Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F1N -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

Open International F1N Cup 2012.
Moderators: dlaka

Jump to page : 1 2
Now viewing page 2 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F1NMessage format
 
zlulic
Posted 25/4/2013 01:11 (#27024 - in reply to #27021)
Subject: Re: Open International F1N Cup 2012.


Veteran

1001002525
Location: Zagreb, Hr
Prelazak iz provisional u Official class i nije toliko bitan za sama pravila, čak što više je i pomalo otežavajuća okolnost za daljnji razvoj pravilnika pojedine klase.
Kako? Suštinska razlika je u tome što službene (Official) klase imaju „pravo“ na organizaciju FAI kontinentalnih i svjetskih prvenstava, dok privremene klase to nemaju. Prednost statusa privremene klase je u tome da se tad pravila mogu mijenjati svake godine, a kad je službena onda vrijedi pravilo o dvogodišnjem zamrzavanju pravila koje se mogu mijenjati u godini nakon svjetskog prvenstva.

Treba napomenuti da nakon što su prijedlozi prošli FF subcommittee i došli na plenarnu sjednicu da ih se pokušalo nekako zaustaviti, naravno od delegata države u kojoj se time apsolutno nitko ne bavi. Tada je S.P. dodatno argumentirao i objasnio da za organizatore ta mala razlika u nazivu klase ipak ima veliko značenje, a da predlagatelji nemaju namjeru pokretati zahtjev za dodjelu prava za organizaciju kontinentalnog ili svjetskog prvenstva (u nekom kratkom roku) te su nakon glasanja prijedlozi velikom većinom prihvaćeni.
Nakon što je, glasanje završeno postavljeno je pitanje što je s pravilom o zamrzavanju pravila na dvije godine. Na brzinu, praktički bez ikakve rasprave, po nekoj logici to je FF indor klasa pa neka idu u istom ciklusu kad se smiju mijenjati i pravila za F1D. Ima li to smisla može se raspravljati, ali sad je tako i mislim da to ne predstavlja neki značajan problem.
Treba napomenuti da se sad može organizirati i F1N World Cup prema istim načelima koja vrijede za ostale WCup natjecanja. Ako ima netko voljan za to voditi i brinuti trebao bi se javiti gospodinu. I. K.

Da će netko brisati klasu nema govora - neovisno kojoj skupini pripada.
Ipak, uz to treba napomenuti da postoji inicijativa za smanjenjem broja svjetskih prvenstava. Pravog odgovora na koji i kakav način bi se to moglo i trebalo izvesti zasada nema i nikome nije jasno kako bi se takvo što moglo izvesti jer svako je zauzeo svoju poziciju (da ne kažem busiju) i brani stečenu poziciju pod svaku cijenu. Otkud uopće inicijativa za takvo što? Prije dvije godine, recimo nekako nakon udarne godine globalne krize netko se sjetio da njihov NAC više ne dobiva novaca kao prije i da ne supportira odlazak njega i njegove ekipe na neko prvenstvo kao što je to nekad bilo. Naravno to je izazvalo nezadovoljstvo pa se išlo u istraživanje uzroka zašto netko iz zapadne Europe pati i više ne može uživati u blagodatima koje je dugi niz godina koristio. Razlog se našao u tome da su financiranja NAC-ova smanjena, a broj klasa odnosno reprezentacija koje treba potpomagati se povećava i otud problemi.
Onda se vjerojatno našao neki matematički genije koji je financiranje pojedinih reprezentacija predstavio kao razlomak u kojem su u brojniku sredstva NAC-a, a u nazivniku broj reprezentacija pojedinog NAC-a odnosno broj klasa koje idu na prvenstva i rekao da bi se stvar mogla i trebala riješiti na način da se smanji nazivnik jer će tako financiranje ponovno doći na vrijednosti koje su nekad bile. Na to je došao još neki mlađi managerski genijalac i rekao da ako to ne upali da onda još treba prodati televizijska prava na TV prijenose aeromodelarskih natjecanja i daće onda novaca biti u izobilju i sve će opet biti kao kad su delegati CIAM-a trčali prekrasnim zelenim livadama punima cvijeća koje je danas endemskog tipa ili je već izumrlo.
Svima je jasno da bi se nešto trebalo napraviti jer se uz FAI pojavljuje sve više različitih paralelnih organizacija koje organiziraju aeromodelarska natjecanja po nekim drugim pravilima ili u nekom drugom formatu (EuroTour, Heli Master, Top Gun, ...) koja su prihvatljiva mlađoj populaciji i zbog toga su u stalnom porastu, a FAIjeva u padu. Zbog toga je u petak bio organiziran po prvi put tzv Open Forum na kojem se o tome raspravljalo i pokušalo nešto smisliti. U opisu stanja bilo je izjava ozbiljnih delegata (i dalje aktivnog i s jedno 60 godina staža) koja je približno citirana glasila „Bio sam na dosta sprovoda koji su bili puno zabavniji od aeromodelarskih natjecanja!“ S ciljem povećanja atraktivnosti pojedinih klasa bilo je prijedloga da se npr. uvedu paralelne podklase tipa No Limit u kojim bi bile dozvoljene sve elektroničke igračke koje su danas dostup već za relativno male količine novaca (npr. elektronički 3D giro i slično). Bilo je prijedloga da se pojedina prvenstva kombiniraju npr. F3J i F3K iako nitko nije mogao dati niti približnu predodžbu kako bi se to moglo izorganizirati, pa daljnja promociju F3P i aeromusicales itd itd. Sukladno tako hrabrim prijedlozima idućeg dana kad je nastavljena sjednica i glasalo se o prijedlozima za izmjene pravilnika jedna od prvih prihvaćenih je bila „ZABRANJUJE se …“. Da, bilo je još nekoliko odluka tipa zabranjeno je.
Ima tamo svega i svačega. Od dobrih i mudrih odluka, pa sve do pokazivanja mišića i čudnih odluka. Najveći problem je da bi netko pohvatao tko tu koga, kako i zašto mora imati staž od recimo jedno petnaestak godina. Ja sam delegat cca osam godina i mislim da sam u rangu mlađeg pionira. Ove godine za zlatnu medalju CIAM-a bio je predložen jedan delegat čiji je mandat trajao samo 40 godina. Treba napomenuti da tih 40 godine ne treba miješati s mandatom bivšeg predsjednika CIAM-a čiji je predsjednički mandat trajao 40 godina, dok je ukupni staž ipak bio nešto dulji.

