Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F5J -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

Primjedbe na ovu i prijedlozi za novu sezonu F5J-N
Moderators: belovic, dlaka

Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F5JMessage format
 
Marinko
Posted 22/10/2007 20:39 (#2733)
Subject: Primjedbe na ovu i prijedlozi za novu sezonu F5J-N



Veteran

100
Location: Koprivnica

Završila je prva sezona za Kup Hrvatske u F5J-N nategoriji i pojavili su se neki problemi u nedorečenosti pravilnika za ovu kategoriju. Sad na kraju sezone smo uvidjeli da neke stvari u pravilniku treba doraditi.

1. Sustav bodovanja mi se čini dosta nerealnim jer je prevelika razlika između prvog i ostalih takmičara i za one takmičare u fly off-u kvalifikacije nemaju nikakav utjecaj na ukupno bodovanje za kup. Tako npr. pobjednik takmičenja odnosi 50 bodova koji je recimo ušao u finale kao 5. s ostvarenih 60 % a onaj koji je ušao u finale kao 1. te je nakon finala bio 5. dobiva tek nešto više od 5 bodova, ako je na tekmi bilo recimo 8 ili 9 takmičara. U svoj prijedlog bodovanja sam ugradio rezultate iz kvalifikacijama u % plus bodovi ostvareni u finalu. Iz tablice vidimo da se poredak nije bitno promijenio a profitirali su oni koji su išli na više takmičenja a i razlike mi se čine puno realnijima.

2. Što se tiće nastavka tekme nakon prekida treba definirati prije sezone i određivati pravila nakon održene pola tekme mislim da nema smisla, jer smo svi ispod kože krvavi. Pošto nije bilo definirano u pravilniku mislim da smo u Koprivnici ispravno postupili tako da je komisija donijela odluku.

3. Mislim da bi kaznene bodove trebalo dodjeljivati i za uključivanje motora za vrijeme jedrenja a ne samo za slijetanje nakon kraja radnog vremena i za povredu koridora.

Nadam se da ove moje primjedbe nisu nekoga odbile od ove kategorije te da će nas iduće godine biti puno više na takmičenjima, mislim na takmičare te da će se i ostali uključiti u raspravu jer je svaki prijedlog i primjedba dobrodošla.

Pozdrav.





Attachments
----------------
Attachments Prijedlog_F5J.xls (26KB - 88 downloads)
Top of the page Bottom of the page
Site Sponsormy ad code here...
Marinko
Posted 22/10/2007 20:45 (#2734 - in reply to #2733)
Subject: RE: Primjedbe na ovu i prijedlozi za novu sezonu F5J-N



Veteran

100
Location: Koprivnica

Sory

Zaboravio sam u tablici staviti da je "N" broj takmičara u finalu.

Pozdrav

 

Top of the page Bottom of the page
belovic
Posted 23/10/2007 07:09 (#2741 - in reply to #2734)
Subject: Re: Primjedbe na ovu i prijedlozi za novu sezonu F5J-N



Extreme Veteran

50025
Location: Međimurje
Moji prijedlozi jos jednom:
Dakle imamo nekoliko aneksa poucenih ovogodisnjim iskustvima koje cemo tokom zimske pauze dodati preanalizirati i korigirati odnosno dodati postojecem pravilniku. Da smo na jasnome, necemo posezati u definiciju modela i sustav natjecanja, vec konkretno:
1. odrediti max. jacinu vjetra za regularnu tekmu (ipak je rijec o laganim modelima)
2. na koji nacin se nastavlja natjecanje u slucaju prekida (pouceni iskustvom iz Koprivnice)
3. definicija i nacin kaznjavanja natjecanja u slucaju ukljucivanju motora tokom leta (ove sezone bilo je nekoliko slicnih primjera)
4. princip bodovanja za KH (bodovanje kvalifikacijskih letova-sto bi po meni bilo korektnije ili nakon fly-offa kao dosad. Te mogucnost korigiranja bodovanja prema postojecoj formuli, s obzirom na mali broj natjecatelja, i u kojoj sada pobjednik dobiva 50 bodova i prevelika je razlika među nize plasiranim. Jedno od rjesenja spomenuo je Kreso da bi pobjednik dobio npr. 30 bodova i tako bi se smanjila ta razlika)
5. ocekujemo i vase primjedbe te prijedloge, koje cemo svakako prouciti...

