broj natjecatelja, 30. Ako ih ima više neće svi dobiti bodove, ali još je veći problem ako je broj natjecatelja značajno manji. Tada bi zadnja mjesta mogla donositi desetak ili više bodova.

Prijedlog novog načina bodovanja:

Uzimajući u obzir sve navedeno te gledajući razmišljanja i prijedloge pojedinih natjecatelja u različitim postovima na Forumu vezanim uz ovu temu, čini mi se da bi većina bila sklona tome da se koristi jedna formula za sve kupove. Isto tako čini mi se da bi zbog svoje jednostavnosti i pravednosti svima bio prihvatljiv F1 pravilnik (25, 19, 14, ... 1), ali on ima jednu ozbiljnu manu, a ta je da svi ispod 10. mjesta ne dobijaju niti boda.

Naš prijedlog je F1 pravilnik, ali uz na dopunu kojom bismo osigrali bodove za svakog natjecatelja (osim zadnjeg).

Prvih deset natjecatelja dobivaju standardnih 25, 19, 14, ... 1 bod, a od 11. mjesta na niže bodove izračunavamo po jednostavnoj formuli:

Bodovi = (Bn – Pl)/Bn

gdje je:

Bn – broj natjecatelja
Pl – ostvareni plasman

Što bi se postiglo takvim bodovanjem:

1. Pravedna raspodjela bodova za bilo koji broj natjecatelja
2. Broj slabijih natjecatelja nema utjecaja na broj osvojenih bodova onih u vrhu poretka
3. Prvo i zadnje mjesto uvijek vrijede isto (25 i 0)
4. Svi natjecatelji (osim zadnjeplasiranog) osvajaju bodove tako da na kraju sezone dobijamo realan poredak svih natjecatelja
5. Manja maksimalna razlika u broju osvojenih bodova između najboljih i najslabijih (25)
6. Relativno jednostavan izračun

Ovakav izračun funkcionira za bilo koji broja natjecatelja, s tim da bi u slučaju da se na nekom natjecanju pojavi više od 100 natjecatelja, bodove trebalo računati na 3 decimale (inače na 2).

U slučaju manjeg broja natjecatelja od 10, predlažemo da se bodovi normalno raspoređuju s tim da zadnje plasirani (bez obzira bio 9., 8. ili 5) uvijek dobijie 0 bodova. Znači prvo mjesto uvijek 25, a zadnje 0.

Negativne strane:

- opet imamo neku formulu
- svi natjecatelji od 10. mjesta na niže nalaze se unutar razlike od samo jednog boda
- bodovi izraženi na dvije decimale

Mislim da je bez nekakve "formule" sve željene uvjete nemoguće zadovoljiti, a ovaj izračun je zaista vrlo jednostavan.

Mala razlika u bodovima među onima koji su plasirani ispod 10. mjesta i računanje bodova na dvije decimale zapravo i nisu problem. Bitno je da razlike u bodovima „drže vodu“ i da su plasmani na različitim natjecanjima međusobno usporedivi, odnosno da imamo pravednu raspodjelu bodova, a onda u konačnici i realni plasman natjecatelja u Kupu.

U prilogu je i excel datoteka "Prijedlog bodovanja za kupove.xls" s nekoliko primjera izračuna bodova i grafovima za različiti broj natjecatelja.





Attachments
----------------
Attachments Bodovanje za Kup Hrvatske (F3J).xls (43KB - 84 downloads)
Attachments Dosadasnja bodovanja.doc (33KB - 77 downloads)
Attachments Prijedlog bodovanja za kupove.xls (31KB - 88 downloads)

-----
Dubravko
Top of the page Bottom of the page
Site Sponsormy ad code here...
Marinko
Posted 23/1/2008 08:46 (#4738 - in reply to #4733)
Subject: RE: Bodovanje za Kup Hrvatske



Veteran

100
Location: Koprivnica

 Meni se najpravednijim čini način bodovanja u F3K kategoriji radi njegovih dobrih strana, a pogotovo što svi takmičari dobivaju bodove, jer pretpostavljam da je cilj aviomodelarstva kod nas privući što veći broj klinaca na takmičenje pa mislim da bi taj način bodovanja bio još jedan plus za dolazak na takmičenje. Navedeni "minus" da pobjednik ne dobiva uvijek isti broj bodova smatram da i nije minus već obratno mislim da nije sve jedno pobijediti na tekmi s 10 takmičara ili na tekmi s 30 takmičara.