Eto dio sam opisao, ali ne znam da li sam odgovorio na pitanje. Ako ima dodatnih pitanja rado ću probati odgovoriti na njih.



Top of the page Bottom of the page
boca55
Posted 25/4/2013 12:35 (#27025 - in reply to #27024)
Subject: Re: Open International F1N Cup 2012.


Veteran

100252525
Location: Beograd
Posto je F1N sada oficijelna kategorija, to predpostavlja mogucu organizuju, svetskih kupova, ali i kontinentalnih i svetskih prvenstava. Kakva bi procedura bila za organizaciju svetskog prvenstva?
-----
Drustvo bez modelarske radionice nece dati pilote-konstruktore nasoj armiji.
Top of the page Bottom of the page
zlulic
Posted 26/4/2013 00:52 (#27026 - in reply to #27025)
Subject: Re: Open International F1N Cup 2012.


Veteran

1001002525
Location: Zagreb, Hr
Kratkoročno nikakva.
Od sljedeće godine može se organizirati World Cup. Tek kad se odradi nekoliko uspješnih sezona World Cupa moći će se tražiti pravo na organizaciju kontinentalnog i svjetskog prvenstva. Mislim da je minimalni rok za klase koje se brzo razvijaju tzv. Fast track dvije godine. I tad će to biti teško (razlog sam opisao u drugom dijelu mog prethodnog posta).
Inače, kao jedan od argumenta da se lakše prihvati kao oficijelna klasa, bilo je rečeno da trenutačno nije u planu organizacija WCh i ECh. Naravno nitko ne zna na koliko dugo se pri tome mislilo. :-)

U svakom slučaju organizacija World Cupa bi bila vrlo preporučujuća, a za malo više ipak treba malo pričekati.
Top of the page Bottom of the page
dominik
Posted 29/4/2013 08:40 (#27033 - in reply to #24530)
Subject: RE: Open International F1N Cup 2012.


Veteran

100100252525
Budući da se posljednje dvije sezone kod nas i u Srbiji natječemo u International open konkurenciji, mišljenja sam da bi slijedeće natjecateljske godine mogli prijaviti barem po jedno natjecanje za WC, kako mi, nadam se tako i naši susjedi. Možda bi to mogla biti jedna od točaka na slijedećoj sjednici MK.Pozdrav od Dominika!
Top of the page Bottom of the page
martin
Posted 29/4/2013 19:41 (#27035 - in reply to #27033)
Subject: RE: Open International F1N Cup 2012.



Veteran

1001002525
Location: Srem, Vojvodina, Srbija
Da bi World Cup imao smisla moramo animirati bar Poljake, Slovake i Mađare i opet malo ovaj "domaći" teren gde je to već isprobano. Dakle početak treba da bude nekakav "Open International Tour" od desetak tekmi po Evropi, tek onda ima smisla pretvoriti ga u World Cup osim ako neko na silu ne zapinje za to zbog nekih lokalnih poena i državnih novaca.

