Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F1A,B,C,H -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

Mozda ipak promjene!?
Moderators: Leki

Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 1 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F1A,B,C,HMessage format
 
Bobo
Posted 4/11/2014 19:01 (#28426)
Subject: Mozda ipak promjene!?



Extreme Veteran

100100100100252525
Location: Arnhem-Nederland
CIAM Free Flight Subcommittee
November 1 2014
Draft Proposals for CIAM Plenary 2015
Please let me have your views and votes for or against each proposal by November 10.
1​F1A 3.1.11 Launching Devices
a)​The glider must be launched by means of a single cable with a minimum diameter of 1.5mm. The length of the cable, including release equipment and the launching device shall not exceed 50 metres when subjected to a tensile load of 5 kg. This tensile load shall be applied by means of an appropriate apparatus available to the competitors before and during the competition and also to officials during the competition when checking at least 20% of the gliders. Metal cables are prohibited.
REASON: The increased drag resulting from a minimum diameter of cable will reduce launch altitude and hence reduce absolute performance of F1A
COMMENT:
(1) This needs some tests to see if 1.5mm is a suitable diameter to significantly reduce bunt height.
(2) I considered whether to also specify that the cable must be single strand to facilitate measurement. But probabl y no necessary because a stranded cable would be more likely to squash on measurement and give a lower apparent diameter.
2​F1A 3.1.11 Launching Devices
c)​To facilitate observation and timing, the cable must be equipped with a pennant, having rectangular shape of a minimum area of 8 dm2 and the smallest side of at least 5cm, attached directly to the main cable.
REASON: To increase drag on the line and hence reduce launch height, with incidental benefit of better visibility for timekeeping.
COMMENT: I have suggested just over 3 times the current size – will this make a significant difference??
3​F1A 3.1.5.​Definition of an Unsuccessful Attempt
Add new item:
g)​The model has been towed for more than 5 minutes without release from the towline
REASON: To reduce ease of achieving maximum flight times achieved by F1A models by giving less opportunity to search for thermals.
COMMENT: Possibly as an alternative to previous changes proposed for F1A.
4​F1A 3.1.7.​Duration of Flights
Modify first sentence:
The maximum duration to be taken for the official flights in world and continental championships is four minutes for the first round and three minutes for subsequent rounds. In other international events a maximum of three minutes will be used for all rounds unless different durations (not exceeding four minutes) have been announced in advance in the contest bulletin for specific rounds.
REASON: To reflect performance of F1A models, which is similar to F1B and F1C which have 4 minute maximum in round one.
5​F1B 3.2.1 Definition
Delete the possibility of variable camber:
Model aircraft which is powered by an extensible motor and in which lift is generated by the aerodynamic forces acting on surfaces remaining fixed in flight, except for changes of camber or incidence. Model aircraft with variable geometry or area must comply with the specifications when the surfaces are in minimum and maximum extended mode.
REASON: To eliminate changes of camber of the lift generating flight surfaces, that is wing flaps not allowed. Flaps are being used on some models and a possible performance reduction and simplification is allowed by banning flaps before common adoption.

6a​F1B 3.2.2 Characteristics
Maximum weight of motor(s) lubricated​ 25 g
6b​F1B 3.2.2 Characteristics
Maximum weight of motor(s) lubricated​ 20 g
REASON: To reduce performance of F1B models.

7a​F1C Characteristics
Maximum duration of motor run: ​ 4 seconds from release of model.
7b​F1C Characteristics
The maximum diameter of the air intake of the motor is 4.5mm
REASON: To reduce performance of F1C models.
COMMENT: Following Cesare’ s suggestion , actual size to be confirmed.

8​Annex 1 World Cup 8 Communications
The World Cup Coordinator should receive the results from each contest in the World Cup and then calculate and publish the current World Cup positions. These should be made available via the FAI web site.
REASON: To update the paragraph to reflect current practice, with the World Cup Coordinator having responsibility for the results and publication on the internet instead of distributing copies of results.

9​Volume ABR A.6 Proposals submitted to CIAM.
Add new item​ (i)​Proposals which are accepted by Plenary will usually become effective from January of the year after the Plenary meeting. If a later effective date is required, this must be stated and justified in the proposal. The effective date must adhere to the dates defined in A.13.
REASON: To facilitate making significant changes to classes, which might render obsolete some models or components. These are more likely to be accepted by the competitor community if increased notice is given of the rule change.
Consequential change to A.7. Replace (c) and (d) by (c) Any proposals received out of sequence with the appropriate two-year cycle (A.13) and without later effective date and justification ( A.6.(i) ) will need to be re-submitted .

