Search | Statistics | User Listing Forums | Calendars | Albums | RSS
Aeromodelarski forum
Aeromodelarski forum ->  Natjecanja -> F1A,B,C,H -> View Thread

You are logged in as a guest. ( logon | register )

Daljinski DT za free flight modele...
Moderators: Leki

Jump to page : 1 2 3
Now viewing page 2 [15 messages per page]
View previous thread :: View next thread
   Natjecanja -> F1A,B,C,HMessage format
 
Diogen
Posted 28/7/2007 20:17 (#1537 - in reply to #1536)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Čestitke Mimiju na 'pravoj stvari' i Omiju na pravom pitanju. I ja sam razmišljao o PIC-u jer 555 spada u kameno doba elektronike. Mimi pita za napajanje sklopa; da ne otkrivam toplu vodu, moguće su jedino dvije varijante ; sa malim punjivim NiMH člancima, konkretno 4 komada 1/3 AAA za nazivnih 200-300 mAh i 4,8 volti. Kako je to još jedan 'mobitel koji treba napuniti prije takmićenja' skloniji sam upotrebi neke litijeve foto-baterije, npr. CR2 je dimenzija 15x25 mm, kapacitet je približno 900mAh, težina 11 grama, napon je 3 volta pa su potrebne dvije, cijena kod nas je oko 16 kuna/kom. Mogao bi to biti komplet za cijelu sezonu...
LP,Diogen
-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
Dražen
Posted 28/7/2007 23:04 (#1539 - in reply to #1521)
Subject: Re: Daljinski DT za free flight modele...



Expert

10001001001002525
Location: Jarun / ZG
svaka čast, mimi;

mislim da je ovo projekt koji obečava i može riješiti problem timera kod dobrog dijela domaćih A1 i A2 od početnika pa sve do buntera. koliko shvaćam, od dodatne opreme potreban je samo uređaj za ispitivanje snage baterije, da se na vrijeme može zamijeniti...

stavi me na popis

-----
.
fala q_cu i Zaprešić ima Svjetskog Prvaka...
.
Top of the page Bottom of the page
Mimi
Posted 28/7/2007 23:43 (#1542 - in reply to #1521)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Extreme Veteran

100100100252525
Location: Ludbreg
Kao što rekoh, ovo je samo prototip i sve su ideje i zahtjevi
dobrodošli. Cilj nam je bio razviti sklop koji će zamijeniti
skupi, nepouzdan i teško dobavljiv mehanički timer jer samo
u mojem klubu postoje 15-tak klinaca koji bi vozili F1H, a nismo
tolko bogati da za svakog plaćamo cca 25 Eur za gore spomenuti
mehanički timer. Primjetio sam da je i u drugim sredinama slična situacija.
Normalno, krenuli smo od najjednostavnije varijante i mislim da je i to već veliki napredak.

Omi, moram priznati da te nisam skužio na što točno misliš:
pin za overrride imput, znači kad dobije vanjski signal određene jačine ide u D/T
Daj mi to malo pojasni kako bi sa "loger maherom" mogao o tome prodiskutirati
mada mislim da bi ti htio sa vanjskim signalom startai timer.
Svih 6 vremena su promjenjiva tako da to nije problem.

Diogen, hvala za svjete oko napajanja i meni su se u glavi ispočetka
motali u glavi ni-cd akumulatori, ali kad imaš 15 klinaca teško ću baš
svakom provjeriti je li ih je napunio. Druga stvar je širina trupa koja
je kod većine A1 modela oko 10 mm. Mislim da ne bi bila fora da baterije
strše iz trupa.
Razmišljam o ovom tip gumbastih litijskih baterija:

Typ: CR 2450
Technologie: Lithium
Spannung: 3 V
Kapazität: 560 mAh
Abm.: (Ø x H) 24.5 mm x 5 mm

kojih imaš u Conradu ili jedna ćelija Li-po npr:


Weight: 5.5 grams / 0.19 oz.
Capacity: 250mAh
Voltage: 3.7V
Dimensions: 27 x 23 x 5 mm / 1.1 x 0.9 x 0.2 in.
pogledaj: http://www.bphobbies.com/view.asp?id=A2416227&pid=U351143






-----
Pozdrav
Mimi
Top of the page Bottom of the page
Omi
Posted 29/7/2007 07:17 (#1544 - in reply to #1542)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Elite Veteran

5001001001002525
Location: Karlovac
Mimi - 28/7/2007 23:43

Omi, moram priznati da te nisam skužio na što točno misliš:
pin za overrride imput, znači kad dobije vanjski signal određene jačine ide u D/T



samo sam se nadovezao na prijašnju raspravu.
Ako je pic u pitanju pretpostavljam da ne bi bilo teško isprogramirati timer da determa okida na dva načina

-klasično kad istekne vrijeme
-pomoću vanjske pobude(mogućnosgt korištenja daljinske determe.)
znači kad na neki kontakt dobije napon da odmah ide u determu.