Što se tiče ECh i WCh bolje me ne pitajte šta mislim, jer se nećemo slagati ni sad a ni za 4-5 godina kada to pitanje bude aktuelno. Ja sam za to da ovo po pitanju šampionata bude isključivo juniorska klasa, kao što je svojevremeno bila F1M, jer mi se uopšte ne dopada ideja o "tarifi" od par stotina EUR kao F1ABC, D ili E - ljudi od toga nema ništa. Jedini dobitak koji bi i CIAM i FAI i svi mi zajedno imali od ovoga je da F1N i globalno bude "jeftina" klasa kao što je takva lokalno kod nas. U suprotnom unapred se gubi bitka protiv RC klasa i proizviđačkog lobija koji stoji uza njih jer kome treba još jedan FF šampionat preskup za takmičare, a neisplativ za organizatora zbog malog odziva? Mnogo važna stvar je prikazati OVAJ sistem sa komandovanim startom i nekoliko službenih lica koja mogu da obrade i stotinu takmičara jer ako se neko napravi pametan pa proglasi slobodni start kao u drugim disciplinama ode cela priča u preskup ćošak i za neuke posmatrače dosadna takmičenja ...
Top of the page Bottom of the page
zlulic
Posted 29/4/2013 23:03 (#27036 - in reply to #27035)
Subject: RE: Open International F1N Cup 2012.


Veteran

1001002525
Location: Zagreb, Hr
martin - 29/4/2013 19:41

Da bi World Cup imao smisla moramo animirati bar Poljake, Slovake i Mađare i opet malo ovaj "domaći" teren gde je to već isprobano.

To bi bilo vrlo korisno.

martin - 29/4/2013 19:41
Dakle početak treba da bude nekakav "Open International Tour" od desetak tekmi po Evropi, tek onda ima smisla pretvoriti ga u World Cup osim ako neko na silu ne zapinje za to zbog nekih lokalnih poena i državnih novaca.


Mislim da je svejedno koji se format odabere, kako je potrebno uložiti skoro pa jednak rad i trud, mislim da bi bilo bolje odmah se odlučiti za WCup.

martin - 29/4/2013 19:41
Što se tiče ECh i WCh bolje me ne pitajte šta mislim, jer se nećemo slagati ni sad a ni za 4-5 godina kada to pitanje bude aktuelno. Ja sam za to da ovo po pitanju šampionata bude isključivo juniorska klasa, kao što je svojevremeno bila F1M, jer mi se uopšte ne dopada ideja o "tarifi" od par stotina EUR kao F1ABC, D ili E - ljudi od toga nema ništa. Jedini dobitak koji bi i CIAM i FAI i svi mi zajedno imali od ovoga je da F1N i globalno bude "jeftina" klasa kao što je takva lokalno kod nas. U suprotnom unapred se gubi bitka protiv RC klasa i proizviđačkog lobija koji stoji uza njih jer kome treba još jedan FF šampionat preskup za takmičare, a neisplativ za organizatora zbog malog odziva? Mnogo važna stvar je prikazati OVAJ sistem sa komandovanim startom i nekoliko službenih lica koja mogu da obrade i stotinu takmičara jer ako se neko napravi pametan pa proglasi slobodni start kao u drugim disciplinama ode cela priča u preskup ćošak i za neuke posmatrače dosadna takmičenja ...


S velikim dijelom gore napisanog se u potpunosti slažem.
Top of the page Bottom of the page
Laca
Posted 7/5/2013 22:33 (#27041 - in reply to #27036)
Subject: RE: Open International F1N Cup 2012.



Veteran

100
Location: Beograd
Pokretanje sistema takmicenja F1N u Svetkom kupu je prava stvar za pocetak. Ako postoji ono ogranicenja, da jedna zemlja moze da ima najvise dva SK, za pocetak bi to bilo 2 u Hrvatskoj i 2 u Srbiji.
Mozda bi se jos neke zemlje ukljucile u to. (Poljska, Ceska, Slovacka...)
Koliki je minimalan broj takmicenja za SK, da bi ono bilo validno, priznato, u CIAM-u ?
Top of the page Bottom of the page
martin
Posted 12/5/2013 19:58 (#27049 - in reply to #27041)
Subject: RE: Open International F1N Cup 2012.



Veteran

1001002525
Location: Srem, Vojvodina, Srbija
World Cup mora da se predloži, sa sve pravilnikom i koordinatorom i onda se skupljaju prijave takmičenja. Već sam razgovarao malo sa FAI gospodom, takav predlog da se krene u World Cup se i ne daje ukoliko već nema OpenInt takmičenja a imamo ih samo 3-4 komada u dve države.
Top of the page Bottom of the page
zlulic
Posted 12/5/2013 23:26 (#27056 - in reply to #24530)
Subject: Re: Open International F1N Cup 2012.


Veteran

1001002525
Location: Zagreb, Hr
Ako se ide u WCup onda to traži i dozu ozbiljnosti u organizaciji i garanciju da će najavljena natjecanja biti održana.
Ako se želi ići u to, zna se tko je predsjednik FF subcomittee (I.K.) njemu se treba javiti. Koliko ja znam vrlo je susretljiv i blagonaklon prema F1N.

Što se tiče pravila od dva natjecanja po državi, što je dosad bilo kao sveto pismo i to se može promijeniti. Pitanje je samo tko traži. (Ove godine je to traženo za F3B i naravno prošlo.)
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1 2
Now viewing page 2 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software