Pozdrav

 Marinko

Top of the page Bottom of the page
Bojan
Posted 23/1/2008 13:09 (#4739 - in reply to #4738)
Subject: RE: Bodovanje za Kup Hrvatske



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb
Marinko - 23/1/2008 08:46

... Navedeni "minus" da pobjednik ne dobiva uvijek isti broj bodova smatram da i nije minus već obratno mislim da nije sve jedno pobijediti na tekmi s 10 takmičara ili na tekmi s 30 takmičara.

Po mom je mišljenju pravilnik za KH u F3K najlošiji od 3 koja sad koristimo upravo zbog toga što pobjednik na jednom natjecanju s 10 natjecatelja dobije 35 bodova, a za 1. mjesto na natjecanju s 30 natjecatelja dobije 55 bodova. Kad bi svi natjecatelji bili približno jednake kvalitete to bi možda i imalo smisla ali svi znamo da se za vrh uvijek bore samo nekolicina i jedan od njih će pobijediti bez obzira kojiko se prijavi onih koji nastupe samo zato da nastupe. Zbog toga pravilnik dozvoljava da pojedinac ili klub "kalkuliraju" s brojem prijavljenih natjecatelja kako bi otvorili ili zatvorili mogućnost da se osvoji puno bodova za 1. mjesto.

Da potkrijepim ovo što sam gore napisao pogledajte kako bi po F3K pravilniku pobjednici u F1N-150 prošle sezone dobivali bodove:

Varaždin F1N-150 (33 natjecatelja), 1. mjesto - 33+25=58 bodova (Leki)

Zaprešić F1N-150 (44 natjecatelja), 1. mjesto - 44+25=69 bodova (Buki)

Dubec F1N-150 (31 natjecatelj), 1. mjesto - 31+25=56 bodova (Bombek)

Vidljivo je da bi Buki za prvo mjesto dobio nerealno više bodova u odnosu na Lekija i Bombeka samo zato što je na natjecanju nastupilo 10-ak natjecatelja koji realno nisu imali nikakve šanse plasirati se niti među prvih 10, a pobijediti još manje.

Sada vidim da je za F1N-150 ovu subotu u Čemincu prijavljeno 80 natjecatelja (veliki broj osnovnoškolaca za koje je upitno hoće li sudjelovati i na ostalim natjecanjima) pa bi po F3K pravilniku pobjednik osvojio 105 bodova (gotovo kao Bombek i Leki zajedno iz gornjeg primjera).

Razmislite o tome...

 

 


-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 23/1/2008 14:16 (#4742 - in reply to #4739)
Subject: RE: Bodovanje za Kup Hrvatske



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Dozvoljavam si i da malo ja gnjavim... :-)
Dakle, ovdje postoji dilema (za koju Zagorci imaju jednu lijepu poslovicu..)

-Ako se bodovanje vrši obzirom na broj učesnika, moguće su kalkulacije kada ubaciti početnike, da se poveća nekome učinak, odnosno kada poslati ćim manji broj takmičara da se nekome uskrate potrebni bodovi za ovo-ono..

-Ako je cilj da što više juniora i ostalih uđe u modelarstvo, dobiveni bodovi za takva učešća motiviraju i početnike ('bez realne šanse za dobar plasman' )

-Predloženo bodovanje za F1 - tamo gdje bodove dobiju svi osim posljednjeg , ništa se ne razlikuje od dosadašnjeg koje nagrađuje samo prvih 10: u svim simulacijama rezultata krivulja asimptotski pada prema nuli nakon 10. mjesta, pa je svejedno da li si 11. ili 111.

