Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F1A,B,C,H -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

Mozda ipak promjene!?
Moderators: Leki

Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 2 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F1A,B,C,HMessage format
 
Damjan
Posted 5/11/2014 11:51 (#28442 - in reply to #28441)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Extreme Veteran

50025
Location: Novo mesto
Ajd, ako treba 4 sekunde za penjače...iako je i na 5 bilo teško biti tačan....
Ali usisnik na 4,5 mm ...to može reći samo netko, tko ne zna ništa o motorima... Kako je rekao Darijo, kpl. motori su preračunati na postoječi usisnik...Taj predlog je dobar samo za posao onih, koji rade motore, jer če trebat menjat tako motore, kao elise.....
Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 5/11/2014 13:30 (#28443 - in reply to #28442)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić


A kako bi tek komentirali da se predloži i kod penjača zabrana flapera i foldera ili zabrana promjene koraka kod F1B?

Prijedlozi idu svake godine, ima ih raznih većinom kak je Darijo rekao dolaze od onih koji ne lete godinama pa kroz pravila traže opcije da se "kakti" opet tekmaju i da budu konkurentni. 

 Ako se pogleda problem nisu F1A jer tek je sada F1A došao do razine performansi leta F1C ili F1B, postotak ljudi u flyoffu je sad otprilike isti u svim kategorijama, a prijedlog jedino kod F1A praktički predlaže da neke od modela okačim na zid (flaper). Flaperi ionako ne idu najviše na startu, dobar laminarac je daleko viši kod starta, flaper laminarac je tek u razvojima a i uptino je dali je višlji na statu u odnosu na čisti laminarac, sve ovisi o samom profilu.

 Iskreno problem tekmi je jedino broj ljudi u flyofu. To se jedino može riješiti da se natjecatelje više optereti i da se do flayoffa teže dolazi. Osobno bi uveo 10 minuta ograničenje od prijave starta za sve kategorije i na taj način bi ponovno zaživjela taktika te bi ljudi više griješili.

 F1A 40 metara sajle - visina se neće bitno skratiti ali će pogrešaka kod traženja termike i samog starta modela biti više.

 F1B smanji gumu na 22 g.- bitno da promjena ne traži promjenu u koncepcji modela odnosno da se mogu leteti isti modeli kao i danas.

 F1C rad motora do 4 sekunde.

 Prvi start 4 minute za sve kategorije.

 Flyoff ukinuti 5 minuta i letjeti odmah na 7 te nakon toga 9, finalno 10.

 

 

 


-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
darijo
Posted 5/11/2014 15:15 (#28444 - in reply to #28443)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
<p>Potpisujem ovakve promjene. I da dodam o onome što razmišljam cijelo vrijeme. Po mom bi trebalo ukinuti z a F1C pokušaj kod profuravanja motora. To bi dovelo do tog da u regularnim startovima rijetko ko će imati hrabrosti ( da budem vulgaran muda) da stavi rad motora 4,95. Svi bi skidali na maximalno 4,6 ; 4,7 da budu ziher , a što bi značilo za nekoga i pušionu od par sekundi  što je dovoljno da ostane bez fly off-a. A u fly offu kad imaš više sudaca , manja je šansa i za njihovom pogreškom  pa se ide na knap vrijeme</p><p> Realno rečeno kada neko starta jedrilicu sa sajlom dužom od dozvoljene ili gumenjak ima gumu težu od dozvoljene to je čista nula , a ne pokušaj <br /></p>

Edited by darijo 5/11/2014 15:29
Top of the page Bottom of the page
sony
Posted 5/11/2014 16:07 (#28445 - in reply to #28426)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Expert

10001001001002525
Location: Mostar
Nije to nula,mislim ,,,to je diskvalifikacija ,,samo što to više niko i ne kontrolira na W cupovima . (drugo je to sad ,,što ta nula dodje rezultatski isto kao i diskv, )

''''''' I ovo Lekijevo za 22g gume ,,mislim da je to preveliko smanjenje sa sadašnje modele . Možda 25g bi bila neka donja granica .

Edited by sony 5/11/2014 16:17

-----

Top of the page Bottom of the page
zlulic
Posted 6/11/2014 00:45 (#28446 - in reply to #28426)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?