-----
__________________
Veseli i zdravi bili
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 29/7/2007 09:51 (#1545 - in reply to #1544)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Mimi, mislim da je tvoj izbor baterije CR 2450 optimalan po kapacitetu i dimenzijama. Za fazu eksperimentianja koristiti ću njima slićne baterije CR 2032 koje su nešto malo tanje i imaju kapacutet od oko 250 mAh. Lako ih se nabavlja , npr 4 komada košta oko 8 kuna
http://www.kvark.hr/index.cgi?menu_id=45&group_id=63
To su iste one baterije koje se ugrađuju u matične ploće PC-a za čuvanje BIOS setup-a, pa su jeftine+lako dostupne i lako se nađe držač za njihovu montažu.
Kada nešto složim, javim se postom,
LP,Diogen
-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
Damjan
Posted 29/7/2007 20:25 (#1548 - in reply to #1528)
Subject: Re: Daljinski DT za free flight modele...



Extreme Veteran

50025
Location: Novo mesto
sabahudin - 27/7/2007 14:45

Dražen - 26/7/2007 23:22

nisam specijalist za elektroniku, no vidio sam da je na memorijalu nekoliko ljudi koristilo tu mogućnost.
I JEDAN OD IZGUBLJENIH MODELA imao je tu opremu, pa je ipak ošo pa-pa;
naime daljinska determa nije htjela okinuti navodno stoga što je model bio predaleko.
znači, svijet je i dalje nesavršen...



AU, pametnog i "iskusnog zakljucka" - ti si neki MANGA, zar ne?
Pa samim time i imas sve odgovore ZASTO ta daljinska determa nije okinula? Pa time i kakav je svijet...
JADNO !!!


Da,Drazenov zakljucak bio je i pametan i iskusan.

Zasto mi nije ukinula RDT, pitao je mene, i ja sam mu tako odgovorio. Stara RDT, koju sam imao na tom modelu,bila je veoma zavisna od jacine baterije. Ako nije bila sasvim "svjeza", domet se smanjio na cca 1 km, sto je bilo u tom slucaju premalo.
Sabahudine, ako i tebe zanimaju stvari oko modelarstva, mozes pitati, a time ces saznati puno vise, nego vrijeđanjem....
Pozdrav svima, Damjan
Top of the page Bottom of the page
gordan
Posted 9/8/2007 12:18 (#1582 - in reply to #1521)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Member


pogledaj te ovakj link http://mysite.verizon.net/resrqa3z/airtek/id65.html
Ja inace ovaj tip RD sistema koristim u Stamovoj jedrilici... Prijemnik je strasno ekonomican ne trosi bateriju mnogo jer osluškuje svake sekunde signal iz odasiljaca sto znaci da normalno ima i kasnjenje oko 1 sekunde.

pozdrav!

Edited by gordan 9/8/2007 12:23
Top of the page Bottom of the page
Dražen
Posted 9/8/2007 13:03 (#1583 - in reply to #1582)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Expert

10001001001002525
Location: Jarun / ZG

Ja inace ovaj tip RD sistema koristim u Stamovoj jedrilici... Prijemnik je strasno ekonomican ne trosi bateriju mnogo jer osluškuje svake sekunde signal iz odasiljaca sto znaci da normalno ima i kasnjenje oko 1 sekunde.


cijena?
-----
.
fala q_cu i Zaprešić ima Svjetskog Prvaka...
.
Top of the page Bottom of the page
gordan
Posted 9/8/2007 13:19 (#1584 - in reply to #1583)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Member


235Eu



(RDT-system.jpg)



(RDT-system.jpg)



Attachments
----------------
Attachments RDT-system.jpg (38KB - 23 downloads)
Attachments RDT-system.jpg (38KB - 20 downloads)
Top of the page Bottom of the page
darijo
Posted 9/8/2007 14:05 (#1586 - in reply to #1584)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Elite Veteran