Ispada da je Dlaka u pravu kada je predložio skijaški sistem, pa makar nastupilo samo tuce natjecatelja.

Ukratko:

Ili ćemo stimulirati dovođenje ćim večeg broja takmičara (pa se neki početnici možda i navuku na modelarstvo) uz sve negativnosti takvog bodovanja ili ćemo nasuprot tome imati pravedno bodovanje za one koji u nekoj kategoriji konkuriraju za odličan plasman (uz negativnosti za one sportaše kojima je važno učestvovati a ne pobijediti).

Mislim da nevidim treći put,

LP,
Diogen
-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
Damir
Posted 23/1/2008 16:25 (#4743 - in reply to #4733)
Subject: RE: Bodovanje za Kup Hrvatske



Member

25
Location: Velika Gorica
Evo kako ja to vidim. Mišljenja sam da je 25, 19, 14... način bodovanja najbolji koji smo do sada imali jer:
- Prva (visoka) mjesta uvijek imaju isti broj bodova NEOVISNO o broju natjecatelja (jako bitno!!)
- Prva (visoka) mjesta zadovoljavaju uvjet da 1. i 3. moraju biti više od dva druga, 2. i 4. više od dva treća itd...

"Negativna" strana nije ta da slabo plasirani natjecatelji ne dobivaju bodove nego ta da se njih ne može ni po čemu razvrstati kako na pojedinačnoj tekmi tako i n kraju sezone. Da bi se dobio poredak sa rangiranim svim natjecateljima, svi bi trebali dobiti bodove ali na taj način da se vrh tablice ne dira.

Prema tome, ovo što predlažu Pavlić i Sturmer potpuno povezuje zahtjev za poštenom NATJECATELJSKOM tablicom sa mogućnošću da se svi koji su se natjecali nađu na rang listi sa odgovarajućim plasmanom.
-----
Damir Kmoch
Top of the page Bottom of the page
Dubravko
Posted 23/1/2008 18:50 (#4744 - in reply to #4742)
Subject: RE: Bodovanje za Kup Hrvatske



Veteran

10025
Location: Zagreb
Diogen
Dozvoljavam si i da malo ja gnjavim... :-)

Naravno, nema riječi o nikakvom gnjavljenju - iznošenje vlastitih, argumentiranih mišljenja o ovome prijedlogu (ili možda davanje nekog drugog prijedloga) je poželjno i očekuje se.

Diogen
-Ako se bodovanje vrši obzirom na broj učesnika, moguće su kalkulacije kada ubaciti početnike, da se poveća nekome učinak, odnosno kada poslati ćim manji broj takmičara da se nekome uskrate potrebni bodovi za ovo-ono..

Ja čak i ne mislim da je problem u mogućim manipulacijama s brojem natjecatelja (iako su naravno moguće i znam da se čak i događaju u Svjetskom kupu za slobodni let), ali oscilacije u broju natjecatelja jednostavno dovode do nepravedne raspodjele bodova. Primjer za to je naveo i Bojan u svom odgovoru Marinku.

Diogen
-Ako je cilj da što više juniora i ostalih uđe u modelarstvo, dobiveni bodovi za takva učešća motiviraju i početnike ('bez realne šanse za dobar plasman' )

Moje je mišljenje da to koliko će nam juniora doći u modelarstvo ne ovisi o tome koliko će bodova osvojiti na svojim učešćima na natjecanjima. Juniori će ući u modelarstvo prvenstveno ako budu imali želju baviti se modelarstvom, te ako budu imali nekoga tko će si dati truda i s njima raditi. Juniori (a i mi malo stariji) bi trebali uživali u tome čime se bave, a ja sam čvrsto uvjeren da realna raspodjela bodova u ovisnosti o rezultatima koje će ostvarivati na natjecanjima u usporedbi sa svojim konkurentima, u tome može samo pomoći.