-----
Što je to EPOXY smola?

EPOXY smola je materija koja s vremenom zamjeni svu balzu na modelu.
Top of the page Bottom of the page
Mimi
Posted 23/10/2007 15:33 (#2768 - in reply to #2733)
Subject: RE: Primjedbe na ovu i prijedlozi za novu sezonu F5J-N



Extreme Veteran

100100100252525
Location: Ludbreg
Evo i mojih razmišljanja oko dopune, izmjene pravilnika za iduću sezonu:

1.Bodovanje za Hr. kup:
-upravo je na ovom frumu Dlaka pokrenuo tu temu pa predlažem da se tamo uključimo u raspravu:
http://www.aeromodelarstvo.net/Forum/forums/thread-view.asp?tid=252...
isto tako predlažem da se naćin bodovanja za Hr. kup koji dogovorimo bude isti za sve kategorije.
Mislim da bi se ipak za bodovanje trebao uzeti rezultat iz Fly-offa jer u njemu nastupaju najbolji iz
kvalifikacija pa se može dogoditi da se neki natjecatelji na velikim natjecanjima tek prvi put tamo sretnu,
a želim nam svima čim više velikih tekmi.

2. Prekid natjecanja:
-mislim da bi se nakon prekinute tekme trebalo krenuti od 0, jer se svi uvijeti mjenjaju, kao što je bio i moji stav u Kc.
Neki su, među njima i ja smo, skrpali modele, drugi su došli sa novim modelima, vremenski uvjeti čisto drugi ...
Tako da prvi dio tekme nema ništa sa drugim. Ukoliko postoje uvjeti za odvozit tekmu treba je taj dan odvoziti, a
ukolko ne treba je prekinuti i početi iznova kad to uvjeti dozvole.


3. Uključivanje motora:
kod uključenog motora van za to predviđenog vremena trebalo bi razlikovati dva različita uzroka:

1.Slučaj kad pilot preko stanice uključi motor i na što može utjecati, a sudac koji prati natjecatelja i ovako mora to pratiti
trebalo bi kazniti po pravilniku 0 za taj let.

2. Slučaj kad dođe do uključenja motora zbog smetnji, a pilot na to ne može utjecati i na stanici ima isključen pogon, što njegov
sudac može lako provjeriti, trebalo bi tolerirati kao što je i slučaj u Slo.
Ovo bi trebalo primjenjivati bez obzira na to u kojoj fazi leta se to dogodi.

4. Trebalo bi zbog sigurnosti svih striktnije provoditi pravilo koridora, a o tome bi trebao voditi brigu sudac. Mislim da je ove
sezone jedino Belović zbog toga bio kažnjen jer je baš sletio u koridor, ali je preljetanja koridora ispod 3 metra bilo više.
Apelirao bih na suce da na to obrate pažnju za svog natjecatelja, a ne da se ostali na to naknadno žale.









-----
Pozdrav
Mimi
Top of the page Bottom of the page
h.kreso
Posted 16/11/2007 07:35 (#3319 - in reply to #2733)
Subject: Re: Primjedbe na ovu i prijedlozi za novu sezonu F5J-N



Extreme Veteran

500252525
Location: Varaždin
Pozdrav,

inače sam i ja bio kažnjen zbog koridora na prvoj tekmi u VŽ tak da se to provodi.