1000252525
Location: Zagreb
Damjan je iskusio što znači daljinska determa. Taj start sam mu sudio i tu se poklopilo par nesretnih situacija :
1. model je bio strašno visoko ili daleko ( jedna od te dvije veličine nas uvijek zavaraju , jer kad je model visoko imamo osječaj da je i po dubini daleko)
2. nikad, nažalost, nećemo saznati da li je determa "okinula"
3. Ja sam model izgubio iz vida nakon 180, Damjan isto, a Damjanovom klupskom kolegi koji ga je pratio na mom dalekozoru koji je bio na postolju, vjetar je zaljuljao dalekozor i izgubio ga je i on. Nitko nije vidio gdje je model pao.
Zato u nekim stvarima " kad te krene" možeš imati sve i opet UŽAS koji se desio Damjanu je neizbježan.
Daljinska determa po mom mišljenju je savršena stvar , pogotovo jer se sad lete modeli koji su skuplji od moje Škode fabije koja je stara pet godina.
Još bolja stvar je determa daljinska s kojom jednim stiskom odgodiš determu koja ti treba ići programom u tajmeru. Tek drugim stiskom , neznam da li na drugi ili isti gumb, determa aktivira. To je dobro , jer ako ti je model iznad auta, šume ili kanala i.t.d odgodiš ju i aktiviraš kad hoćeš.
Još samo jedna stvar.
Primjetio sam da ove stranice povremeno služe nekim drugim ne lijepim stvarima. Tako Vas molim da ipak shvatite da nismo svi roboti i nemamo istu psihu, pa mislim da vrijeđanja nisu karakteristična za ove stranice.Mislim da je Damjan što se tiće tog komentara u pravu.
Top of the page Bottom of the page
Damjan
Posted 12/8/2007 09:18 (#1595 - in reply to #1582)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Extreme Veteran

50025
Location: Novo mesto
gordan - 9/8/2007 12:18

pogledaj te ovakj link http://mysite.verizon.net/resrqa3z/airtek/id65.html
Ja inace ovaj tip RD sistema koristim u Stamovoj jedrilici... Prijemnik je strasno ekonomican ne trosi bateriju mnogo jer osluškuje svake sekunde signal iz odasiljaca sto znaci da normalno ima i kasnjenje oko 1 sekunde.

pozdrav!


kazi mi, kakav je domet po tvom iskustvu?
Ja sam je uravo sada nabavio 8sa dva odasiljaca), a Bauer &Stamov reklamiraju domet 5 km, sto je 2-3 km ddalje od starog tipa.

Ciena se vidi na sajtu, koji je prilozio gordan, A stamov ima isti uređaj sa NiMH baterijom, koji se puni sa punjacem za timere. Cijena 130 € za odasiljac, 95€ za prijemnik.
Damjan

P.S.
za Darija

DT je sigurno okinula ,jer ju je vidio Kosir. Sve se malo
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 12/8/2007 13:55 (#1597 - in reply to #1595)
Subject: Domet uređaja za RDT



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
Vidim da se ovaj thread odlično razvija i da su 'members' priložili nekoliko izvrsnih rješenja.
Kako sam se u aeromodelarske vode vratio nakon 'izbivanja' u radioamaterskim vodama, htio bi pripomenuti neke detalje koji zabrinjavaju modelare, to su domet i mogućnost smetni ili čak zlonamjernog okidanja RDT-a.
Prvo domet ne ovisi o frekvenciji, nego o snazi TX-a , osjetljivosti RX-a i načinu prostiranja radiovalova. Ako želite podvostručiti domet odašiljača (uz isti prijemnik) treba vam 6 puta jači odašiljač. I to uz iste antene i upravo tu se krije najveća 'kvaka': antena prijemnika i predajnika moraju biti paralelne za najveći domet! Znači u svakom dijelu kruga koji pravi ff model nije jednaka mogućnost za RDT ! Udaljenost od tla je isto važna, što je bliži tlu, manja je jakost rf polja.
Primjer: izgubio sam vezu sa jednim mojim RC modelom - nije više reagirao, servi su otišli u safe mode, motor je stao.,...nagnuo sam antenu odašiljaća da bude paralelna sa antenom prijemnika koja se prostire uzduž trupa i veza je 'uhvatila', nekako sam uspio spasiti modelčić.
Drugo, antena za TX (okidanje) bi svakako trebala biti usmjerena, jer se time u željenom smjeru višestruko povećava emitirani signal (tu se može raspravljati o ERP da sada ne gnjavim), primjere se može nači na: http://www.hamradio.hr