Diogen
-Predloženo bodovanje za F1 - tamo gdje bodove dobiju svi osim posljednjeg , ništa se ne razlikuje od dosadašnjeg koje nagrađuje samo prvih 10: u svim simulacijama rezultata krivulja asimptotski pada prema nuli nakon 10. mjesta, pa je svejedno da li si 11. ili 111.


E s tim se uopće ne slažem. Što bi reko' Đuro: razlike drastične .
Istina je da krivulja nakon 10. mjesta asimptotski pad prema nuli, ali se osvojeni plasmani itekako vrednuju. Uopće nije svejedno da li je netko 11. ili 15., a kamo li 11. ili 111. Svaka razlika u plasmanu pojedinih natjecatelja na natjecanjima tokom sezone će se na kraju točno odraziti i na njihov plasman u ukupnom poretku kupa.

Diogen
Ili ćemo stimulirati dovođenje ćim večeg broja takmičara (pa se neki početnici možda i navuku na modelarstvo) uz sve negativnosti takvog bodovanja ili ćemo nasuprot tome imati pravedno bodovanje za one koji u nekoj kategoriji konkuriraju za odličan plasman (uz negativnosti za one sportaše kojima je važno učestvovati a ne pobijediti).


Ja mislim da pravednom raspodelom bodova juniori i početnici nikako ne mogu biti oštećeni i destimulirani da se bave modelarstvom u njegovom sportskom smislu, nego upravo suprotno. A onima kojima natjecanja uopće nisu važna, tako i tako je sasvim svejedno kako se boduju.

Pozdrav,
-----
Dubravko
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 23/1/2008 20:12 (#4745 - in reply to #4733)
Subject: Re: Bodovanje za Kup Hrvatske



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Pozdrav,
dakle za sada 2:1 za bodovanje u kojem se ne uzima u obzir broj učesnika, sebe ne računam jer se ne mogu opredijeliti.

Svakako da si u pravu Dubravko da dolazak novih modelara ne ovisi o bodovanju jer ga u početku juniori ne razumiju; mislio sam zapravo na one poput, tebe, moje malenkosti i naravno doajena modelarstva Dlake ,Marina i drugih voditelja čije djelovanje utjeće na 'priljev regruta' u modelarstvo i njihovo prisustvo na takmićenju.
Od tuda i moje simpatiziranje Dlakinog skijaškog bodovanja, iako se numerički vrlo malo razlikuje od 'asimptotskog'. Ali 'logički izgleda' jako primamljivo, barem ti ne mogu na kraju sezone prigovoriti da smo opet nešto izmudrovali 'što nigdje ne postoji'.

LP,Diogen

-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
h.kreso
Posted 23/1/2008 23:00 (#4760 - in reply to #4733)
Subject: Re: Bodovanje za Kup Hrvatske



Extreme Veteran

500252525
Location: Varaždin
Pozdrav,

ja bih isto podržao gornji prijedlog. Razlog? Za sada su jedino F1H i F1N kategorije koje su masovne, sve ostale se kreću tu negdje od 6 do 15 takmičara. Tako da onima kojima je bitno svakako će dobiti svoj dio kolača, a oni koji će doći jednom ili dvaput na tekmu zato jer im je blizu će ipak isto tako na neki način biti rangirani.
Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 24/1/2008 10:10 (#4763 - in reply to #4743)
Subject: RE: Bodovanje za Kup Hrvatske



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić
Prijedlog mi se čini samo kao zadovoljavanje forme na način da i oni niže rangirani dobiji koju decimalu boda. Mislim da je apsurd 1 bod dijeliti između 50 natjecatelja samo zato da bi imali nešto 0...x. Tu nema krivulje, nema neke logike i pravde (za niže rangirane), i malo komplicira računicu.
Osobno sam skloniji formuli F3K jer je najjednostavnija.
Slažem se da otvara mogučnost malupaciji brojem ljudi, i da taj dio nije najpravedniji za visoko rangirane, ali je itekako pravedan za niže rangirane. Uostalom a zašto da broj ljudi ne utječe na bodove u plasmanu, po meni to je jedini pokazatelj snage tekme. Iako me takav sistem bodovanja u prošlosti koštao, nikad mi nije bilo krivo, jer svatko ima svoju šansu.