Nego, u utorak je sastanak Modelarske komisije, pa da se stave na kup prijedlozi za promjenama za sljedeću godinu, kako bi sve teklo u najboljem redu
Top of the page Bottom of the page
LELO
Posted 16/11/2007 09:30 (#3322 - in reply to #3319)
Subject: Re: Primjedbe na ovu i prijedlozi za novu sezonu F5J-N



Veteran

100
Location: Sisak
Ako dozvolite, predložio bi da se razmisli o primjeni bodovanja za KH kao u F1 tj. 1. =25bodova; 2. =19; 3. =14; 4. =10; 5. =7; 6. =5; 7. =4; 8. =3; 9. =2; 10. =1 bod. Ovaj sustava bodovanja primjenjuje se za redoslijed na kraju natjecanja (dakle, poslije fly off-a). Isto tako za prekid natjecanja, uzrokovano lošim vremenom, primjeniti sistem završenog natjecanja a trenutni poredak je i konačan redoslijed natjecanja (pogodno za one koji imaju manje sreće u fly off-u a cijelo natjecanje su marljivo skupljali bodove).
Top of the page Bottom of the page
fly
Posted 16/11/2007 10:02 (#3325 - in reply to #2733)
Subject: Re: Primjedbe na ovu i prijedlozi za novu sezonu F5J-N



Elite Veteran

5001001002525
Location: Koprivnica
lelo slažem se
Top of the page Bottom of the page
Mimi
Posted 16/11/2007 10:43 (#3327 - in reply to #2733)
Subject: RE: Primjedbe na ovu i prijedlozi za novu sezonu F5J-N



Extreme Veteran

100100100252525
Location: Ludbreg
Djelomično se i ja slažem sa Lelom, jedino bi na broj bodova dodao i broj natjecatelja
koji su nastupili na dotičnom natjecanju. Evo primjera:
na natjecanju nastupa recimo 13 natjecatelja
1. 25 bodova + 13(broj natjecatelja)
2. 19 bodova + 12(broj natjecatelja -1)
3. 14 bodova + 11(broj natjecatelja -2)
4. 10 bodova + 10(broj natjecatelja -3)
...

Tim načinom bodovanja osigurali bismo da posljednji natjecatelj u poretku
uvijek dobije 1 bod, jer taj posljednji ipak došao na natjecanje i nastupio.
Dešava se pogotovo u F1H da je natjecatelj nastupio na čak 5 natjecanja,
ali nije imao sreće da uđe u prvih 10 i ima 0 bodova, isto tolko kolko i onaj
koji nije bio ni na jednoj tekmi što po meni nije fer.
Ovakvo bodovanje već duže primjenjujemo u F3K i po meni je najrealnije.
Mislim da bi se jednako bodovanje trebalo primjenjivati na sve kategorije.


-----
Pozdrav
Mimi
Top of the page Bottom of the page
LELO
Posted 16/11/2007 12:19 (#3330 - in reply to #2733)
Subject: Re: Primjedbe na ovu i prijedlozi za novu sezonu F5J-N



Veteran

100
Location: Sisak
I meni se dopada Mimijev prijedlog, pojašnjenje na mjestu, stimulacija dolaska na natjecanje, iako ti ne ide baš najbolje dolaziš učiti i tako si u prednosti nad onima koji ne dolaze. Smisao je masovniji odaziv zainteresiranih za letenje.
Top of the page Bottom of the page
Daniel
Posted 16/11/2007 14:44 (#3337 - in reply to #3330)
Subject: Re: Primjedbe na ovu i prijedlozi za novu sezonu F5J-N



Veteran

1002525
Location: Čakovec
Svi prijedlozi su zanimljivi, jer doista ovaj dosadašnji način bodovanja malo previše odvaja one s prvih pozicija na tekmi od onih s malo slabijim rezultatima. Prema tom modelu je dovoljno da dođeš na jednu ili dvije tekme, pobijediš i u ukupnom poretku si osiguraš prilično visoku poziciju, za razliku od onih koji učestvuju na 4 ili više tekmi, s malo slabijim rezultatima. Zato mi se u tom kontekstu najviše sviđa Marinkov prijedlog. Međutim, isto bi tako bilo u redu da se bodovanje za F5J uskladi s ostalim kategorijama.
A što se tiče prekida tekme zbog više sile, najpoštenije bi bilo da se kao konačni rezultati uzmu trenutni rezultati, a ne da na teret organizatora ide još jedna organizacija tekme.
Pozdrav
Danijel Štefičar
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1
Now viewing page 1 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software