Veteran

1001002525
Location: Zagreb, Hr
Očigledno ja polako spadam u skupinu onih koje Darijo navodi na početku. Iako nema ništa s radnim prijedlozima i nemam namjeru ulaziti u polemiku, nekako mi je teško, a da ne pitam: Zašto nikad nema naših prijedloga za izmjene pravilnika?
Imamo izvrsnih natjecatelja, koji vrlo dobro znaju gdje su bolne točke sadašnjih pravila i u kom smjeru bi se moglo i trebalo ići. Pa i ovdje je nekoliko razumnih prijedloga koji bi sigurno bili daleko bolje prihvaćeni i imali veće šanse nego li ovo što je trenutačno predloženo.
Treba samo skinuti formular ispuniti, potvrditi u HZS-u i poslati u FAI. Rok je 15.11.2014., znači još devet dana.
Top of the page Bottom of the page
darijo
Posted 6/11/2014 09:01 (#28447 - in reply to #28446)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
Vjeruj da nisam na tebe mislio. Mislio sam na ljude koji zastupaju samo svoje mišljenje i filozofe koji u životu nisu napravili pozitivan korak pa su našli neko mjesto gdje se žele eksponirati sa bilo kakvim prijedlozima. Nevjerujem da je ovo predložio neko ko zastupa mišljenje natjecatelje iz svog saveza. Koliko znam ti si uvijek pred sjednicu CIAM-a pitao tu na forumu o mišljennju večine , što znači da si za naš pojam zastupao ispravne stavove. A uz to znanstveno si "potkovan" , a ne kao neki.
Smeta me to zašto se politika prijedloga zasniva na ograničenju tehničkog razvoja , kada tu imamo i drugi važniji faktor - NATJECATELJ. N.p.r : večina penjača ima modele od Werbitskog , iste modele . Jedni napune drugi ne. Što znači ja je natjecateljski faktor važniji od tehničkog savršenstva , tj. superiornosti nekog modela . Zašto se ne poradi na samom otežavanju natjecanja . Skoro pa na svakom natjecanju malo zapuše vjetar i odmah se start produži za 10-20 min "da se ljudi mogu vratiti". To je jedna u nizu pogodnosti koja direktno utječu na broj punih natjecatelja. Ko želi napuniti nek izvadi drugi model i starta , a ovaj nek traži poslije. Ja sam sa grupom gumenjaka na Mostar kupu čekao , vjerovali Vi ili ne, točno pola sata da bacim model. Da sam imao ograničeno 10 min, garantiram Vam da niti ja, a niti ti gumenjaci nebi napunili. Nikada niti jednom natjecatelju koji je ušao u Fly off , onako na brzinu, nije pregledan model. Znam da je to veliki posao , ali samo staviti na vagu ili gumu izvagati, bez mjerenja površine, to je posao od par sekundi . . O profuvanju rada motora na F1C sam već pisao zašto bih volio da se ukine kao pokušaj.
Top of the page Bottom of the page
sony
Posted 6/11/2014 09:44 (#28448 - in reply to #28426)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Expert

10001001001002525
Location: Mostar
Pa u Mostaru nisi morao mene čekat po sata za sondu ,,,mogo si bacit na Tonija i iscurit !! Ima nekih prijedloga da se za (F1A)zastavicu stave "tanga gačice " i to crvene a gumenjaci da lete "na lastiš "iz istih !!,,,,,(by Kili)

Edited by sony 6/11/2014 09:47

-----

Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 6/11/2014 11:35 (#28449 - in reply to #28448)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić


Nijedan prijedlog nije savršen, a ni jedan naš prijedlog ne može spriječiti nekog drugog da predlaže (čak i totalne gluposti) te da se njihovi prijedlozi uvaže kod FAI-a.

 Moj prijedlog ide u korist organizatorima, ali sputava natjecatelje koji nisu top. Dovelo bi do još većih razlika izmedju natjecatelja zbog smanjenja performansi modela i vjerojatno bi broj ljudi na tekmi otpao. S druge strane ako zabrane odrđeni tip modela onda definitivno odmah otpada broj natjecatelja i sam razvoj staje i te kategorije prestaju biti interesantne. Ako se pogleda kroz prošlo vrijeme modelarima natjecateljima su interesantne samo high tech razvojne kategorije i te su najbrojnije. Svi pokušaju uvođenja simple kategorija prolaze neslavno i maju od 0 do max 9 natjecatelja (primjer: F1Q kod FF) te interes za iste ne postoji.

 Jedini koristan prijedlog bi bio 10 minuta ograničenja za start, ali slično pravilo je bilo prije više godina (15 min) i isto maknuto iz pravilnika kao nepravedno tak da sumnjam da bi se opet vratilo. Natjecatelji inako beš i nemaju mogućnost odlučivanja već odlučuju delegati i njihove veze te poznanstva kod lobiranja prilikom glasovanja u FAI-u. Iskreno sumnjam da bi se i natjecatelji u HR mogli dogovoriti za neki zajednički prijedlog prema FAI-u bez da to završi prepucavanjem, ionako se teško dogovorimo i oko stvari koje su u potpunosti u našoj ingerenciji kamoli nešto prema FAI-u.