Možda da se formala izmijeni tako da se broj natjecatelja dijeli na pola i to bi bilo to. Jednostavno, lako računljivo.

Edited by Leki 24/1/2008 10:17

-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
Damir
Posted 24/1/2008 10:58 (#4764 - in reply to #4763)
Subject: RE: Bodovanje za Kup Hrvatske



Member

25
Location: Velika Gorica

Leki  Osobno sam skloniji formuli F3K jer je najjednostavnija.

Najjednostavnija i daleko NAJLOŠIJA koju smo ikad imali. Ponavljam, broj natjecatelja NE SMIJE imati utjecaja na vrh tablice. Mislim da nikako nije nepravedno da lošiji budu rangirani - TO JE DOBRO! Ono što je loše je to da ono zbog čega se tekme održavaju (a to je borba za najviša mjesta) ovisi o tome da li će na tekmu doći 10 ili 20 juniora kojima je to vjerojatno jedina tekma u godini i tako i tako će biti na dnu tablice. Ono što je također loše je to da se pravila pišu za natjecatelje koji se bore za niska mjesta, a najboljima - što bude. Ljudi moji, pa u SVAKOM sportu smisao natjecanja je borba za PRVO mjesto. Ponovit ću još jednom. Pavlićev i Sturmerov prijedlog objedinjuje oba zahtjeva: 1. Vrh tablice ne ovisi o broju natjecatelja (onih slabijih, jer su dobri uvijek na tekmi) i 2. Omogućava POŠTENO rangiranje SVIH natjecatelja I takav način apsolutno ništa ne komplicira, rezultati se tako i tako vode na računalu. Bodove treba zaslužiti DOBRIM PLASMANOM a ne pravilnikom koji će SVIMA omogućiti da dobiju puno bodova.


-----
Damir Kmoch
Top of the page Bottom of the page
dlaka
Posted 24/1/2008 11:32 (#4765 - in reply to #4733)
Subject: Re: Bodovanje za Kup Hrvatske



Expert

20001001001002525
Location: Zaprešić
Mislim da je od svih dosadašnjih prijedloga, prijedlog Pavlić/Stürmer onaj za kojeg bi se odlučio. Ne mislim da je idealan, ali od svih ponuđenih mi se čini najboljim. Oduvijek sam smatrao da je bodovanje po sistemu 25; 19; 14... najpoštenije, a ovaj dodatak služi da donji dio tabele bude razvrstan.
Konkretno, ako bi bodovali po F3K pravilniku, pobjednik na F1N-150 tekmi u Čemincu s 80 natjecatelja, bi dobio 105 bodova. Realno je očekivati da na tekmu u Varaždin neće doći 50 slavonaca, te bi broj natjecatelja moga biti 50 i pobjednik bi dobio 75. Tekma u Varaždinu nebi bila ništa slabija od Čeminca, ali bi pobjednik bio kažnjen s 30ak % manje bodova. Ili još drastičnije, 10. mjesto Čeminac 81 bod, 1. mjesto Varaždin 75 bodova. Mislim da je daljnji komentar suvišan.



-----
rdjavom ku*cu i dlaka smeta
Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 24/1/2008 13:01 (#4767 - in reply to #4764)
Subject: RE: Bodovanje za Kup Hrvatske



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić
Damir - 24/1/2008 10:58
Najjednostavnija i daleko NAJLOŠIJA koju smo ikad imali. Ponavljam, broj natjecatelja NE SMIJE imati utjecaja na vrh .