Treće: prikazani gotovi kompleti za RDT praktićna su i potpuno prikladna rješenja. Ostaje pitanje cijene i sigurnosti okidanja. 235 eu je ipak pretjerano ako pogledamo cijene i mogućnosti današnje ponude na 2,4 giga.
Primjer: Futaba za oko 180 eu nudi prijemnik i predajnik (6 kanala) koji radi na principu DSP, znači neko vam zlonamjerno RDT može okinuti samo u bajkama. Nadalje, Futaba garantira funkcionalnu vezu 2 km ako je model 1,5 metara iznad zemlje, odnosno 3 km ako je model više od 1,5 m iznad zemlje, pa i daleko veći domet ako postoji optička vidljivost. Osim Futabe istu stvar nude i Graupner, Spektrum, očekujemo i Hitec i Multiplex u društvu 2,4.
Na kraju, imate i predajnik koji vam ne mora služiti samo za jedan model, bilo FF ili RC i to sve samo za 180 nasuprot 235 eura, a neki mali servo se uvijek nađe.
Ako vam zatreba usmjerena antena za 2,4 giga, spustite mi pp i poslati ću vam slike jednostavnog biquada koji mi radi već godinama u Zagrebu na linku od nekoliko km bez smetnji unatoč gusto naseljenom podrućju.
Jedva čekam da uhvatim malo vremena i potrpam malo elektronike u starog Matjaža i onda postam kako je preživio RDT

LP, Diogen
-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page
gordan
Posted 12/8/2007 15:02 (#1598 - in reply to #1595)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Member


Pozdrav svima da nekazem 73, ima nas ovde jos radio amatera Hi..

Domet jos nisam testirao a to je relativna stvar koju je detaljnije opisao Diogen i zavisi od vise faktora a cim je ovaj sustav prihvatio Stamov sigurno nam govori da je pouzdan jer su njegovi A2 modeli u prosjeku 1500eu.Cijena od 230 eura po meni i jest i nije puno ali kad se sagleda cijena jednog takvog modela onda se sve skupa i isplati ako racunamo da cemo aktivirati jednom determu u pravo vrijem da nebi model pao u sumu ili rijeki itd.
Uskoro idem na teren pa mozda prilozim i kakve slike ...

Gordan, t93x,

Edited by gordan 12/8/2007 15:03
Top of the page Bottom of the page
Damjan
Posted 13/8/2007 09:15 (#1602 - in reply to #1595)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Extreme Veteran

50025
Location: Novo mesto
Damjan - 12/8/2007 09:18


P.S.
za Darija

DT je sigurno okinula ,jer ju je vidio Kosir. Sve se malo


Nije mi uspjelo,da saljem u kompletu.
Htio sam reci, da se malo plasim, da je model dobio noge.....Kao stari modelar to skoro ne mogu vjerovat, ali ipak...nisam vise siguran.

Sto se tice cjena RDT-ja: Kao kod RC postaja je i tu prisutan vidik "zarade", ali mislim, da je glavna razlika, sto se RC postaje i sistemi rade u velikim serijama, i u drzavama, gde se ne postuju ni radno vreme, ni minimalna plača,ni minimalne godine za pocetak rada....
Top of the page Bottom of the page
Diogen
Posted 2/9/2007 19:39 (#1813 - in reply to #1602)
Subject: RE: Daljinski DT za free flight modele...



Elite Veteran

5001001002525
Location: Gornji Grad-Medveščak
I tako, ja i dečki sastavili smo na brzaka jednog 'naftalin' Cirrusa i ugradili jeftini prijemnik sa kvarcom. Bilo nam je žao staviti samo 1 servo, pa smo ugradili 2 i time dobili mogućnost upravljanja. Time model nije više u skladu sa F1H pravilima FF takmićenja, ali bio nam je važan princip: da li će sve to stati u njega, težina i letna svojstva, da li će range test biti zadovoljavajući obzirom na daljinu koju FF model može dosegnuti, izdržljivost baterije i ostalo.
Rezultat: stari Cirrus leti bez problema, penje na sajli kao obično (vidi sliku)range test čak i sa spuštenom antenom odašiljaća je do granice vidljivosti, baterije (4xAAA750mAh) nakon dva popodneva intenzivne uporabe ne pokazuju pad napona, reakcija elektronike prema očekivanju..korišten je odašiljač koji se i inaće koristi za RC modele (Multiplex Cockpit SX) pa otpada trošak za stanicu.
Cijena: manje od 50 eura, a ako idete sa 1 servom i nabavite sve kod UH, išlo bi i ispod 35 eura. A jedan knips je danas 25-30 neura i nema ih nema..
Zaključak: ne znam kaj mi je bilo da idem prerađivati toaster timere u knipseve... :-)
LP,Diogen



(na_sajli.jpg)



Attachments
----------------
Attachments na_sajli.jpg (62KB - 23 downloads)

-----
Naš hangarčić: http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
Top of the page Bottom of the page

Jump to page : 1 2 3
Now viewing page 2 [15 messages per page]
Jump to forum :
Search this forum
Printer friendly version
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2024 PD9 Software