Ian Kaynes

-----
Efteling

Top of the page Bottom of the page
Site Sponsormy ad code here...
darijo
Posted 4/11/2014 21:10 (#28427 - in reply to #28426)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
<p>Neznam jednu stvar: da li predlagači promjena lete jednu od navedenih kategorija ili su bar u bližoj prošlosti letili ili su nekada davno bili modelari i sada su u tom sportu prisutni kao klupski političari tj. filozofi. Ovo nije nikakva provokacija niti ismijavanje već stvarno ako tko zna neka mi napiše jer me stvarno interesira. Ja bih isto volio predložiti n.p.r kao da model mora biti stariji od 20 godina i za njega je max 3 min, a za svaku godinu starosti max se skida za 30 sec , da svaki natjecatelj mora prije svakog starta ispričati priču" kako je to nekada davno bilo" i kako se sa starim modelima isto punilo. Bilo bi dobro da natjecatelji sa više od 20 % invaliditeta ulaze direktno u fly off bez tekme, i da bi se tekma priznala mora biti bar 10 % gay populacije<br /></p>

Edited by darijo 4/11/2014 21:15
Top of the page Bottom of the page
sony
Posted 4/11/2014 21:33 (#28428 - in reply to #28426)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Expert

10001001001002525
Location: Mostar
I da se dozvoli točenje đek denielsa na tekmama i za mezit sira iz mjeha i uštipaka vručih !!! Naravno iza svakog turnusa,,u pauzi od 20 minuta !

( ,,,i ako neko iscuri da Dlaka bude kriv !! )


Edited by sony 4/11/2014 21:36

-----

Top of the page Bottom of the page
dlaka
Posted 4/11/2014 22:00 (#28429 - in reply to #28428)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Expert

20001001001002525
Location: Zaprešić

sony - ( ,,,i ako neko iscuri da Dlaka bude kriv !! )

 

vidi potpis malo niže 

 



Edited by dlaka 4/11/2014 22:01

-----
rdjavom ku*cu i dlaka smeta
Top of the page Bottom of the page
darijo
Posted 4/11/2014 22:35 (#28431 - in reply to #28429)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
Ma pod tim nisam ništa loše mislio, svi pošteni ljudi su normalni bili ovakvi ili onakvi. Mogao sam napisati da mora biti određen broj žena ili ljudi druge boje kože ili nacije ili bilo što što je nevjerojatno, u ovom primjeru neprihvatljivo tj. glupo
Nije mi jasno zašto se već dugi niz godina želi prikočiti napredak , razvoj . Pa zal nije predivno , zadivljujuće lijepo vidjeti rezultate iz Francuske gdje su tri jedrilice odletile 10 min. Pa nemogu da vjerujem da bi bilo ljepše da je samo jedan čovjek napunio i on pobijedio
Top of the page Bottom of the page
Bogdan
Posted 5/11/2014 07:23 (#28432 - in reply to #28431)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?


Regular

2525
Darijo, jedan od razloga za 'kočenje' je verovatno u normalnoj kalkulaciji - dugi letovi traže velike terene. Kojih nema baš puno. A na ne dovoljno velikom terenu svoju ulogu dobivaju i prepreke, sudije moraju imati dobre oči... u jačem vjetru modeli na 10 min lete daleko, problem vračanja... Po meni ima nekih pametnih razloga za razmišljanja o takvim promenama, ali ipak treba podržavati napredak. Kako naći neki pametan kompromis?
Top of the page Bottom of the page
bobanmodelar
Posted 5/11/2014 07:58 (#28433 - in reply to #28432)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?


Regular

2525
Ljudi,prevedite ove predloge u kratkim crtama,za NAS koji necemo u evropu,a ucili smo Ruski
Top of the page Bottom of the page
darijo
Posted 5/11/2014 08:30 (#28434 - in reply to #28433)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
Bogdan na prvu sam i ja tako pomislio.Mislim da sljedeće što ću napisati nije "rekla -kazala" već su činjenice, tj. tvrdnje.Mostarsko polje je predivan , velik teren uvijek sa mladim sucima koji doslovno doro vide i čuju. Organizacija odlična +5 i na kraju dođe mali broj ljudi. Bosanski Petrovac odličan teren , suci odlični , organizacija odlična i dođe mali broj ljudi. Aradac - teren savršen , suci dobri, organizacija dobra i 90% natjecatelja su domaći, malo ljudi dođe iz vana. I sada najžalosnija stvar:na Krbavi na terenu na kojemu model može letiti 10 min , a da je na livadi , skoro pa nedođe niko. Livada koju su večina natjecatelja Svjetkog prvenstva 2009 proglasili jednom među najboljima u svijetu ( veličina, konfiguracija terena, ne ulaziš u tuđe vrtove i dvorišta). Na zadnji Cro Cup iil Memorijal Kmoha ( neznam što je od to dvoje bilo) došao je samo Trupe od penjača i ja , bilo je par gumenjaka i par jedrilica. Ovo što sam nabrojao su četiri savršene livade, četiri savršene organize. Onda zbog kalkulacija ljudi idu na natjecanja u države i tekme sa " zvučnim " imenima, tekmaju na malim terenima, veliki kao gradski parkovi ,gube modele, prepiru se sa sudcima i svak im je onda kriv. Znači da terena ima , na nama bliskim prostorima samo natjecatelji neće da dođu. Uvjeren sam u to , da su sada Siscija i Zaprešić kup bio na Bjelopolju ili Krbavi nebi došla niti petina ljudi koja je došla u Rugvicu.
Top of the page Bottom of the page
Bogdan
Posted 5/11/2014 08:51 (#28435 - in reply to #28426)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?