Koliko znam do dana današnjeg se nitko iz F3K nije bunio. Dok se za druge pravilnike bune mnogi, daklem u F3K je ova formula funkcionirala.
Moja ideja je išla u smijeru dali nam treba promjena pravilnika gdje je razlika izmedju 10 i 100 natjecatelja manja od jednog boda? po meni takav pravilnik nema smisla upravo onima radi kojih se i predlaže, a to je doljnji dio tablice. Recimo netko tko je 11 i pobjedio je 99 ljudi dobiva realno smješno bodova u odnosu na 98. Osobno i dalje mislim da čim je veći broj ljudi pobjeda više vrijedi. Slažem se s dlakom da su razlike prevelike, zato sam i predložil da se dijeli broj ljudi s 2.
Isto tako ne vjerujem da je moguće isti pravilnik koristiti za sve kategorije i da isti bude fer, u slučaju jedinstvenog pravilnika više mi se svidja dlakin "skijaški" koji boduje prvih 30 natjecatelja nego ovaj koji boduje prvih deset natjecatelja a ostatak kao da nije ni bitan.

Evo možda i bolje ideje uzmi dlakin skijaški +((broj ljudi minus plasman)/2) i po meni je možda to najoptimalnije. Jednostavno, bez utjecaja broja ljudi fiksno bodovanje za one koji nisu samom vrhu nema smisla. Ja sam i dalje mišljenja da i za sami vrh broj ljudi na tekmi treba imati smisla i u bodovnom smislu.


-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 24/1/2008 13:14 (#4768 - in reply to #4733)
Subject: Re: Bodovanje za Kup Hrvatske



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Mislim da Dlakin 'skijaški' prijedlog daje optimalni kompromis. Ne dira se u bodove prvoplasiranih obzirom na broj učesnika takmičenja, udovoljava kriterij da je 1. + 2. više od drugo plus četvtoplasirani itd. Osim toga on 'odreže' sve one nakon 30. mjesta (ako ih bude), a prijedlog Dubravka i Bojana, da se uz postojeće bodovanje nakon 10. mjesta izračunavaju bodovi na decimale, destimulira one koji ne mogu među prvih 10. da se potrude na više takmićenja za Kup i naberu neke evidentne bodove. Time bi neka takmićenja gdje učestvuje manji broj modelara (npr. F1H na 'Vilimu' u odnosu na Kup takmičenja) omogučio onim slabijima da se ipak prijave i uzhvate neki bod, naravno ne dirajući bodove onih koji konkuriraju za pobjedu.
LP,Diogen
-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 24/1/2008 13:24 (#4770 - in reply to #4768)
Subject: Re: Bodovanje za Kup Hrvatske



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić
Diogen - 24/1/2008 13:14

Mislim da Dlakin 'skijaški' prijedlog daje optimalni kompromis. Ne dira se u bodove prvoplasiranih obzirom na broj učesnika takmičenja, udovoljava kriterij da je 1. + 2. više od drugo plus četvtoplasirani itd. Osim toga on 'odreže' sve one nakon 30. mjesta (ako ih bude), a prijedlog Dubravka i Bojana, da se uz postojeće bodovanje nakon 10. mjesta izračunavaju bodovi na decimale, destimulira one koji ne mogu među prvih 10. da se potrude na više takmićenja za Kup i naberu neke evidentne bodove. Time bi neka takmićenja gdje učestvuje manji broj modelara (npr. F1H na 'Vilimu' u odnosu na Kup takmičenja) omogučio onim slabijima da se ipak prijave i uzhvate neki bod, naravno ne dirajući bodove onih koji konkuriraju za pobjedu.
LP,Diogen