 PS: Soni mislio sam na 27g gume, odnosno -10% od sadašnjeg a u glavi mi je ostalo da ti letiš s 25 pa otud ovih 22


-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
Damjan
Posted 6/11/2014 16:24 (#28450 - in reply to #28447)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Extreme Veteran

50025
Location: Novo mesto

Ja predlažem, da jedriličari sa LDA modelima i flaperima  mogu u fazi otkaćivanja modela trćat samo po ljevoj nogi.  Tako  bi bili izjednačeni sa nama, koji nemamo LDA modela..

 

A tebi Zorane...prvo pozdrav

Ja ipak mislim, da je Darijo mislio i tebe.....   Samo se sad nešto vadi....



Edited by Damjan 6/11/2014 16:30
Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 6/11/2014 17:02 (#28451 - in reply to #28449)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić
https://www.youtube.com/watch?v=12lThqXA-Dg
-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
Bobo
Posted 6/11/2014 17:28 (#28452 - in reply to #28451)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Extreme Veteran

100100100100252525
Location: Arnhem-Nederland
Ja,usporedba ti je prava.Pa oni mjenjaju svaki mjesec nesto.
-----
Efteling

Top of the page Bottom of the page
Leki
Posted 6/11/2014 17:55 (#28453 - in reply to #28452)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

50010010010025
Location: Zaprešić
Čitajući po forumima došao sam do zaključka da je jedini problem u godini proizvodnje ali ne modela već natjecatelja.
jbg i ja bi volio biti mlađi i ja se volim sjetiti mladosti ali niti jedna promjena pravila oko modela mi neće vratiti godine unazad pa da opet kako je to nekad bilo kad sam imao 20 godina.

-----
Moja životna filozofija (by Vikac):
Napravio sam avion kojeg pustiš i on leti dok ne padne na zemlju!!!
Top of the page Bottom of the page
zlulic
Posted 7/11/2014 01:38 (#28458 - in reply to #28426)
Subject: RE: Mozda ipak promjene!?


Veteran

1001002525
Location: Zagreb, Hr
Ovo s godinom proizvodnje definitivno stoji. Mislim da sam prvi put bio na sjednici CIAM-a s nekih četrdesetak godina (sad sam išao gledati fileove bilo je to 2003. a ja sam imao 37 godina) bio sam debelo najmlađi među delegatima, a razlika su bile od 10 godina na više. Danas imam skoro 50, a nema puno novih delegata. Prosjek godina delegata CIAM-a je po slobodnoj procjeni veći od 65. Ne želim reći da zbog toga ne znaju, ne mogu,ne bi smjeli, … ali da gledaju na događaje iz neke druge perspektive to je činjenica.
Evo još jedna anegdota. Prije nekoliko godina …Uhhh godine i mene pritišću, sad vidim da je to bilo 2013. Sad sam našao i izvještaj pa ću ga priložiti – tko želi neka pročita dio o „Open Forumu“ pri dnu prve i na prvoj polovici druge stranice.
Imam osjećaj da CIAM jednostavno nema snage ili hrabrosti da donese odluke koje će natjecanja osuvremeniti učiniti interesantnijima, nego samo pokušava održavati nekakvo stanje iz bivših vremena, a to definitivno nije dobar put.




Attachments
----------------
Attachments CIAM_2013_izvjestaj_3.pdf (107KB - 353 downloads)
Top of the page Bottom of the page
zlulic
Posted 7/11/2014 01:45 (#28459 - in reply to #28426)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?


Veteran

1001002525
Location: Zagreb, Hr
Što se tiče prijedloga, svatko ima pravo predložiti što ga je volja. Na sreću veći dio loših prijedloga ne prođu subcomitee pa nije velik šteta, ali zašto ne ići s vlastitim prijedlogom ako je dobar. Nisu oni ništa bolji od nas, pa valjda znamo od kud je WCh & ECh Champion, i ako je prijedlog od natjecatelja sigurno će ga se razmotriti.
Da ne filozofiram, prijedlogom treba pokazati da ima onih koji se stvarno natječu i imaju potpuno oprečne stavove.
Top of the page Bottom of the page
Bobo
Posted 7/11/2014 08:49 (#28460 - in reply to #28459)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Extreme Veteran

100100100100252525
Location: Arnhem-Nederland
Mislim da je Zoran u pravu.Trebalo bi da se posalje prijedlog na nivou (modelarske komisije) ili nekog drugog tijela koji stoji iza prijdloga FF letaca.Bolje ikakav,nego nikakav .Poslije kada se donese odluka na nju se moze zaliti.Ovako bojm se, da ce mo jos dugo pisati na forumu.
-----
Efteling

Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 2 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software