Regular

2525
Darijo, Krbava - http://www.freeflightnews.org.uk/wcup/WC12/WR12F1CR.HTM Taj vikend bilo je još troje drugih svetskih kupova... http://www.freeflightnews.org.uk/wcup/WC12/WCP12F1.HTM i to više godina... Možda se ljudima ne sviđa vjetar, koji je čest pratilac FF takmičenja tamo, možda smeštaj, 25 km od terena, možda... A mi se svi pitamo zašto se ne organizira opet na Krbavskom polju. Odgovor organizatora je bio "predaleko je to za nas" i "ima puno vode". Eeee, da imamo jednu takvu Krbavu u SLO... No, da se vratimo Kaynesu - neke stvari su stvarno idiotske, slažem se. Prije par godina imali su npr. Englezi ideju, da se skrati sajla kod jedrilica...

Edited by Bogdan 5/11/2014 08:52
Top of the page Bottom of the page
darijo
Posted 5/11/2014 09:24 (#28436 - in reply to #28435)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
Naravno da je organizatoru predaleko kada se prijavi mali broj ljudi , a onda i od tih prijavljenih dođe 10%.
Znam sigurno da bi broj punih u penjačima i gumenjacima bio puno manji kada bi se ograničilo vrijeme čekanja, da kada se prijaviš da imaš određeno vrijeme. Onda nebi svi trčali da se prvi prijave i na startu čekaju 30 min da bace model
Top of the page Bottom of the page
Bobo
Posted 5/11/2014 09:39 (#28437 - in reply to #28435)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Extreme Veteran

100100100100252525
Location: Arnhem-Nederland
Ovo je ipak samo prijedlog,na komisijama zemalja clanica nase krovneorganizacije je da donesu konstruktivne prijedloge.To znaci da ovo nisu fakti.""i da bi se tekma priznala mora biti bar 10 % gay populacije<br /></p>""Za ovo Darijo se ne moras sikirati ,kad smo ja i Antisa nazocni kvota je ispunjena

-----
Efteling

Top of the page Bottom of the page
darijo
Posted 5/11/2014 09:43 (#28438 - in reply to #28437)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
Ih vraže jedan , takve Vas volim
Top of the page Bottom of the page
sony
Posted 5/11/2014 10:05 (#28439 - in reply to #28426)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Expert

10001001001002525
Location: Mostar
Ima tu svakojakih razloga zašto kod nas malo modelara dođe . Jedan je gust kalendar ,,drugi je godišnji odmori , treči je "ova naša brda" gdje i mene nekad strah ufati kad treba tražit model ,pogotovo ljeti . Ima još i to da se dosta modelara "po-gospodilo " pa više voli direktno sa auto-puta skrenut na (lošu) ledinu ,,,nego se vozikat po ovim našim vukojebinama (na dobru ledinu ) !
** A da treba nešto skračivat ,treba ! Pa u zadnje vrijeme bude i po 50 % u Fly off-u što je takodjer problem orgu. Po 30 jedrilica puta (x) 2 sudca ,,,,,,od kud tolike iskupit ,pogotovo ako se leti na 7-9 min ? Što se tiče regularnosti štopanja ,,,nekad su i dvojica malo !
Možda i uvesti da prvi turnus bude presudan tj. 3+4 min (7min-max ) i dosta toga bi se riješilo na kraju.
-----

Top of the page Bottom of the page
darijo
Posted 5/11/2014 10:29 (#28440 - in reply to #28439)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
Neznam da je ikada i u jednom fly off-u i jedan slobodan natjecatelj odbio da sudi. Sve stoji što kažeš , ali ja opet kažem da je u tome i draž svega. Znam da je ovo samo prijedlog , ali kome može pasti na pamet ( ako je bar neko stručan) da predloži za toliko smanjenje usisnika na penjačima na 4,5 mm ( ja modelima imam sadašnji standard werbitski- nelson oko 9 mm) kada se zna da su usisne grane na bloku motora i cilindru dimenzionirane za tu količinu zraka i goriva. Zna se da sa drugim omjerom gorivo-zrak ne da će motori slabije vrtiti, već će raditi nepouzdano, nekostantno, živo gorivo će ići iz motora. To je isto kao da neko kaže da će auto sa prljavim zračnim filterom imati slabiju vuču, ali ništa zato jer će puno manje goriva trošiti.
Top of the page Bottom of the page
Breza
Posted 5/11/2014 11:25 (#28441 - in reply to #28440)
Subject: Re: Mozda ipak promjene!?



Regular

252525
Location: Sisak
A kakve ce tek divne zastavice biti na sajlama od f1a, trebali su predlozit da se stave padobrani za f3j umjesto zastavica
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1 2 3 4
Now viewing page 1 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software