Potpisujem.
S tim da ipak razmislite i o tome da broj ljudi utječe i na bodove, uz primjer Diogena o F1H tekmama s malim brojem učesnika, imamo i "problem " u velikim FF gdje je vrlo malen broj natjecatelja. Tako da zasigurno nije isto pobijedio ti na tekmi s 3 ili 10 natjecatelja, zasigurno nije isto bio ti treći od 3 ili treći od 10 i tu osim formule s utjecajem broja natjecatelja nema pomoći. Također vječiti problem u fiksnom bodovanju je i onaj gdje često za sam vrh imamo iste bodove pa izmišljamo toplu vodu o kranjem pobjedniku (jedne sezone brojali smo makseve...ak se sjećam)

-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
Bojan
Posted 24/1/2008 16:34 (#4772 - in reply to #4770)
Subject: Re: Bodovanje za Kup Hrvatske



Elite Veteran

100010025
Location: Zagreb

Primjetio sam da su Leki i Diogen kao manu ovom prijedlogu naveli raspodjelu bodova od 10. do n-tog mjesta unutar samo jednog boda pa ću pokušati obrazložiti odnosno obraniti takav prijedlog.

Prvo što treba imati na umu je želja da na neki način rangiramo i one koji prema sadašnjem F1 pravilniku nisu imali mogućnost biti rangirani ukoliko nisu zauzeli jedno od prvih 10 mjesta. Pogledamo li prošlogodišnje poretke u F1H, F1N i F1N-150 svima će nam biti jasno zašto.

F1H - od 70 natjecatelja - njih 40 dijele 31. mjesto s 0  bodova (57% )

F1N - od 50 natjecatelja - njih 34  dijele 17. mjesto s 0 bodova (68%)

F1N-150 - od 64 natjecatelja - njih 48  dijele 17. mjesto s 0 bodova (75%)

Ovih dodatnih 0,xx bodova koje predlažemo uvedeni bi bili upravo zbog ovih natjecatelja s nula bodova koje bi stvarno realno i pošteno mogli usporediti i rangirati kako na pojedinom natjecanju tako i kroz sezonu.

Ono što je vrlo važno i što bih volio da svi shvate je to da nije važan apsolutan iznos ili broj bodova nego odnos jednog natjecatelja u odnosu na drugog. Tako je svejedno da li jedan dobije 0,2 a drugi 0,3 boda ili prvi dobije 200 a drugi 300 ukoliko nam bodovi služe da izračunamo poredak na temelju njihovog međusobnog uspoređivanja . Nama je za ukupni poredak na kraju godine važno da znamo tko je 1. tko 8. a tko 28. a ne koliko tko ukupno bodova ima (dobro, nekome je i to važno...).

To što prema ovom prijedlogu n natjecatelja rasporedimo unutar jednog boda po meni nije problem dok god su odnosi usporedivi (a u ovom slučaju jesu). Evo primjer za usporedbu natjecanja s 40 i 100 natjecatelja:

Usporedba bodova
40 natjecatelja100 natjecatelja
PlasmanbodoviPlasmanbodovi
sredina tablice (20.mjesto)0,50sredina tablice (50.mjesto)0,50
prva trećina (13.mjesto)0,68prva trećina (33.mjesto)0,67
druga trećina (27.mjesto)0,33druga trećina (67.mjesto)0,33

Prema tome, ako si bolji od 2/3 natjecatelja imaš 0,68 (odnosno 0,67 - stvar dijeljenja) bodova bez obzira koliko ih nastupa na natjecanju i nitko i ništa (osim postignutog rezultata) ni na koji način ne može utjecati na to koliko ćeš bodova dobiti. Isto tako, za plasman na sredini tablice inkasiraš 0,50 bodova i to je to. Meni se čini da jednostavnije, poštenije i realnije od ovog ne može biti.

Stvarni nisam nimalo emotivno vezan uz prijedlog ali mi se čini da riješava upravo one probleme koje sad imamo.


-----
Bojan Stürmer

www.aeromodelarstvo.net
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : < 1 2 3 4 5 6 ... >
Now viewing page 1 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software